kolesterol.gen.tr https://www.kolesterol.gen.tr Kolesterol, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kolesterol.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kolesterol Hdl https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-hdl.html Tue, 30 Oct 2018 00:22:33 +0000 Kolesterol Hdl, Kan damarlarında kolesterol molekülleri bağımsız şekilde dolaşan partiküller olmayıp, lipoprotein olarak adlandırılan kolesterol ile öbür lipitlerin birlikte taşındığı yapılar şeklinde bulunmaktadır. Kolesterol Hdl, Kan damarlarında kolesterol molekülleri bağımsız şekilde dolaşan partiküller olmayıp, lipoprotein olarak adlandırılan kolesterol ile öbür lipitlerin birlikte taşındığı yapılar şeklinde bulunmaktadır. Bu lipit taşıyıcılardan birisi de halk tarafından iyi veya hayırlı kolesterol olarak bilinen Hdl (High density lipoprotein) parçacıklarıdır. Bu lipoprotein partiküllerindeki kolesterol Hdl seviyesi de kandaki iyi kolesterol miktarı olmaktadır. 

Kolesterol Hdl İyimidir Hdl yüksekliği her zaman iyi olmayabilir. Çünkü hangi tür olursa olsun kanda fazla partikül çokluğu sağlık için zararlı olur. Bu olumsuzluk, iyi (Hdl) ya da kötü (Ldl) denilen partiküller üstündeki kolesterol molekülleri için de geçerli olan bir durumdur. Kandaki her türlü partikül birikimi (Ldl, Hdl, Vldl vs.) ya lipopotein metabolizmasında bir hata, aksaklık, ya da bir olumsuzluk sebebiyle meydana geldiği anlaşılmalıdır. Bu bakımdan  kolesterol Hdl yüksekliğinin toplam kolesterol üretimle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Kolesterol Hdl Normal Değerleri: Kolesterol Hdl, ülkemiz insanının kanında çoğunlukla düşük çıkmakta. Normal değerin 40 mg/dl olması gerekir. Kanda 60 mg/dL den fazla bulunması ise yüksek kabul edilir. Fakat cinsiyete bağlı olarak farklı düzeylerde bulunur. Bu değerlerin kadınlar için 50 mg/dl, erkekler içinse 40 mg/dl’den az olması durumunda Hdl-K düşüklüğünden bahsedilir. Kandaki birçok partikül tipinde (Hdl, Ldl, Vldl, Şilomikron) olan birikimler, söz konusu partikül içindeki lipitlerde nispeten yüksek gösterecek ve partikülün bulunan lipitlerde kanda yüksek oranda var olacaktır. Vldl çok düşük yoğunluklu Lipoproteinler olup, plazma lipoproteinlerin alt grubudur. Şilomikronsa ince bağırsak emici hücreleri tarafından oluşturulan 75-1200 nm çapında lipoproteinlerdir. Birçok doktor sayılan plazma partikül yükselişini mühim sayarken, tek parametrede kandaki iyi kolesterolün çok (70 mg/dl üstü) yükselmesinin büyük bir tehlike taşıdığını görmezden gelebilmektedir. Fakat bu durum yıllar önce bir çok araştırmacılar tarafından çok defa açıklanmış olmasına rağmen bilhassa kardiyoloji uzmanları tarafından pek önemsenmemiştir. Oysa yüksek Hdl kolesterol seviyesi kalp damarlarının daralması ve kalp krizine sebep olmaktadır. 

Kolesterol Hdl Yüksek Değerleri: Kanda 65-70 mg/dl üstü ölçülen aşırı iyi kolesterol yüksekliği, lipitleri taşımakta olan partikül metabolizmalarında bazı genetik kusurları gösterebilir. Bu durum hatalı bir şekilde çoğu uzman hekim tarafından önemsenmez. Fakat kolesterol Hdl aşırı düzeyde yükselirse Hdl partikül metabolizmasında kesinlikle ters giden bir şeyler var anlamına gelir. Yüksek Hdl seviyesinin tanısal manası ve yüksek Hdl verilerinin Hdl metabolizmasındaki arızanın belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Hdl yüksekliği genetik sebeplerle de olabilir, fakat Hdl yükseklik gerekçesi ne olursa olsun, kanda aşırı Hdl partikül bulunması ve kolesterol Hdl değerin miktarı çok önemlidir. Vücut birçok sistemin bulunduğu bir organizmadır ve bir sistemdeki metabolizma, bazı sebeplerle bozulduğu zaman, diğer sistemlerinde bir çeşit domino etkisiyle zarar görmesi kaçınılmaz olur. 

]]>
Yüksek Kolesterol Diyeti https://www.kolesterol.gen.tr/yuksek-kolesterol-diyeti.html Tue, 30 Oct 2018 02:43:37 +0000 Yüksek kolesterol diyeti Kolesterol, vücutta belli bir yağ ve şeker düzeyinin yükselmesi olarak ifade edilir. Bu yükselme sadece yeme ve içme ile meydana gelmemektedir. Genetik olarak da vücudun kendi ürettiği kolesterol vardır Yüksek kolesterol diyeti Kolesterol, vücutta belli bir yağ ve şeker düzeyinin yükselmesi olarak ifade edilir. Bu yükselme sadece yeme ve içme ile meydana gelmemektedir. Genetik olarak da vücudun kendi ürettiği kolesterol vardır. Diyet ve egzersiz yapılmasına rağmen kolesterol düşmüyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak besinlerle alınan kolesterolü azaltıp diyet ve egzersizle kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. 2 ay boyunca düşük kalorili bir beslenme planı uygulamak ve her gün düzenli olarak en az 45 dakika tempolu yürüyüşler yapmak diyet için önemlidir.

Kolesterol düşüren diyetlerde özellikle hangi besinleri tüketmeliyiz ve bu diyette nelere dikkat etmeliyiz

 • Beslenme planınızda kolesterolü azaltmada yardımcı yiyecekleri arttırılmalıdır. Yulaf kepeği, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin keten tohumu, ceviz, sebze ve meyveler, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. 
 • Kolesterol düşüren diyette ara öğün genellikle ufak kase yağsız yoğurdun içine bir kaşık yulaf kepeği konularak tüketilebilir. Ayrıca yarım orta boy elma, iki ceviz, 1 çay bardağı keten tohumu veya bir miktar tarçın da yoğurda koyabilirsiniz. Yoğurtlu karışımı her gün bir ara öğünde düzenli bir şekilde tüketmeye dikkat edin
 •  Sabah aç karına akşamdan ılık suya koyduğunuz 2 adet cevizi ve bir kabuk tarçını tüketmeyi unutmayın.
 • Süt ve sütten elde edilen ürünlerin tam yağlı olması yerine yarım yağlı ya da yağsız şeklinde olmasına özen gösterin.
 • Demir bakımından zengin olan kırmızı eti, haftada bir kez tüketmeniz yeterli olacaktır. Çoğunlukla kırmızı et yerine hindi eti, balık ve tavuk göğsü gibi beyaz etler tercih edilebilir.
 • Meyveleri taze ve kabuklu olarak tüketilebilir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tercih edilmelidir.
 • Margarin ve tereyağı tüketimini azaltın. Kuyruk ve iç yağı gibi yağlardan uzak durun. Hindistan cevizi ile Palmiye yağı gibi yağları kesinlikle kullanmayın.
 • Diyette günde 2 defa sterol içeren fonksiyonel bir besini mutlaka ilave edin. Ara öğünde tüketilen bu besinlerin kalbe faydası vardır.

Eğer kolesterolü düşürmek istiyorsanız yiyecek ve içecek alanında yapabileceğiniz değişimlerle yetinmemeli haftada 3-4 gün en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapmanız gerekir. Yürüyüş kötü kolesterolü azaltır; iyi kolesterolü arttırır.

Yüksek kolesterol düşürücü diyet:

Kahvaltı;

 • 1 bardak yulaf ezmesi (1 fincan yağsız süt ile olabilir.)
 • 1 orta boy fincan kavun
 • 1 su bardak portakal suyu (kalsiyum ilaveli)
 • 1 orta boy fincan kahve (Yağsız süt ile)

Akşam yemeği;

 • 1 orta boy Balık
 • 1 bardak pirinç
 • 1 fincan brokoli
 • 1 bardak çilek
 • Yarım kâse yağsız dondurulmuş yoğurt

Ara öğün;

 • Orta boy şeftali
]]>
Kolesterol Normal Değerleri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-normal-degerleri.html Tue, 30 Oct 2018 13:00:36 +0000 Kolesterol Normal Değerleri, Kandaki toplam kolesterolün normal seviyede olup olmadığına bakıldığında Hdl kolesterol, Ldl kolesterol ile Trigliserid seviyeleri, bireyin genetik yatkınlığı, yaş ve cinsiyeti birlikte ince Kolesterol Normal Değerleri, Kandaki toplam kolesterolün normal seviyede olup olmadığına bakıldığında Hdl kolesterol, Ldl kolesterol ile Trigliserid seviyeleri, bireyin genetik yatkınlığı, yaş ve cinsiyeti birlikte incelenmelidir. Trigliserid yağ doğada bulunduğu hali ile kanda yer alan biçimi olup, kolesterol şeklinde hem vücutta salgılanır, hem de dışarıdan alınır. Kalp damar yakınmalarında ikinci sırada etkili kabul edilir. Daha önceki laboratuvar testinde düşük maliyeti ile basit olduğu için hastalık tehlikesini tespit için bütün kolesterole bakılırdı. Fakat günümüz imkanları ile Ldl-k ve Hdl-k değerleri ayrı ayrı olarak basitçe incelenebiliyor. Kişilerde total kolesterole bakılarak erişilemeyen neticeye, bu ayrımla rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Örneğin Ldl-k değerinde her 10 mg/dl’lik yükselme, kalp krizi olasılığını neredeyse %20 civarında artırır. Ancak Hdl-k değerli her 1 mg/dl’lik artış, kalp krizi tehlikesinde yaklaşık olarak %3 düşüşe sebep olmaktadır. 

Kolesterol Sınır Değerleri: Erişkinler için kanda ölçülen toplam Kolesterol, Ldl-k, Hdl-k ve Trigliserid sınırları aşağıda olduğu şekliyle belirlenmiştir: Mevcut Kolesterol  Normal Değeri 200 mg/dl den düşük olmalı gerekir. Yüksek ama sınırda kabul edilen değerleri 200-240 mg/dl arasıdır. Fakat önlem alınmasını gerektirebilecek seviyedeki azami değer 240 mg/dl üstüdür. 

Ldl Kolesterol  Normal Değeri 130 mg/dl den daha düşük rakamlardır. Yüksek fakat sınırda kabul edilen rakamların değeri ise 130-159 mg/dl arası değerlerdir. 160 mg/dl ile üstünde ölçülen rakamlar ise yüksek Ldl miktarı olarak kabul edilmiştir.

Hdl Kolesterol, ülkemizdeki insanların kanında genelde, genetiksel bir sebeple de diyebileceğimiz bir yaygınlık ile düşük çıkar.  Normal Değerin 40 mg/dl den daha yüksek olması gerekmekte ve kanda 60 mg/dl den fazla olması yüksek seviye şeklinde kabul edilir. Fakat cinsiyete bağlı olarak Hdl-k azlığı için farklı seviyeler bulunur. Bu değerlerin kadınlar için 50 mg/dl, erkekler içinde 40 mg/dl’den düşük olması durumunda kişide Hdl-k düşüklüğü anlamına gelir.

Trigliserid seviyesi normal değeri 150 mg/dl den daha düşük olmalıdır. Yüksek fakat sınırda kabul edilen değerler 150-199 mg/dl arasıdır. Bu değerin 200-499 mg/dl olması ise yüksek kabul edilir, fakat önlem alınması gereken seviyedeki azami değer 500 mg/dl ve üstüdür. 

Çocuklarda Kolesterol  Normal Değerleri: Çocukların kolesterol ölçümü gereksiz olarak görülse de, 2-19 yaş arası çocuk ile gençlerde de belli sınırlar bulunmaktadır. Şöyle ki;

Çocuklarda mevcut kolesterol ölçüm değerlerinde kabul edilebilir düzey 170 mg/dl ile aşağısı iken, 170-199 mg/dl arası veriler ara değer, 200 mg/dl üzerindeki rakamlar da yüksek değer kabul edilir. 

Ldl-k ölçümünde de kabul edilebilir bu seviye 110 mg/dl ve aşağısı iken, 110-129 mg/dl arası veriler ara değerler ile 130 mg/dl üstündeki değerler ise yüksek kabul edilmektedir.

]]>
Kolesterole İyi Gelen Besinler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterole-iyi-gelen-besinler.html Wed, 31 Oct 2018 04:04:24 +0000 Kolesterole iyi gelen besinler: Kolesterol hücrede bulunan yağ dokusuna benzemektedir. Kolesterolün düşük seviyelerde olması önemlidir. Çünkü kolesterol damarda birikerek damar tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca kalp dam Kolesterole iyi gelen besinler: Kolesterol hücrede bulunan yağ dokusuna benzemektedir. Kolesterolün düşük seviyelerde olması önemlidir. Çünkü kolesterol damarda birikerek damar tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felçin sebebi kolesterol yüksekliğidir. Kolesterol çeşitli bitki ve besinler tüketilerek düşürülmektedir.

Kolesterolü düşüren besinler nelerdir

Kolesterol düzeyini düşüren birçok bitkiler mevcuttur. Bu bitkiler sayesinde damar ve kalp rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam demek kalbi korumak demektir. Yanlış beslenme ile kötü kolesterol adı verilen kolesterol de yükselmemeydana gelir. Kolesterole iyi gelen besinler şunlardır:

Ceviz: Vücudumuzdaki birçok organı faydası olan bitkilerden biridir. En önemli faydası ise kolesterolü düşürücü etkisidir. Cevizin kan damarlarına etkisi oldukça fazladır.

Fındık; Ceviz gibi oldukça faydalı bir besindir. Yeteri miktarda kullanılması vücudumuzdaki organlara ve kalbimize faydası vardır.

Yulaf ezmesi: Yulaf kepeği, lif yoğunluğu bakımından fazla olduğu için kolesterol düşürücü etkisi vardır. Düzenli yulaf tüketimi, kolesterolün dengelenmesini sağlar. Somon balığı, sardalya, orkidesun, göl alabalığı gibi birçok balık türü kolesterole fayda sağlamaktadır. Haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir.

Sebze ve meyveler; Her gün düzenli olarak tüketildiğinde kalbin düzenli çalışmasını ve vücudumuzun kolesterol yüksekliğinin azaltmasında etkilidir.

Badem: Kolesterol üzerinde önemli bir etkisi vardır. Hergün 4-5 tane badem tüketin.

Yer fıstığı, çam fıstığı nohut gibi kuruyemişler kötü kolesterol üzerinde iyileştirici özelliği bulunur.

Elma, brüksel lahanası kolesterol üzerinde önemli etkileri vardır. Bunun yanında günde bir avuç taze ya da kuru üzüm tüketmekkolesterol için faydalıdır.

Yeşil çay: Her diyette olduğu gibi kolesterol diyetinde de kullanılması gereken bir bitkidir. Aynı zamanda siyah çayın da yeşil çay gibi kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kolesterol düşürmek için sebzelerden domates, soya fasulyesi, enginar; bitkilerden ise at kuyruğu yani kırkkilit otu; limon, mandalina, portakal gibi C vitamini içeriği yüksek olan meyvelerdetüketmek gerekir.

Soğan ve sarımsak; Bütün yemeklerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir sebzedir ve kolesterol düşürücü etkisi diğerlerine göre daha fazladır. Ayrıca avakado, kivi, mango, şeftali tüketilmesi gerekir.

Et ya da tavuk; Haşlanmış ya da ızgara olarak tüketmeniz de fayda vardır. Fakat haftada bir kez kırmızı et yemeniz yeterlidir.

Patlıcan ve havuç; Kolesterole fayda sağlar. Meyveleri doğrudan kabukları ile tüketmeniz gerekir. Meyve sularını şeker yoğunluğu olduğu için tüketmekten sakınınız.

Keten Tohumu; Kolesterol tedavisinde sıklıkla kullanılan bitkilerden biridir. Lif bakımından zengindir. ve antioksidan özelliğine sahiptir. 2 ay boyunca günde bir yemek kaşığı keten tohumu tüketilmesi kolesterolü düşürür. Yumurtalık ve göğüs kanserihasttaları ile hamilelerin tüketilmesi önerilmez.

Alıç çayı: Günde 2-3 fincan alıç çayı C vitamini açısından zengin olduğu için kolesterole iyi gelen besinler arasında yer alır.

]]>
Aknetrent Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/aknetrent-kolesterol.html Wed, 31 Oct 2018 19:14:07 +0000 Aknetrent kolesterol, Aknetrent akne tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aknetrentte etkin madde olarak, vitamin A ile ilişkili ve retinoidler olarak adlandırılan bir gruba dahil olan izotretinoin bulunmaktadır. Aknetrent, sivilce Aknetrent kolesterol, Aknetrent akne tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aknetrentte etkin madde olarak, vitamin A ile ilişkili ve retinoidler olarak adlandırılan bir gruba dahil olan izotretinoin bulunmaktadır. Aknetrent, sivilcenin şiddetli tiplerinin; yumrulu, yuvarlak akne ya da kalıcı yara izi bırakma riski olan akne tedavisinde kullanılır. Aknetrent’i sivilcenin, antibiyotik ve cilt tedavileri dahil sivilce karşıtı tedaviler ile iyileşmediği takdirde kullanılır. Aknetrent tedavisi dermatolog ya da cilt sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Aknetrenti kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:  

Soya ya da Aknetrent’in içeriğindeki yardımcı maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık varsa kullanmayınız. Aknetrent içeriğinde, izotretinoinin yanı sıra soya yağı da bulunmaktadır. Hamilelerin, emzirenlerin, karaciğer hastalığı olanların, yüksek kolestrol ya da  trigliseridler gibi çok yüksek kan yağ değerleri olanların, vücutta çok yüksek A vitamini değerleri olanların, tetrasiklinlerle birlikte tedavi görenlerin ve 12 yaşından küçük bireylerin kullanması sakıncalıdır. Yalnızca ergenlik dönemine gelmiş 12 yaşından büyük bireyler kullanmalıdır.

Aknetrent kolesterol, 

Akretrent içeriğinde bulundurduğu izotretinoin ve soya yağı yaygın olarak kolestrol ya da trigliseridler gibi kan yağlarını artırır. Akretrent düzenli kullanılacağı için sürekli olarak kolesterolün değerlerini yükseltecektir. Hekim Aknetrent tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında bu değerleri ölçecektir. Halihazırda yüksek kan yağınız, diyabetiniz, aşın kilonuz varsa ya da alkolikseniz hekime söylemelisiniz. Daha sık kan testine ihtiyaç duyulabilir. Kan yağları yüksek çıkarsa, hekim ilacın dozunu azaltabilir ya da Aknetrent’ı kesebilir.

Aknetrent kolesterol tedavisi sonrasında kan bağışı,

Aknetrent ile tedavi olmuş kadın ve erkek bireyler, tedavi esnasında ve tedavinin bitiminden sonraki bir ay içerisinde kan bağışında bulunamazlar. 
]]>
T Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/t-kolesterol.html Thu, 01 Nov 2018 17:18:01 +0000 T Kolesterol, Kan yağları olan HDL, LDL ve VLDL değerlerinin toplamına "total kolesterol" denmektedir. Kolesterol, bir lipid, yani bir yağ türüdür. Hayvansal menşeli besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mumsu bir yapıda ya T Kolesterol, Kan yağları olan HDL, LDL ve VLDL değerlerinin toplamına "total kolesterol" denmektedir. Kolesterol, bir lipid, yani bir yağ türüdür. Hayvansal menşeli besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mumsu bir yapıda yağ benzeri maddedir. Fazlası damarın iç yüzeyinde kan hücreleri ve kan yağlarıyla birikerek damar plakları oluşturur. Bu plakalarda damar sertliğine sebep olur. Daha ileri aşamada da damarı tıkayarak kan geçişini engeller. Beden, ihtiyaç duyduğu kadar kolesterolü hücre zarı yapımında, hormon üretiminde ve safra asitleri yapımında kullanmaktadır. Karaciğer normalde bedenin ihtiyaç duyduğu kolesterolü üretebilir. Bu sebeple besinlerle alınacak kolesterole ihtiyaç duymayabilir. Kanda bulunan kolesterolün bir kısmı vücutta üretilir, az bir kısmı da gıdalardan alınır. Gıdalardan alınan kolesterol yalnızca hayvansal besinlerde olur. Bitkisel gıdalarda kolesterol bulunmaz. Kanda kolesterol taşıyan proteinlere bağlanmış biçimde taşınan kolesterol, yalnız başına olmaz. 

Taşıyıcı proteinle kolesterolün kombinasyonuysa lipoprotein olarak tanımlanır. Bu  biçimde üç tür lipoprotein bulunur.
 • HDL iyi kolesterol: Bu kandaki fazla kolesterolü toplayarak, karaciğere getirir.
 • LDL kötü kolesterol: Bu karaciğerden alınan  kolesterolü bütün vücuda taşır.
 • VLDL trigliserid taşıyan lipoprotein

Total kolesterol ise, LDL, VLDL ve HDL toplamından oluşur.

Total Kolesterol Değerleri: 

Total kolesterolün normal seviyede olup olmadığına bakılırken LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid seviyeleri, bireyin genetik yatkınlığı, yaşı ve cinsiyeti birlikte incelenmelidir. Trigliserid yağın doğada bulunduğu vaziyetiyle kanda yer alan biçimi olup kolesterol gibi hem bedende salgılanır hem de dışarıdan alınır. Kalp damar sorunlarında ikinci sırada etkili olduğu kabul edilmektedir. Daha önceki laboratuar testlerinde ekonomik ve basit olduğundan hastalık riskini tespitte total kolesterole bakılmaktaydı.  Fakat günümüz imkanlarıyla LDL-K ve HDL-K düzeyleri ayrı ayrı ve kolaylıkla incelenebilmektedir. Hastalarda total kolesterole bakılarak ulaşılamayan neticeler de, bu ayrımla rahatlıkla incelenebilmektedir. Örneklersek, LDL-K değerindeki her 10 mg/dl’lik yükseklik, kalp krizi riskini neredeyse %20 oranında artırmaktadır. Ancak HDL-K düzeyindeki her 1 mg/dl’lik artış, kalp krizi ihtimalinde yaklaşık olarak %3 azalmaya sebep olmaktadır. 

Yetişkinler İçin Total Kolesterol, LDL-K, HDL-K ve trigliserid sınırları:

Total Kolesterol  Normal düzeyi 200 mg/dl den aşağı olmalıdır. Yüksek, fakat sınırda olarak kabul edilen düzeylerse 200-240 mg/dl arasıdır. Önlem alınmasını gerektirecek seviyedeki yüksek değer 240 mg/dl üzeridir. 

LDL Kolesterol  Normal düzeyi 130 mg/dl den aşağı rakamlardır. Yüksek, fakat sınırda olarak kabul edilen değerlerse 130-159 mg/dl arası değerlerdir. 160 mg/dl ve üzeri olarak ölçülen değerlerse yüksek LDL oranı olarak kabul edilir.

HDL Kolesterol,yurdumuz insanı kanında çoğunlukla, genetiksel bir sebeple de denebilecek bir yaygınlıkla düşük çıkmaktadır.  Normal düzeyi 40 mg/dl den yüksek olması gerekir; kanda 60 mg/dL den fazla olması da yüksek değer olarak kabul edilir. Fakat cinsiyete bağlı olarak HDL-K düşüklüğü için farklı düzeyler bulunmaktadır. Bu seviyenin kadınlarda 50 mg/dl, erkeklerdeyse 40 mg/dl’den düşük olması halinde bireyde HDL-K düşüklüğü var denilmektedir.
]]>
Kolesterol Nasıl Düşürülür Ceviz Suyu https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-nasil-dusurulur-ceviz-suyu.html Fri, 02 Nov 2018 00:15:08 +0000 Kolesterol Nasıl Düşürülür Ceviz Suyu, Günümüzde beslenme alışkanlıklarının bozulması, hareketsiz yaşam ve yemeklerde kullanılan kimyasal içerikli yağların insan vücuduna olan en önemli olumsuz etkilerinden olan
Kolesterol Nasıl Düşürülür Ceviz Suyu, Günümüzde beslenme alışkanlıklarının bozulması, hareketsiz yaşam ve yemeklerde kullanılan kimyasal içerikli yağların insan vücuduna olan en önemli olumsuz etkilerinden olan kolesterol, özellikler kırklı yaşlardan itibaren yetişkinlerde görülen kan yağlanmasıdır. Kolesterolün olumsuz etkilerinden kurtulmak için çeşitli besin diyetleri uygulansa da en uygun diye ceviz suyu diyetidir. Yüksek kolesterol profilinin düşürülmesinde ceviz büyük önem taşır. 

Kolesterol kanda bulunan yumuşak yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarı yapımında ve hormonların üretiminde önemli rol üstlenir. Aslında kolesterol vücudun temel yapı taşıdır. Fakat kanda yüksek düzeyde bulunması kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kanda bulunan kolesterol iki ayrı kaynaktan kana karışır. Birincisi vücudun kendi ürettiği ikincisi ise yediğimiz besinlerden meydana gelir.

Kolesterolün düşürülmesi kalp damar sağlığı açısından önemlidir. Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asiti kan yağlarının dağılmasında etkilidir. Ayrıca uzun süre kan yağlanmasına maruz kalındığında damar iç çeperlerinde plakalar oluşturarak özellikle damarların kıvrımlı bölgelerinde tıkanıklığa neden olarak kalbin durmasına ve hastanın hayati tehlike altına girmesine neden olur.

Ceviz suyu kürü nasıl yapılır

Öncelikle yapılması gereken dahiliye uzmanına giderek kan değerlerinin ölçümünü yaptırmanız gerekir. Kötü kolesterol LDL olarak bilinir. LDL düşük yoğunluklu yağ proteinidir. HDL ise yüksek yoğunluklu yağ içerir. HDL'nin 160 mg/dl üzerinde olmaması gerekir. Eğer bu değerden yüksek ise akşamdan 3 adet kabuğundan çıkartılmış cevizi bir su bardağı içine atın sabaha kadar beklesin. Sabahleyin uyandıktan sonra bu suyu aç karna için, bu uygulamayı bir hafta yapmalısınız. Üç gün ara verdikten sonra bir hafta daha uygulamalısınız. Uygulamayı 3 ay devam ettirdiğinizde kolesterolünüzün 160 mg/dl'nin altına düştüğünü göreceksiniz, tabi ki bununla birlikte gün içinde diyetin diğer bölümlerini de uygulamalısınız.

Kolesterolü nasıl düşürür ceviz suyu 

Ceviz suyunun özelliği cevizin içeriğinin suya çıkartılması esasına dayanır. Ceviz suyunun içinde omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra elastik asit, magnezyum ve bakır bol miktar da bulunur. Ceviz suyu içildiğinde mide ve bağırsak sisteminin hareketlendiği görülür. Bir süre bağırsak hareketlenmesinden sonra ishale yol açabilir. Bu durum geçicidir. Kısa bir aradan sonra ishal kesilir. Bağırsakların temizlenmesinden sonra ceviz suyu emilimi nedeniyle bağırsaklarda detoks durumu ortaya çıkar. 

Detoks oluşumu bağırsakların, önce ki emilimden daha farklı ve daha sağlıklı çalışmasına neden olur. Bağırsaklarda besinlerin emilimini sağlayan papillerin yenilenmiş olması yağ emiliminin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca omega 3 yağ asitlerinin kan içinde dolaşırken yağ moleküllerini yakalayarak çözülmesine ve dağılmasına neden olur. Böylece kan içinde ki kolesterolün düşmesine neden olur.

]]>
Kolesterol Baş Döndürür Mü https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-bas-dondurur-mu.html Fri, 02 Nov 2018 09:20:45 +0000 Kolesterol Baş Döndürür Mü, Kolesterol denilen kavram, bir lipid, yani bir yağ türüdür. Hayvansal kaynaklı gıdalarda ve bütün hücrelerde bulunan mum yapısında yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterolde, LDL' nin yani kötü Kolesterol Baş Döndürür Mü, Kolesterol denilen kavram, bir lipid, yani bir yağ türüdür. Hayvansal kaynaklı gıdalarda ve bütün hücrelerde bulunan mum yapısında yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterolde, LDL' nin yani kötü kolesterolün kanda birikmesidir. Kanda toplam kolesterol ve kötü kolesterolün çok olması, HDL (iyi) kolesterolün düşük olması, insanlar açısından bir risk faktörüdür. 

Kanda fazla oranda bulunan kolesterol ağır ağır damar duvarında birikerek, kalp krizi, damar tıkanması, felç, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkların oluşum riskini arttırır. Eğer kolesterol kalp problemlerine yol açarsa, göğüste ağrı olması, bulantı ve kusma, baş dönmesi, görmede bozukluk, dengede bozukluk, uyuşukluk ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Felç meydana geldiğinde baş dönmesi ve denge kaybı oluşabilir. Bu gibi durumlarda eğer baş dönmesi gibi bir şikayet varsa, kişinin kesinlikle bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olması gerekir. Zira baş dönmesi ve denge kaybı gibi şikayetler orta kulak bölümünde bir problem varsa görülebilir. 

Baş Dönmesi Belirtileri 

Baş dönmesi (vertigo şikayeti), kişide dengeli hareket olanağı sunan sistemlerin rastgele birinde olan bir problem neticesi olarak meydana çıkan normal olmayan bir şikayettir. Vertigo sorununun farklı şekillerde ve şiddette hissedilmesi mümkündür. Etraftaki cisimlerin dönüyor gibi olması veya cisimlerin dönüşünü hissedip kişinin de aynısı hissetmesi, yani kişinin kendisini dönüyor gibi düşüyor gibi veya bir istikamete doğru savruluyor gibi hissetmesini sağlar. Ayrıca yerin ayağın altında kayıyor veya sallanıyor olması gibi hissetmek, boşluk veya sersemlik duygularının olması gibi. Bunun yanı sıra, baş dönmesi ile birlikte halsizlik, bulantı, öğürme, deride solukluk, göz kararması, terleme benzeri belirtilerde olabilir. Baş dönmesine neden olan hastalığın etkilendiği mekanizmaya göre; Kulak çınlaması, duyma kaybı, çift görme, baş ağrısı, okuma güçlülüğü, kulakta dolgunluk hissi, şuur bozukluğu, güç kaybı, his bozuklukları benzeri ek şikayetler görülebilir. 

Dengenin Sağlanmasında Görevli Yapılar, 

Gözler, iç kulak, beyin sapı, omurilik, beyincik ve kaslardır. Bu mekanizmalar birbirleri ile karmakarışık bir sinir ağı ile bağlantılıdır. Yağ içermekte olan her besin maddesi doymuş ve doymamış yağlar içerirler. Doymuş yağ kolesterol seviyesini çok yüksek miktarda arttıran nedendir. Bu yağ türü en çok oranda hayvani kaynaklı gıdalarda yer alır. Yağlı etler, tam yağlı süt ve süt ürünlerinde, kümes hayvanlarının yağlı derilerinde, tereyağında en fazla oranda bulunur. Kolesterolü dengede tutabilmek amacıyla, ilk olarak spor yapılmalı ve dengeli biçimde beslenme düzeni kurulmalıdır. 
]]>
Kolesterol Ldl https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-ldl.html Sat, 03 Nov 2018 04:11:28 +0000 Kolesterol ldl, kolesterol hücre yapımı için gerekli olan, enerji ve hormon üretiminde vücut tarafından kullanılan balmumuna benzer yapıda bir yağ olarak tarif edilebilir. Vücut ihtiyacı karşılayacak şekilde koleste Kolesterol ldl, kolesterol hücre yapımı için gerekli olan, enerji ve hormon üretiminde vücut tarafından kullanılan balmumuna benzer yapıda bir yağ olarak tarif edilebilir. Vücut ihtiyacı karşılayacak şekilde kolesterol üretmektedir. Bununla birlikte tüketilen gıdalar tarafından da vücuda kolesterol alınmaktadır. Kolesterol fazlası ldl yani kötü kolesterol olarak tanımlanır. Vücutta fazla olan kolesterol belli bir süre sonra damarlarda birikerek plak oluşumuna yol açar. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez, fakat damarları olumsuz etkileyerek kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere hayati risk oluşturan hastalıklara sebep olabilir.

Kolesterol ldl kaç olmalıdır

Kolesterol ldl düzeyi kişinin yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı ve vücut sağlığına göre farklı değerlerde olabilir. Fakat mümkün olduğu sürece 100 mg/dl altında tutulmalıdır. Ldl kolesterol yükseldikçe ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kalp ve damar hastalıkları riskini arttıran ldl atardamar çeperinde kolesterolün birkmesine yol açar. Çeperde biriken kolesterol ufak damarlarda kan akışının bozulmasına sebep olur. Kalp problemi yaşayan kişilerin kolesterol ldl düzeyi 100 mg/dl altında olmalıdır. Kalp hastaları için ideal oran 70 mg/dl'nin daha altıdır.

Kolesterol ldl yüksekliği nedenleri nelerdir

Yanlış beslenme: Aşırı doymuş yağ tüketimi kolesterol ldl yüksekliğine sebep olur. Doymuş yağlar daha çok hayvansal gıdalar tarafından vücuda alınır. Tereyağı, margarin, kızartılmış gıdalar, süt, yumurta, yağlı kırmızı et, peynir gibi hayvansal ürünler, katı bitkisel yağlar doymuş yağ oranı yüksek gıdalar arasındadır.

Sigara kullanımı: İçeriğinde nikotin bulunan tütün mamulleri damar çeperine hasar verebilir. Bu hasar ldl'nin damar çeperine yapışmasına sebep olur. Yapışan kolesterolün yerine vücut yenisini üretmek için ayrı bir çaba sarf eder. Bu nedenle de ldl yüksekliği oluşabilir. Sigara bu olumsuzlukları sebebiyle inme ve kalp krizi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Aşırı kilo: Ldl parçacıkları kolesterol haricinde trigliserid de taşır. Çok kilolu olmak vücutta trigliserid oranını arttırarak iyi kolesterolün düşmesine sebep olur. Fazla trigliseridi taşıyabilmek için vücut ldl üretimini arttırır. Bu sayede hdl azlığı yaşanarak ldl kolesterol yükselir.

Hareketsiz yaşam tarzı: Hareketsiz bir yaşam tarzı, egzersiz yapmamak gibi nedenler kolesterol ldl'nin artmasına yol açabilir.

Yaş ve cinsiyet: Normal bir insan 20 yaşını geçtikten sonra vücutta doğal şekilde ldl kolesterol artmaya başlar. Bu nedenle erkekler 50 yaşını geçtikten sonra kolesterol seviyesine çok dikkat etmelidir. Kadınlarda erkeklere nazaran kolesterol seviyesi daha düşüktür. Ancak menopoz döneminde kolesterol artmaya başlayarak erkeklere yakın seviyeye ulaşabilir.

Metabolik sendrom: Bel bölgesinde fazla yağlanma, diyabet, hipertansiyon kolesterol seviyesinin artmasına yol açabilir. Metabolik sendrom, tip 2 diyabet hastalığı, polistik over sendromu, karaciğer ve böbrek hastalığı, alkole bağlı olnmayan karaciğer yağlanması, hareketsizlik, obezite gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Genetik: Ldl kolesterolün yüksek olması bazen genlerle alakalı da olabilir. Aile içinde ldl kolesterol yüksekliği varsa kişide gelişme olasılığı oldukça yüksektir.

Stres: Yapılan çalışmalara göre yaşanan yoğun stres ve duygu bozukluklarının kolesterolün yükselmesine yol açtığına dair sonuçlara ulaşılmıştır.

Kolesterol ldl düşüklüğü nedir

Kötü kolesterol olarak tanımlanan ldl kolesterolün vücutta bazı fonksiyonları vardır. Ldl'nin düşük olması iyiye işaret etse de bazı durumlarda bir sorunun habercisi de olabilir. 40 mg/dl'nin altında olan ldl kolesterol için düşük düzeyde denebilir. Parkinson hastalığı, karbonhidrat yoksunu diyet ldl kolesterolün çok düşmesine sebep olabilir. Ldl kolesterolün düşmesi, depresyon, bazı kanser]]> Canan Karatay Kolesterol Nasıl Düşürülür https://www.kolesterol.gen.tr/canan-karatay-kolesterol-nasil-dusurulur.html Sat, 03 Nov 2018 10:27:50 +0000 Canan Karatay kolesterol nasıl düşürülür, genel olaraka çok fazla yağ tüketmekteyiz. Toplam yağ tüketimimizi azaltarak ve ayrıca, doymuş yağlar kullanılması yerine doymamış yağları tercih edilmesinin ardından, kolesterolü Canan Karatay kolesterol nasıl düşürülür, genel olaraka çok fazla yağ tüketmekteyiz. Toplam yağ tüketimimizi azaltarak ve ayrıca, doymuş yağlar kullanılması yerine doymamış yağları tercih edilmesinin ardından, kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Beslenmemizde birkaç temel noktaya dikkat ederek kolesterol seviyemizi düşürmeyi başarabiliriz.

 
Canan Karatay kolesterolü düşürmek için neler yapabiliriz
 • Yağsız et yenilmeli ve et üzerinde görünen yağları kesip atılmalıdır. Kırmızı et genellikle kümes hayvanlarından daha yağlı olmaktadır. Geyik eti bunun dışında tutulabilir; geyik eti, kuzu ve sığır eti gibi diğer kırmızı etlere nazaran daha az yağlıdır.  
 • Mümkün mertebede kırmızı et yerine kümes hayvanlarının etini tercih edilmelidir. Kümes hayvanlarında yağ esas itibariyle deridedir, bu yüzden eti deriden ayırıp yenilmelidir.
 • Daha çok balık yenilmelidir. Ringa, uskumru, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıklar, kalp hastalıklarına karşı koruyabilecek doymamış yağlar bakımından zengindir. 
 • Tereyağı, süt, kaymak, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri ve yumurta tüketilme de aşırıya kaçılmamalıdır. Mümkün mertebede  az yağlı olanlarını tercih edilmeli, örneğin az yağlı veya yağsız süt, az yağlı az yağlı yoğurt ve süzme peynir yenilmeli. Margarinlerin tereyağından daha faydalı olup olmadığı tartışılır ve her ikisinin de kullanımı kısıtlamak gerekir.
 • bisküvi, pasta ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bu yiyecekler doymuş yağ bakımından zengindir, vitamin veya besin, lif ve mineral gibi faydalı maddelerden çok az miktarda içermektedir.
 • Mümkün mertebede yiyecekleri kızartmaktan kaçınılmalıdır. Izgara, fırınlama, haşlama ve buharda pişirme yiyecekleri daha sağlıklı pişirmenin yollarıdır. 
 • Yemek yapmak için kullanılan yağın bitkisel olduğundan emin olunmalıdır. Çok az rafine edilmiş veya hiç edilmemiş, soğuk preslenmiş yağlar en sağlıklı yağlardandır.

Kolesterol yüksek olması, kalp damar hastalığı riskini arttıran temel nedenlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik olarak tedavi planlaması bireyselleştirilmesi gerekir. Öncelikli olarak kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve akanbinde tedavi buna göre planlanması gerekir. ‘’Herkesin hedef kolesterol seviyesi farklıdır."

Kolesterol yüksekliği belirlenen kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan bireylerin muhtemelen % 50-55 den fazlası gereksiz yere ilaç alır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan veya olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmak olacaktır.

‘’Yüksek kolesterolü düşürmede en etkili yöntem diyet, ek fonksiyonel besinler, kilo verme, egzersiz ve sigarayı bırakmasının ardından oluşan yaşam şekli değişikliğidir.’’
]]>
Kolesterol Düşürmek İçin Ceviz https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusurmek-icin-ceviz.html Sun, 04 Nov 2018 08:12:05 +0000 Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz, isterseniz cevizi normal olarak yiyin, isterseniz de cevizi suyun içinde kaynatarak tüketin bu her iki yöntemde kolesterolün düşmesine oldukça yararlı olmaktadır. Ceviz özellikle omega3, folik a Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz, isterseniz cevizi normal olarak yiyin, isterseniz de cevizi suyun içinde kaynatarak tüketin bu her iki yöntemde kolesterolün düşmesine oldukça yararlı olmaktadır. Ceviz özellikle omega3, folik asit ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir besin maddesidir. Ayrıca bol miktarlarda cevizin içeriğinde B2, B1, E ve A vitaminleri bulunmaktadır. Ceviz herkes tarafından kalbin en iyi dostu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda cevizin başka bir özelliği de kandaki zararlı olan kolesterolün birikmesini büyük ölçüde engellemesidir. Vücuttaki yüksek kolesterolün düşmesinde faydalı olan ceviz, şeker hastalığı ve damar tıkanıklığının tedavisinde kullanılan en faydalı besin maddesidir. Bir adet ceviz ortalama olarak 25 kalori içermektedir. Kolesterolü dengelemek ve düşürmek için her gün düzenli olarak 6 ya da 8 adet ceviz yiyebilirsiniz. Ancak ceviz fazla tüketilirse kalori bakımından vücuda bir enerji yüklemesine sebep olduğu da göz ardı edilmemelidir. Gün içinde cevizi yedikten sonra kişi mutlaka yarım saat tempolu yürüyüş yaparak cevizin vermiş olduğu kaloriyi yakması gerekmektedir. Ayrıca bu tempolu yürüyüş kolesterolün dengelenmesi içinde oldukça yararlıdır. 

Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz Suyu 
 • 1 su bardağı oda sıcaklığında su
 • 1 adet bütün ceviz (sert dış kabuğu soyulmuş olmalıdır)
Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz Suyunun Hazırlanışı, 

Cevizin özellikle içerisinde bulunan o mucize minerallerin suya geçişini sağlamak için, mutlaka ceviz suyunun bir gece suda bekletildikten sonra sabah kalkınca aç karnına tüketilmesi gerekmektedir. Her gün düzenli olarak akşamdan hazırladığınız ceviz suyunu sabahları kahvaltı yapmadan önce aç karnına tüketmek kolesterolün düşmesinde oldukça faydalıdır. Sabahları kalktığınızda bir gece önceden hazırladığınız ceviz suyunu 3 yudumda içtikten sonra içindeki cevizi de yiyebilirsiniz. Ardından kolesterolün düşmesi için size önerilen diyet kahvaltınızı yapabilirsiniz. Özellikle kolesterol hastası olan kişiler ceviz suyunu her gün düzenli olarak devam etmelidir. Kısa bir zaman sonra yüksek kolesterolün normal değerlerine indiğini göreceksiniz. Aynı zamanda cevizi gün içinde en çok 4 adet olmak üzere tüketebilirsiniz. Hatta kolesterolü dengelemek ve düşürmek için ara öğünlerde cevizi yiyebilirsiniz. 
]]>
Hdl Kolesterol Kaç Olmalı https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-kac-olmali.html Sun, 04 Nov 2018 19:11:34 +0000 Hdl Kolesterol Kaç Olmalı; Her daim kötü huylu olan LDL değerleri göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat Hdl kolesterol değeri damarın kötü huylu olan etkilerinden korunmasını sağlamakta olan en önemli faktördür. Hdl Kolesterol Kaç Olmalı; Her daim kötü huylu olan LDL değerleri göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat Hdl kolesterol değeri damarın kötü huylu olan etkilerinden korunmasını sağlamakta olan en önemli faktördür. Bu sebepten dolayı bayanlarda erkeklere oranla on birim çok daha fazla olması gerekir. Erkekler için elli miligram yedi dl, bayanlar içinde altmış dl üstünde olan Hdl kolesterol değerleri yeterli olmaktadır. Hdl kolesterol değerlerinin çok düşük olması durumunda koroner kalp hastalığı ihtimalide oldukça artar. Kişinin yaşam tarzında yapacağı birtakım farklılıklar aşırı kilolarından kurtulmaları durumunda eğer iyi olan kolesterolleri de yükselmiyor ise bunun tek bir sebebi var genlerde bulunan kusurlardan kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı da Hdl kolesterol değerlerinin çok düşük olması durumunda doktorunuz ile iş birliği yaparak iyi huylu olan kolesterolün yükseltilmesi sağlanılmalıdır. 

Hdl Kolesterol Değerlerinin Normal Sınırları Nelerdir

Erkekler için bu değer elli miligram, yedi dl, bayanlarda altmış miligram dl üstünde olan Hdl kolesterol değerleri oldukça güvenilir olur. Özellikle de yüksek olan trigliserid değeri Hdl kolesterolün düşmesine sebep olur. Eğer trigliserid seviyeleri düşür ise Hdl düzeyinde de artış olmaktadır. Bu sebepten dolayı iyi kolesterolün istenilen seviyede olması içinde ilk önce trigliserid oranlarının düşürülmesi tavsiye edilmektedir. Sürekli şekilde Hdl kolesterolün çok düşük seviyede olması kişilerde damarsal problemlerin yaşanmasına yol açar. Beslenme alışkanlığı, çok hareketli bir hayata rağmen iyi huylu olan kolesterolde düzelme olmadığında bunun kalıtsal olması çok dikkate alınarak Hdl kolesterol Seviyesini yükseltecek olan omega3, niasin veya fibratların kullanılması gündeme gelir. Düşük olan Hdl kolesterol olduğundan dolayı kişilerin sigara bırakması, kilo vermesi ile kanda trigliserid seviyesini düşürmesi oldukça faydalı olmaktadır. Özellikle de egzersiz yapmak be niasin tedavisi sayesinde oldukça olumlu sonuçlar verir. Fakat genetik olan bu problemi olan kişilerin bu başarı maalesef sağlanmayabilir. Bu durumda da hasta olan kişilerin davranış sal ile metabolik zararları belirlenerek bu durumların ortadan kaldırılması gerekir. Her kişinin senelik olarak Hdl kolesterol seviyesini ölçtürmesi ile buna en uygun olan hareketi yapması gerekir. 

Hdl Kolesterol Değerleri Nasıl Arttırılmaktadır

 • Etkin ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmak
 • Balık gibi pmega 3 zengin olan yiyecekler zeytinyağı gibi tekli doymamış olan yağlardan oldukça zengin olan yiyeceklerin çok daha fazla olduğu bir beslenme biçiminin uygulanması durumunda Hdl kolesterol değerleri de artırılır.
 • Aşırı kiloları vermek
 • Alkol az almak

Hdl Kolesterol Değerlerini Düşüren Etkenler

 • Beslenmede yüzde otuz seviyesinde çok fazla yağ almamak ve doymuş yağları çok tüketmek
 • Beta brokerler ile testosteron gibi bazı ilaçların alınması da Hdl kolesterol değerlerini azaltmaktadır.
 • Devamlı kilo almak şişmanlık
 • Çok sigara içmek
 • Çok hareketsiz bir yaşam sürmek ve egzersiz yapmamak

Tüm bu noktalara özen göstererek vücuttaki kolesterol seviyesini kontrol altına alın. Asıl hedef Ldl kötü huylu olan kolesterol oranlarının çok düşük olması Hdl kolesterol değerlerini yüksek olmasıdır. Buna en uygun olan şekli uygulayarak sağlıklı bir biçimde yaşamak amaçlanmalıdır.

]]>
Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-degerleri-kac-olmali.html Sun, 04 Nov 2018 21:07:47 +0000 Kolestrol Değerleri Kaç Olmalı; Kanda bulunan total kolesterolün normal seviyede olup olmadığı dikkate alınırken, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve Trigliserid kolestrol seviyeleri, kişinin kalıtsal yatkınlığı, yaş gru Kolestrol Değerleri Kaç Olmalı; Kanda bulunan total kolesterolün normal seviyede olup olmadığı dikkate alınırken, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve Trigliserid kolestrol seviyeleri, kişinin kalıtsal yatkınlığı, yaş grubu ve cinsiyeti ile beraber incelenmelidir. Trigliserid yağın doğada bulunduğu şekilde kanda bulunan bir biçimi olup, kolesterol gibi hem vücutta salgılanır hem de dışarıdan takviye olarak alınır. Kalp damar. Hastalıklarında ikinci sırada yer alıp, etkili olarak kabul edilmektedir. 

Daha önce yapılan laboratuar testlerinde, oldukça ekonomik ve basit olduğundan dolayı, hastalık riskini belirtmede total kolesterol dikkate alınmaktaydı.

Ancak günümüz imkanlarıyla, HDL-K ve LDL-K değerleri tek tek ve kolay bir şekilde incelenebilmektedir. Hastalarda total kolesterole bakıldıktan sonra ulaşılamayan sonuçlara, bu ayrımla rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Misal söylemek gerekirse, LDL-K değerindeki her 10 mg/dl lik olan yükselme, kalp krizi ihtimalini hemen hemen. %20- %25 oranında artırmaktadır. Fakat HDL-K değerinde olan her 1 mg/dl lik artış, kalp krizi riskinde hemen hemen %3-4 azalmaya sebep olmaktadır. 

Yetişkinler için kanda ölçülmüş olan total Kolesterol, HDL-K, KDL-K ve Trigliseridin sınırları şu şekilde belirlenmiştir;

Total Kolesterol  Normal Değeri 200 mg/dl den düşük olmalıdır. Yüksek fakat sınırda olarak kabul edilen değerler ise, 200-240 mg/dl arasında yer almaktadır. Ancak önlem alınmasını gerektirecek düzeydeki yüksek değer 240 mg/dl üzeridir.

LDL Kolesterol ; Normal Değeri 130 mg/dl den düşük rakamlardır. Yüksek ancak sınırda olarak kabul edilen rakamlar ise 130mg/dl arasında olan değerlerdir. 160 mg/dl ve üzeri olarak ölçülen rakamlar ise yüksek LDL seviyesi olarak belirlenmiştir.

HDL Kolesterol; Ülkemizde insanların kanında genel olarak, ırsı bir sebepten dolayı kabul edebileceğimiz bir yaygınlıkla düşük olarak çıkmaktadır.

Trigliserid; Normal olarak çıkan değeri 150 mg/dl den daha az olmalıdır. Yüksek fakat sınırda olarak kabul gören değerler ise 150-200 mg/dl arasındadır. Bu değerin 200-599 mg/dl olması yüksek kolestrol olarak kabul edilir fakat, önlem alınmasını gerektirecek seviyesi çok yüksek bir değer olan 500 mg/dl ve üzerindeki değerlerdir.

Çocuklarda kolesterol değerleri önemsiz gibi görülse de, 2 ile 19 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde de belli sınırlar vardır. Çocuklarda total kolesterol ölçüm değerlerinde kabul edilir. Seviye 170 mg/dl ve daha aşağısı iken, 170 ile 199 mg/dl arasındaki verilerdeki ara değer 200 mg/dl üstündeki rakamlar ise yüksek olarak kabul görmektedir.

LDL-K ölçümünde ise normal kabul edilebilecek seviye ise, 110 mg/dl ve aşağısı iken, 110 ile129 mg/dl arasındaki veriler, ara değer sayılırken, 130 mg/dl üzerindeki değerler ise yüksek sayılmaktadır. 

]]>
Kolesterol İlaçları https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-ilaclari.html Mon, 05 Nov 2018 11:07:50 +0000 Kolesterol ilaçları, kanda kolesterol ve trigliserid kan yağlarının düşürülmesi için kullanılmaktadır. Genellikle statin grubu ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında kolesterolün düşürülmesinde saf Kolesterol ilaçları, kanda kolesterol ve trigliserid kan yağlarının düşürülmesi için kullanılmaktadır. Genellikle statin grubu ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında kolesterolün düşürülmesinde safra asidi reçineleri, nikotinik asit, fibratlar, ezetimib gibi ilaçlarda kullanılmaktadır. Ancak statinler kolesterol ilaçlarında ilk tercih edilmektedir. Statin grubundaki ilaçlar vücutta kolesterol üretimi yapılması için kullanılan bir enzimin engel edilmesini sağlarlar. Bu sayede kolesterolün karaciğerdeki sentezi azalmaktadır. Kolesterol ilaçları olarak kullanılan statinler, yüksek miktarda kolesterol değerleri olan kişilerin kan yağlarını düşürüp ve hastalıkların gelişmesine engel olur. Dozajına ve ilaç türüne bağlı olarak, kötü kolesterolü yani LDL değerini %40-60 seviyesinde düşürür. Aynı zamanda iyi kolesterol HDL değerini de bir miktar yükseltir.

Kolesterol ilaçları statinlerin türleri

 • Rosuvastatin
 • Atorvastatin
 • Simvastatin
 • Pravastatin
 • Fluvastatin
 • Lovastatin

İlaçlar kendi aralarında da  yan etkileri ve etkinlik derecesi bakımından farklılık göstermektedir. Düşük dozda olan Fluvastatin az etkili statin olurken, LDL düzeyini düşürmede en etkili yöntem olan Rosuvastatin ilaçtır. Doktorlar tedavide yan etkileri açısından en iyi etkiyi gösteren ilaçları en az dozla elde etmek istemektedirler.

Kolesterol ilaçlarının potansiyel yan etkileri

Statin grubu ilaçların yan etkileri arasında en fazla görüleni karaciğer ve kaslar üzerine olanlardır. Karaciğerde enzimlerin yükselmesini sağlamaktadırlar. Bu nadir  görülse de, çoğu zaman bu ilaçların dozuyla alakalı bir durumdur. Bu karaciğerdeki hasarı göstermez. Bu sebeple ilaç kesilmeden, dozu azaltılır veya başka bir kolesterol ilacına geçilir. Bunların dışında nadiren görülebilen yan etkiler şöyledir;

 • Ciltte döküntüler
 • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
 • Cinsel istekte azalma
 • Kabızlık ve ishal
 • Alerjik reaksiyon
 • Uykuya dalmada zorluk
 • Baş dönmesi ve sersemlik hissi
 • Gaz sorunu ve geğirme

Statin grubu ilaçların kaslar üzerinde de yan etkiler gösterme ihtimali olabilir. Yüksek dozda kolesterol ilaçları kullanıldığı zaman veya birden fazla ilaç kullanıldığında görülme olasılığı vardır. Az da olsa baldır kaslarını etkileyebilir, böbreklerde, organlarda kayıplara sebep olabilir ve hatta ölüme kadar gidebilir. Kaslarda görülen yan etkilerde görülen belirtileri şöyledir.

 • Şişme, kas krampları, ağrı, hassasiyet
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Koyu idrar, kırgınlık, ateş

Kolesterol ilaçlarının önemli etkileri

Kolesterol ilaçları olarak kullanılan statinler damar ve kalp hastalıklarının oluşmasını önleyip, ilerlemesine engel olmaktadır. Bu yüzden kolesterol seviyesi belirli oranın üzerindeki hastalara önerilerde bulunur. Niasinle beraber kullanıldığı zaman Simvastatin inme, kalp krizi risklerinin düşürür. Yaşlı olan hastalarda  koroner ve ölüm hastalıkları azaltmaktadır. Diyetle birlikte kolesterol ilaçları kullanıldığı zaman, kolesterol seviyeleri önemli oranda düşer. Statin grubu ilaçlar kötü kolesterolü düşürürken, damar çeperlerindeki kalsiyum birikmesini de azaltmaktadır. Bu sayede damar sertliği belli oranda önlenir. 

]]>
İyi Huylu Kolesterol Düşüklüğü https://www.kolesterol.gen.tr/iyi-huylu-kolesterol-dusuklugu.html Mon, 05 Nov 2018 15:35:41 +0000 İyi huylu kolesterol düşüklüğü, kolesterol sorunu denildiği zaman insanların aklına Ldl yani kötü kolesterol yüksekliği gelir. Halbuki tek başına Ldl kolesterolü düşürmek yeterli olmuyor. İyi huylu kolesterol de düşü İyi huylu kolesterol düşüklüğü, kolesterol sorunu denildiği zaman insanların aklına Ldl yani kötü kolesterol yüksekliği gelir. Halbuki tek başına Ldl kolesterolü düşürmek yeterli olmuyor. İyi huylu kolesterol de düşük olmaması gerekir. Çünkü Ldl kolesterol onun oluşturmuş olduğu olumsuz etkileri, İyi huylu kolesterol ortadan kaldırır. İyi huylu kolesterolün görevi vücuttaki fazla olan kolesterolü karaciğere taşır, buradan da fazla olan kolesterolün safra aracıyla vücuttan atılması sağlanmaktadır. İyi huylu kolesterol vücutta fazla kolesterol toplayıp karaciğere dönerken damarlardaki Ldl kolesterol sebebiyle damarları tıkayan kolesterol partiküllerini temizlenmektedir. Bundan dolayı İyi huylu kolesterol düşüklüğü Ldl kolesterol yüksekliği kadar tehlikeli bir durum arz eder.

İyi huylu kolesterol neden düşük çıkar

İyi huylu kolesterol düşüklüğü çoğu zaman genetik kaynaklıdır. Bilhassa insülin direnci olanlarda, ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, aşırı kilolardan özellikle ve özellikle göbek bölgesi yağlı olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda, ürik asidin yüksek olanlarda ve en önemlisi trigliserid değerleri çok yüksek olanlarda İyi huylu kolesterol düşüklüğü yaşanmaktadır. Ayrıca sigara, alkol, hareketsizlik, stres ve yanlış beslenme gibi durumlarda İyi huylu kolesterolün düşmesine neden olmaktadır.

 

İyi huylu kolesterol değerleri nasıl olmalı

İyi huylu kolesterol kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek miktardadır. Erkeklerde 45 ile 50 miligram kadınlarda ise 50 ile 55 altında olmaması gerekir. Erkeklerde bu değer 30 miligramın kadınlarda ise 40 miligramın altındaki değerlerde vücut risk altında olduğunu göstermektedir. Bu gibi durumlarda iyi huylu Kolesterolü yükseltmek için çaba sarf etmek gerekir. İyi huylu kolesterolü bu değerlerde yükseltmek, geleceğe dönük olarak kalp krizinin ve inme gibi durumların önüne geçmek anlamı taşır.


İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir

 • Sigara İyi huylu kolesterol miktarını düşürür. Sigarayı bırakmak iyi huylu kolesterol yükseltmeye yardımcı olur.
 • Niasin yani bir çeşit B vitamini kullanımı iyi huylu kolesterol miktarını %15-25 oranında arttırmaktadır. Niasin kullanılmadan önce doktora başvurmak gerekir.
 • Fazla kilolar İyi huylu kolesterol miktarını düşürür. İdeal kiloya ulaşmak için iyi huylu kolesterol miktarını en az %5-10 oranında arttırır.
 • Omega-3 kullanımı iyi huylu kolesterol miktarını %3-9 oranında arttırır.
 • Staninler Ldl  kötü huylu kolesterolü düşürdüğü gibi, iyi huylu kolesterolünde nadirde olsa artmasına yardımcı olmaktadır. Staninleri de kullanılmadan önce doktora danışmak gerekir.
 • Sık ve düzenli egzersiz yapımı iyi huylu kolesterol miktarını %5-10 oranında arttırır.
 • Fibrik asidin ve türevlerinden düzgün şekilde yararlanmak için iyi huylu kolesterol miktarını %5-15 oranında attırılır.
]]>
Total Kolesterol Düşüklüğü https://www.kolesterol.gen.tr/total-kolesterol-dusuklugu.html Mon, 05 Nov 2018 20:34:34 +0000 Total kolesterol düşüklüğü aslında insanlarda bulunan iyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak düşünülmelidir. Meydana gelen kolesterol düşüklükleri genel olarak bakıldığında e hesaplandığında total kolesterol düşükl Total kolesterol düşüklüğü aslında insanlarda bulunan iyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak düşünülmelidir. Meydana gelen kolesterol düşüklükleri genel olarak bakıldığında e hesaplandığında total kolesterol düşüklüğü olarak bilinmelidir. Total kolesterol düşüklüğü, genellikle 45 yaşını geçmiş olan insanlarda meydana gelen bir sorundur. Son derece yaygın olarak görülen kolesterol sorunlarında bu durum biraz daha az görülse bile asıl problem total kolesterol yüksekliğidir. Ülkemizde özellikle hayvansal yağların çok daha fazla tüketilmesi nedeniyle total kolesterol yüksekliği, total kolesterol düşüklüğünden daha fazla görülür. Total kolesterol düşüklüğünde yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Yapılacak bu işlemlerin aksatılmadan ve dikkatli bir şekilde yapılması durumunda diğer kolesterol rahatsızlıklarına göre çok daha kolay bir şekilde çözülmektedir. Kolesterol problemi ister yüksek olsun ister düşük olsun tedavi edilmediği zamanlarda çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle total kolesterol düşüklüğü durumlarında çok daha dikkatli olmalısınız. Özellikle kolesterol kalp damarlarını etkilemesi durumunda durum çok daha tehlikeli olabilmektedir. 

İnsan vücudunda Hdl kolesterol ve Ldl kolesterol bulunmaktadır. Hdl kolesterol, insan vücudunda iyi kolesterol olarak bilinen kolesterol tipidir. Bu kolesterolün düşük olması durumunda birçok belirti ve sorun ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında kötü kolesterol olarak bilinen Ldl kolesterol yüksekliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iyi kolesterolün her zaman yüksek tutulması gerekmektedir. Total kolesterol düşüklüğü özellikle iyi kolesterolün yani Hdl kolesterolün düşük olmasında kaynaklanmaktadır. Bu nedenle iyi kolesterolün arttırılması total kolesterol düşüklüğünü ortadan kaldıracaktır. Tabi ki işlemin doktor kontrolünde yapılması çok önemlidir. 

Total kolesterol düşüklüğü durumunda neler yapılabilir
 • Bu durumda yapılması gereken en önemli işlem tabi ki uzman bir doktora giderek sorunların tam olarak teşhisinin yapılmasıdır. Doktorunuz farklı tıbbi yöntemlerle kanınızda bulunan kolesterolün miktarını ölçecektir. Bu nedenle ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız.
 • Biraz zor bile olsa direk olarak yapılabilen diyet uygulamaları total kolesterol düşüklüğüne olumlu etkiler gösterecektir. Çünkü yapılan diyet uygulamalarında kötü kolesterol düşecek bunun yerine iyi kolesterol artış gösterecektir. Bu durum sadece total kolesterol düşüklüğü sorunu yaşayanlar için değil birçok kişi için olumlu etkiler yapmaktadır.
 • Bol bol egzersiz yapabileceğiniz en önemli uygulamalardan biridir. Gün içerisinde gerekli olan egzersizlerin yapılması durumunda belli bir süre sonra total kolesterol düşüklüğü rahatsızlığı ciddi oranda azalma gösterecektir.
 • Bu sorunu yaşayan kişiler eğer sigara içiyorlarsa kesinlikle bu duruma bir dur demeleri gerekmektedir. Çünkü sigara, total kolesterol düşüklüğü durumunda ciddi olarak etkiler yapmaktadır. 
 • Tıbbi ilaçlar kullanılmalıdır. Özellikle doktorun vermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanmanız sizler için çok önemli sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle ilaçlarınızı dikkatli bir şekilde kullanmaya özen gösterin.
]]>
Kolesterol Düşüren Sebzeler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusuren-sebzeler.html Tue, 06 Nov 2018 11:46:21 +0000 Kolesterol Düşüren Sebzeler: Genel olarak bir çok kişide kolesterol vardır. Çünkü kanın yapısı gereği bileşenlerinde kolesterol maddeleri mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken LdL kolesterol değerinin yükselmemesi ve H Kolesterol Düşüren Sebzeler: Genel olarak bir çok kişide kolesterol vardır. Çünkü kanın yapısı gereği bileşenlerinde kolesterol maddeleri mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken LdL kolesterol değerinin yükselmemesi ve HDL kolesterol maddesinin de çok düşmemesidir. LDL artarken HDL düşecektir. Bundan dolayı, kolesterolün ilacı ve tedavisi sizin elinizdedir. Dengede tutmak için yeme içme ve günlük hareketlerinize dikkat ederek bu dengeyi sağlamak zorundasınız. Özellikle ileri yaşlarda damar yapıları, yaşlarından dolayı yıpranmakta ve buda riskli bir şekilde kolesterolün yükselmesi ile birlikte kalp damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Kolesterol düşüren sebzelerde ise, dikkat etmeniz gereken temel konu belirteceğimiz sebzeleri nasıl tüketeceğiniz konusudur. Her ne kadar kolesterolü düşürme de faydası olsada, yanlış bir şekilde pişirerek tüketmenizde yararı yerine zararı olmaktadır.

Kolesterol Düşüren Sebzeler Ve Tüketme Yöntemlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Patlıcan: Patlıcan lifli yapısından ve mor renkli sebzelerden olması dolayısıyla kolesterol düşürmekle birlikte bir çok hastalıklarda da şifa kaynağıdır. Fakat dikkat etmeniz gereken patlıcanı tüketirken kızartma şeklinde veya patlıcan ile yağlı yemekler yaparak tüketmemeniz gerekir. Fayda sağlamak istiyorsanız sade bir şekilde ızgarada veya fırında hazırlayarak tüketmeniz gerekir.
 • Biber: Biberin kolesterol düşürmede en büyük katkısı, daha önce bahsettiğimiz LDL değerinin damar içinde kanın tıkanmalarına neden olduğu ve özellikle acı biber ile vücutta direk ısı artırarak, kanın daha çok pompalanması ve dolaşımı gerçekleşir. Bu şekilde kolesterol değeri direkt olarak düşecektir. Fakat biberi çiğ olarak tükettiğiniz sürece fayda alacaksınız. Kızartma veya başka türlü şekillerde tüketildiğinde hiç bir yararı olmayacağı gibi zararı olacaktır. Günlük olarak salatalarınızda kullanabilirsiniz.
 • Soğan Ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak tüketimi ise kolesterol düşürmede etkili olmakla birlikte doğal antibiyotiklerdir. Soğan ve sarımsakları tüketme şekli ise çiğ bir şekilde tüketebileceğiniz gibi ızgarada yani közde pişirdikten sonra tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır. Közde tüketilmesi ise direkt LDL kolesterol maddeleri yok etmekle birlikte vücutta tüm zararlı bakterileri de yok edecektir.
 • Yeşil Çay: siyah çaylarda özellikle demli çaylar kolesterolü artırırken açık siyah çay ve yeşil çayda kolesterolü düşürmektedir. yeşil çay vücut ısı değeri yükseltmekle birlikte kan dolaşımını dengeleyerek LDL kolesterol değerini düşük seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.
 • Fasulye: Fasulyenin diğer sebzelerden ayıran özelliği ise lifli yapısından dolayı kolesterol düşürmede etkili olmakla birlikte damar rahatsızlıklarında şifa kaynağıdır. Fasulyeyi kuru baklagil yerine yeşil olarak tüketilmesi kolesterol değerinin düşmesinde çok daha faydalı olacaktır.
]]>
Kolesterol Seviyesi https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-seviyesi.html Tue, 06 Nov 2018 19:36:05 +0000 Kolesterol seviyesi, sağlıklı olmanın en önemli şartıdır. Normal olarak kolesterol hücre aktivitelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır. Vücutta muhakkak belli bir oranda kolesterol bulunur. Kolesterol seviyeleri dü Kolesterol seviyesi, sağlıklı olmanın en önemli şartıdır. Normal olarak kolesterol hücre aktivitelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır. Vücutta muhakkak belli bir oranda kolesterol bulunur. Kolesterol seviyeleri düşük olduğunda veya yüksek olduğundan sağlığını riske girmesine sebep olabilir. Vücutta bulunan kolesterol yüzde 75 oranında karaciğerde ise yüzde 25 oranı besinlerden elde edilir. Kolesterol dengesinin her zaman gerektiği kadar olması gereklidir. Fazla miktarda olduğun zaman damar üzerinde birikerek, tıkalı damarlara dolayısıyla kalp krizi beyin ne gibi problemlere sebep olur. Kolesterol seviyeleri LDL kötü kolesterol ve HDL iyi kolesterol olarak değerlendirmek mümkündür.

Kötü kolesterol LDL

LDL kanda kolesterolün taşınmasını sağlayan asıl maddedir. Kötü kolesterolün yüksekliği tehlikeli olduğu için, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına sebep olur, hastalıkların ilerlemesini de hızlandırmaktadır. Damarların iç yüzeylerinde birikerek, plak adı verilen oluşumlara neden olur. Bunların zamanla ilerlemesi de damar tıkanıklığında neden olmaktadır.

İyi kolesterol HDL

HDL yani iyi anlama gelen kolesterol kötü kolesterolün tam aksine damar çeperlerinden kolesterolün uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden HDL yüksekliği damar ve kalp hastalıklarından koruyucu etki yapmaktadır. Yaşam tarzında sigara alışkanlığı ve şişmanlığı HDL seviyesini azaltırken, diyet, egzersiz yapılması, alkolün azaltılması HDL seviyesini yükseltmektedir.

Kolesterol seviyesi nasıl olmalı

Kolesterol seviyeleri yüksek olan bireylerde koroner arter hastalığı riski 4 kat fazla olmaktadır. Çünkü arter damarlara yerleşen plaklar damarları daraltıp, kalbe giden oksijen miktarını azaltmaktıp, bundan dolayı kalp krizi riskini arttırmasının neden olur. Bu sebeple kolesterol seviyesi düşürülmelidir. Yapılacak kolesterol testi neticesinde herkesin lipid profili çıkarabilme ihtimali vardır. LDL ve HDL kolesterol seviyeleri yüksek çıkarsa, kişinin yaşamında bazı önlemler alınması gerekir. Bilhassa kötü kolesterol seviyesinin yükselmesinie neden kalıtımsal faktörlerin olması, HDL iyi kolesterolün düşük olması, yüksek tansiyon probleminin olması,  hareketsiz bir yaşamın olması, sigara içilmesi kişinin riskini arttırmaktadır. Bu yüzden diyet, beslenme, egzersiz ve ilaç tedavileriyle kolesterol seviyeleri normale indirilmesi gerekir.

Kolesterol seviyesi dengede olması için neler yapılmalı

 • Meyve sebze ve tahıl ürünlerinin ağırlıkta olduğu, omega 3 içeren besinler tüketilmek gerekir.
 • Tuz miktarı kısıtlanmalı, alkol azaltılmalı, dolayısıyla tansiyon normal değerlerde olmalıdır.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • Gerekli olduğunda doktorun tavsiyesiyle, statin grubu ilaçlarla HDL kolesterol seviyesi yükseltilmeli ve damar çeperinde plak oluşumu önlenmesi gerekir.
 • Yine doktor önerisiyle günlük olarak düşük dozda asetilsalisilik asit adı verilen aspirin kullanılması gerekir.
 • Sigara içenlerin bunu bırakması, hatta sigara içilen ortamlarda dahi bulunulmaması gerekmektedir.

Bu tür tedbirler alındığı takdirde, kolesterol seviyeleri olması gerektiği seviyede tutulabilir. İnsanlar sağlıklı yaşamak için, kalp hastalıklarından korunmak için bunlara dikkat edilmesi gerekir.

]]>
Kanda Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/kanda-kolesterol-yuksekligi.html Wed, 07 Nov 2018 12:42:25 +0000 Kanda Kolesterol Yüksekliği; Kolesterol kan değerlerinde iki farklı değerlerden meydana gelmektedir. Bu değerler HDL değeri yani zararlı olmayan ve LDL değeri ise zararlı olan değerlerdir. LDL değeri yükseldikçe aynı zamand Kanda Kolesterol Yüksekliği; Kolesterol kan değerlerinde iki farklı değerlerden meydana gelmektedir. Bu değerler HDL değeri yani zararlı olmayan ve LDL değeri ise zararlı olan değerlerdir. LDL değeri yükseldikçe aynı zamanda HDL değeri düşmektedir. Kolesterolda HDL değeri düşmesi veya yükselmesi LDL değerine oranla pek ciddi değilken LDL değerinin yükselmesi ise tam aksine çok ciddi rahatsızlıkların tetikleyicisi olmaktadır. Bundan dolayı, LDL değerine kötü kolesterol sıfatı da verilmektedir. Kanda kolesterol yüksekliği denildiğinde ise direkt olarak LDL değerine bakılmalı ve mümkün olduğunca LDL değerin düşük yani standart değerde tutulması gereklidir. Bunun içinde bazı önlemler alınmalıdır.

Kanda Kolesterol Yüksekliği Nedenleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanda kolesterol yüksekliğinde dikkat edilmesi gereken kötü kolsterol olarak adlandırılan LDL değerinin 100 ün altında tutulması gerekmektedir. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları olanlarda ise bu değer 80 lere kadar düşmektedir. Çünkü kolesterol değerinin yükselmesi ile kanların dolaşımında, kanın katı oluşması ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bunun için kolesterol değerinin yükselmesinin nedenleri ve bu nedenlere bağlı sizin yapmanız gerekenler kısaca;
 • Kandaki kolesterol yüksekliği, yağlı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak yükselmektedir. Özellikle doymuş yağlar ve hayvansal yağlar kolesterol değerini yükseltmektedir. Ayrıca kolesterol rahatsızlıkları olanlar kızartmalardan uzak durmalıdır. Uzak durmanız gereken diğer besinler kısaca; yumurta, margarin, tereyağı, tam yağlı süt, peynir, ve özellikle cipslerden uzak durulmalıdır.
 • Kandaki kolesterol yüksekliğine neden olan bir diğer faktör ise sıkıntı ve strese bağlı olarak yükselmektedir. Pozitif olmaya önem veriniz.
 • Kolesterolün yükselmesine direkt neden olan faktör ise sigara kullanımıdır. Kana nüfuz eden nikotin direk damar içerisinde LDL değerini damara yapıştırmakta ani olarak LDL değerini yükseltmektedir.
 • Gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalmak ile birlikte aşırı kilo olanlarda kolesterol değeri yükselmektedir. Aşırı kilo ve hareketsizlik aslında HDL değerini düşürmektedir. HDL değerinin düşmesine bağlı olarak ta LDL değerleri yükselmektedir. Bundan dolayı, gün içerisinde egzersizler yaparak kolesterol değerinizi korumanız gerekmektedir.
 • Son olarak cinsiyet ayırt etmeksizin ileri yaşlarda 55 ve üzeri yaşlarda kişi çok daha dikkat etmelidir. Diyabetik rahatsızlıklar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanlarda kolesterol yüksekliği de aynı orantıda yükselmesine neden olmaktadır. Belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların tedavilerini gerçekleştirmekle birlikte yeme içmelerine çok dikkat etmelidir. Ve mümkün olduğu kadar spor veya egzersizler yapmalıdır.
]]>
Kolesterol Yapan Yiyecekler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-yapan-yiyecekler.html Wed, 07 Nov 2018 22:36:48 +0000 Kolesterol yapan yiyecekler; kolesterol bütün hayvanların kanında olan bulunan steroid lipid yani kısacası yağdır. Kolesterol hormon üretimi ve hücrelerin işleyişi için gerekli olan bir maddedir. Kolesterol düşüklüğü ve eksi Kolesterol yapan yiyecekler; kolesterol bütün hayvanların kanında olan bulunan steroid lipid yani kısacası yağdır. Kolesterol hormon üretimi ve hücrelerin işleyişi için gerekli olan bir maddedir. Kolesterol düşüklüğü ve eksikliği çok az görülen bir durumdur. Bunun sebebi ise vücut ihtiyaç duyduğu kolesterolü kendisi üretmektedir. Fazla kolesterol tüketiminden dolayı yükselen kolesterolden kaynaklı damar ve kalp hastalıklarının belirmesine sebep olur. Kolesterol hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Az hayvansal gıda tüketen ve vejetaryenlerin kolesterolü normal düzeyde bulunur. Uzman doktorlar tarafından yapılabilecek olan basit bir test yardımıyla seviyenizi öğrenebilirsiniz. Değerleriniz yüksek çıkar ise kolesterol yapan yiyeceklerden uzak durarak yapacağınız değişiklikler sayesinde değerini düşürebilirsiniz. Özellikle beslenme uzmanına veya doktorunuza danışarak tüketilmesi ve tüketilmemesi gerek yiyecekler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Kolesterolü yüksek olan kişilerin yüksek oranda kolesterol bulunduran yiyeceklerden uzak durması gereklidir. 

Kolesterol yapan yiyecekler

Tereyağı: 100 gramlık tereyağının içerisinde 215 miligram kolesterol barındırmaktadır. Bu oran günlük tüketilmesi gereken kolesterolün % 72'sine denk gelmektedir. Bunu unutmamak gerekir yağları yalnızca kahvaltıda tüketmiyoruz. Çoğu pastane işlerinde, hazır olan gıdalarda ve tüketilen atıştırmalık yiyeceklerde de yağ kullanılmaktadır.

Yumurta sarısı: Yumurta sarısı 100 gram'lığı 1234 miligram kolesterol bulundurmasıyla bütün besinler içerisinde en yüksek değerlere sahiptir. Bir tane yumurta sarısı 210 miligram kolesterol bulundurur. Bu da günlük olarak kolesterolün %70'ni içermektedir.

Karides: 100 gramlık karidesin içerisinde günlük tüketilmesi gereken kolesterolün %65'i bulunmaktadır.

Karaciğer, kaz ciğeri: Karaciğer tarafından kolesterol üretildiği için hayvanların bu organı oldukça zengindir. Tüketilen 100 gram ciğerden alınan kolesterol günlük olarak alınması gerekenin 2 katıdır.

kahvaltılıklar: Salam, sosis, yumurta, yağlı peynir, sucuk tarzı kahvaltılıklar tamamıyla kolesterol deposu sayılır. Eğer kolesterol ile sıkıntınız söz konusu ise kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız bu tarz kahvaltılıklardan uzak durmalısınız. Bunların yerine yağsız peynir, salatalık ve meyve gibi besinler tüketilmelidir.

Peynir: Tam yağlı olan peynirler yüksek kolesterol kaynağıdır. Fakat kalsiyum kaynağı ve protein deposudur.

Yağlı balıklar: Balık yağı birçok doktor tarafından önerilmektedir. Bu yağda vücut tarafından üretilemeyen balıklarda bulunan omega yağ asitlerini içermektedir. Fakat balıklarda bulunan bu yağ yüksek ölçüde Kolesterol barındırır. Bu sebepten dolayı doktorunuzun kontrolünde tavsiye edilen miktarda tüketilmelidir.

Diğer yiyecekler: dana böbreği, havyar, tavuk ciğeri, ördek ciğeri, dana ciğeri, kuzu dalak, kuzu ciğeri, sığır ciğeri, sığır dalağı, tavuk taşlık, ıstakoz, karides, krem peynir, sığır, yengeç eti, balık, dondurma, tavuk gibi besinler yüksek kolesterol yapan yiyeceklerdir.

Kısacası her gün et yemek kolesterolü yükseltecektir ama dikkatli olarak bu besinleri belli ölçülerde yemeniz sağlıklı olandır. Haftada 1 gün et tüketip geri kalan günlerde sebze ağırlıklı beslenmeniz kolesterol değerlerini dengede tutmuş olur. Ama kolesterolünüz yüksekse bir beslenme programından yararlanmanız gerekebilir.
]]>
Kolesterol Düşüren Bitkisel Çaylar https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusuren-bitkisel-caylar.html Thu, 08 Nov 2018 08:27:19 +0000 Kolesterol düşüren bitkisel çaylar, bitkisel çayların kolesterolü düşürüp düşürmediği üzerine uzun sürelerden bu yana yapılan araştırmalar neticesinde "camelia sinensis" bitkisinden üretilen yeşil çay ile il Kolesterol düşüren bitkisel çaylar, bitkisel çayların kolesterolü düşürüp düşürmediği üzerine uzun sürelerden bu yana yapılan araştırmalar neticesinde "camelia sinensis" bitkisinden üretilen yeşil çay ile ilgili yorumlar çok fazladır. Bazı bitkisel çaylar kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilmektedir fakat bu çayların sizde yaratabileceği yan etkileri de göz önüne alarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Mesela çok fazla tüketilen yeşil çay mide bulantısı, uykusuzluk ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıklara yol açabilir yada aynı şekilde aşırı derece de siyah çay tüketmek vücuttaki demir miktarını azaltarak size olumsuz etkiler sağlayabilir. Ayrıca düzenli olarak almanız gereken bir ilacınız var ise ilacınız içtiğiniz bitkisel çay ile etkileşime geçerek size başka rahatsızlıklar verebilir. Emzirme döneminde yada gebe iseniz kesinlikle kolesterol düşürmek için doktorunuza danışmadan bitkisel çay tüketimi yapmamalısınız.

Kolesterol düşüren bitkisel çaylar hangileridir

Öncelikle şunu çok iyi bilmelisiniz ki sadece bitkisel çay tüketerek kolesterolü düşürmek pek mümkün değildir. Çünkü kolesterol genetik özellikleriniz yaşam biçiminiz ve tükettiğiniz gıdalar ile yakından alakalıdır. Kolesterol düşürme amaçlı çayların etkisini görebilmek için az yağlı ve düşük kolesterollü bir diyet programınızın olması gereklidir.

 • Yeşil çayın kolesterol düşürmeye yardımcı etkisi oldukça uzun süreden beri tartışılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre yeşil çay tüketildiği zaman kolesterolün bağırsaklardaki emilimi daha az olmaktadır. Yeşil çayın LDL yi azaltarak, HDL yi yükselttiği yönünde sonuçlar bulunmaktadır.Çünkü yeşil çay üretilirken siyah çaya oranla çok daha az işlemden geçirilmektedir. Çayın içeriğinde bulunan yararlı maddeler daha az etkilendiğinden dolayı yeşil çay kolesterol düşürme etkisi açısından daha değerli bulunmaktadır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan catenin adlı bir maddenin kolesterol düşürücü özelliği tespit edilmiştir. Yine yeşil çayda bulunan polyphenol adındaki antioksidanın da kolesterol düşürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Siyah çay tüketmenin kandaki lipid seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tabi ki az yağlı ve düşük kolesterollü gıdalarla beslenme şartı unutulmamalı.
 • Düzenli olarak mate çayı tüketmek vücutta paraoxanese isimli bir enzim üretilmesine yardımcı olarak LDL kolesterolü düşürmeye katkı sağlamaktadır.  

Kolesterolün denge de olmaması pek çok farklı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bunların başlıcaları kalp ve damar hastalıklarıdır.

Kolesterol düşüren bitkisel çay tarifi,

 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı biberiye(biberiyenin tansiyon yükseltici etkisi olduğundan yüksek tansiyonu olanlar kesinlikle biberiye eklememeli)
 • 1 çay kaşığı kadar ökse otu
 • 1 çay kaşığı ısırgan otu
 • 1 çay kaşığı karabaş otu
 • 1 tatlı kaşığı limon kabuğu

Yapılışı, kaynatılmış olan suyun içine bitkiler atılır ve ocağın altı kapatılarak çay demlenmeye bırakılır ılık hale gelince süzülerek aç karnına günde en fazla 2 defa tüketilir.

Yalnız belirttiğimiz gibi başka rahatsızlıkları olanlar tansiyon, mide ile alakalı sıkıntısı olanlar ve bir diğer rahatsızlığına bağlı olarak düzenli ilaç tüketenler bu tür çayları doktorlarına danışmadan kesinlikle içmemelidirler. 

]]>
Kolesterol Düşürücü Kürler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusurucu-kurler.html Thu, 08 Nov 2018 23:58:24 +0000 Kolesterol Düşürücü Kürler, kolesterol çoğunlukla orta yaş grubundaki ve ileri yaş grubundaki hemen her bireyde kendisini gösteren rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle kolesterol rahatsızlığı bu yaş grubundaki olan kişile Kolesterol Düşürücü Kürler, kolesterol çoğunlukla orta yaş grubundaki ve ileri yaş grubundaki hemen her bireyde kendisini gösteren rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle kolesterol rahatsızlığı bu yaş grubundaki olan kişilerde aniden çıkan bir hastalık değildir. Aksine bu kişilerin yeterli derecede egzersiz yapmaması ve yanlış beslenme sisteminden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kolesterol her yıl biraz daha yükselme gösterirken, ileri yaşlarda dönüşü olmayacak kalp-damar hastalıklarına sebep olabilmektedir. Eğer ileri yaşlarda kolesterol rahatsızlığı ile karşılaşmak istemiyorsanız, her ay düzenli bir şekilde kolesterol değerlerine bakılmalıdır. Bunun dışında sağlıklı ve doğru bir beslenme ve düzenli bir şekilde yapılan egzersizler ileri yaşlarda kolesterol hastalığına yakalanma riskini oldukça aza indirgemektedir. Vücutta kolesterolün yükselmesine neden olan esas organ karaciğerdir. Karaciğer kişinin tüketmiş olduğu besinlerin çeşidine bağlı olarak kandaki şeker oranının yükselmesi sonucunda kolesterol değerini yükseltir. Kolesterol hastalığı için kişinin kullanmış olduğu ilaçlar bu hastalığı tedavi etmez, sadece karaciğerin kolesterol değerini yükseltmesini bir nebze azaltmaktadır. Kısacası kolesterol hastası olan kişilerin kullanmış olduğu bu ilaçların arkasına sığınarak her türlü besini tüketmesi hayati açıdan bir tehlike arz etmektedir. 

Kolesterol Düşürücü Yağsız Mercimek Çorbası Kürü, yeşil mercimek hem kolesterol düşürücü hem de tansiyon dengeleyici en sağlıklı ve en faydalı olan besin maddesidir. Yeşil mercimek özellikle tam bir protein deposudur ve kırmızı etin yerini tutabilecek olan en değerli bakliyatlardan bir tanesidir. Kolesterolü düşürmek için yağsız yeşil mercimek çorbası kürünü haftada 2-3 defa hazırlayarak tüketebilirsiniz. Yağsız yeşil mercimek çorbası kürü kolesterolü kontrol altına alırken, aynı zamanda tansiyonun dengelenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, yağsız yeşil mercimek çorbası kürü kolesterol hastalığının bir tedavisini sağlayan bir ilaç gibi görmemelidir. Beslenme şekline bağlı olarak kolesterol değerinde bir yükseliş söz konusu ise, hafta bir kaç defa yağsız yeşil mercimek çorbası kürü tüketildiğinde kolesterol kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Eğer kolesterol hastalığı kişide genetik olarak varsa, bu durumda bu kürün pek fazla faydası olmayacağı göz ardı edilmemelidir. 

Kolesterol Düşürücü Bitkisel Çay Kürleri, kolesterolün düşmesi için oldukça faydalı olan bitkilerden çay demlenerek içebilirsiniz. Bu bitkiler ardıç tohumu, kekik, biberiye, ayrık kökü ve zeytin yaprağı ile çay hazırlanıp demlendikten sonra içerseniz kolesterolün düşmesinde çok faydalıdır. Zerdeçal ve biberiye toz haline getirildikten sonra her yemeğin içerisine yarım çay kaşığı kadar ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca kolesterol düşürücü başka bir faydalı çay ise, yeşil çaydır. 

Kolesterol Düşürücü Zencefil Kürü, 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar zencefil eklenir. Ardından kür 10 dakika demlendikten sonra ılık vaziyette içilebilir. Zencefil kürünü gün içinde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kolesterol.html Fri, 09 Nov 2018 03:52:52 +0000 İbrahim Saraçoğlu kolesterol düşürücü etkiye sahip besinler sayesinde doğal yöntemlerle kolesterolü düşürmek mümkündür. Kolesterol, bir yağ türüdür. Daha çok hayvansal kaynaklı yiyeceklerde ve hücrelerde bulunan m İbrahim Saraçoğlu kolesterol düşürücü etkiye sahip besinler sayesinde doğal yöntemlerle kolesterolü düşürmek mümkündür. Kolesterol, bir yağ türüdür. Daha çok hayvansal kaynaklı yiyeceklerde ve hücrelerde bulunan mum yapısında yağa benzeyen maddelerdir. Kötü kolesterolün kanda birikmesiyle yüksek kolesterol meydana gelmektedir. Kanda kolesterolün yüksek olması kalp krizi, damar tıkanması, böbrek yetmezliği ve falç gibi rahatsızlıkların oluşma riskini arttırmaktadır. İbrahim Saraçoğlu kolesterol düşürücü besinleri bizler için sıralamıştır. Kolesterolü yüksek olan kişilerin bu besinleri tüketerek doğal yöntemlerle kolesterolü düşürebilir, vücut daha sağlıklı olmaktadır. Bu besinler nelerdir, bir göz atalım.

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol düşürücü besinler ve bitkiler;

Yulaf kepeği, elma, ceviz, badem, fındık, sarımsak, soya, balık, greyfurt, ahududu, bakliyat özellikle kuru fasulye, havuç, zeytinyağı, üzüm, yeşil ve siyah çay, domates, soğan, karpuz ve keten tohumudur.

Yulaf tam bir kolesterol savardır. En çok etkisi olan besinlerden biri yulaf kepeğidir. Yulaf kepeğinin zararlı kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Bunun yanında faydalı kolesterolde hiç bir etki, değişiklik yapmaz. Ayrıca yulaf kepeğinin kan şekerini normal seviyeye çektiği ve kilo kontrolü sağlayıcı özellikleri de vardır. Yulafı yağsız süt veya yoğurt ile birlikte karıştırarak tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu kolesterol düşürmesinde etkili olan besinlerden olan ceviz, badem, fındık üçlüsü kolesterol düşürmede oldukça etkilidir. Ceviz, fındık ve badem üçlüsü doğmamış yağ içermesi sebebiyle zeytinyağı gibi benzer özellikler gösterir. Aynı zamanda ceviz omega 3 içermesiyle önemli bir kalp dostudur. Bir günde tüketeceğiniz 100 gram badem veya 50-60 gram ceviz kolesterolü %15-20 oranında düşürmektedir. Eğer kilo problemi varsa bu üç kuruyemişi kontrollü bir şekilde tüketmenizde fayda vardır. Kilo problemi yaşayanlar güne 2-3 adet ceviz veya fındık tüketerek başlayabilirler.

Keten tohumu yüksek bir omega 3 kaynağıdır. Bu nedenle tıpkı yulaf kepeği gibi kolesterol savar olarak isimlendirilmektedir. Keten tohumunun enerji miktarı oldukça yüksektir. Fazla tüketiminde ishal oluşumuna sebep olabilmektedir. Gün içinde 1-2 yemek kaşığı tüketilmesi yeterli olacaktır.

Gün içinde tüketeceğiniz 3 adet elma kolesterolü önemli oranda azaltmaktadır. Ayrıca elmanın içinde bulunan bazı maddeler kolesterolün oksidsasyonunu düşürür ve damar hasarını azaltıcı etki gösterir. Gün içinde öğünlerinize 2-3 adet elma ekleyerek yemeniz kolesterolü düşürmek amacıyla çok etkili olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu kolesterol düşürücü olan besinlerden biri de sarımsaktır. Kanı sulandırarak damar sertliğini engeller. Sarımsak zararlı kolesterolü azaltırken faydalı kolesterolü de yükseltici özelliğe sahiptir. Ayrıca önemli ölçüde antioksidan kaynağıdır. Sarımsağın çiğ veya pişmiş olması doğranması şeklinde tüketilmesi arasında hiç bir fark yoktur. Her türlü sarımsağı çok rahat tüketebilirsiniz. Fazla tüketiminde şişkinlik, ağrı ve yanma gibi sindirim sorunları ortaya çıkabilmektedir.
]]>
Kolesterol Ldl Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-ldl-yuksekligi.html Fri, 09 Nov 2018 07:43:54 +0000 Ldl kolesterol yüksekliği, kolesterol hücrenin çeşitli hormonların yapımında ve yapısında kullanılmaktadır. Ldl, kolesterolün karaciğerden gerekli doku ve organlara taşınmasını sağlayan bir protein grubudur. Ldl kolestero Ldl kolesterol yüksekliği, kolesterol hücrenin çeşitli hormonların yapımında ve yapısında kullanılmaktadır. Ldl, kolesterolün karaciğerden gerekli doku ve organlara taşınmasını sağlayan bir protein grubudur. Ldl kolesterol damarların içinde dolaşırken damar çeperlerinde birikerek damar sertliklerine sebep olur. Damarlarda oluşan bu birikmeler zaman içerisinde damar içlerine doğru ilerleme göstererek damardan yeterince kanın geçmesini engellemektedir. Bu durum en çok beyni ve kalbi besleyen damarlarda görülür. Nihayetinde kalbi ve beyni etkileyen felç, kalp krizi, kanser ve şeker hastalığı gibi birçok ciddi hastalığa sebep olur. Bu yüzden yüksek Ldl kolesterolü hayatı tehdit eden üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Ldl kolesterolünün normal şekilde seviyesi 130 mg/dl düşük olan değerlerdir. Eğer ki kandaki Ldl kolesterol miktarı 130-159 mg/dl değerleri arasında ise sınırda yüksek ve 160 mg/dl ve üzerinde ise yüksek kolesterol durumundan bahsedilebilir.

Ldl kolesterol neden yükselir

Ldl kolesterolün yükselerek azalmasında birçok parametre faktörü etkili olmaktadır. Ancak bunların başını genetik faktör çeker. Ldl kolesterolün bir kısmı tüketilen gıdalarla almış olurken, büyük çoğunluğunu vücudun kendisi üretir. Yani genler vücutta bulunan kolesterol miktarını önemli miktarda belirlemektedir. Ldl kolesterolün yükselmesinde ikinci en önemli faktör ise beslenme alışkanlıklarıdır. Çok sık hayvansal gıdalar tüketen bir kişinin kolesterolü zamanla yükselme gösterecektir. Sigara tüketilmesi ve hareketsizlik iyi kolesterolü düşürür. İyi kolesterolün Ldl kolesterolü düşürdüğünden iyi kolesterolün düşmesiyle beraber Ldl kolesterol artış göstermektedir. Stresli durumlar vücutta Ldl kolesterol üretimi arttıran faktörler arasındadır. Ldl'yi yükselten diğer faktörler ise insülin direnci, guatır, hipotriodi, şeker hastalığı, tiroid tembelliği gibi hastalıklardır. 

Ldl kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür

Ldl kolesterolü düşürmenin en etkili yolu yaşam şeklini değiştirir. Buda yanındaki beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi daha çok stresten uzak durmayı ve egzersiz yapmayı getirmektedir. Meyve ve sebze tüketimi arttırılması gerekir. Her mevsimde o dönemin sebze ve meyvesi tüketmek gerekir. Kuru baklagillerde tercih edilmesi gereken gıda grubundadır. Fakat beslenmede kızartmalardan mümkün mertebede kaçınmak  gerekmektedir. Börek, ciğer, pastırma, sucuk, sosis gibi Ldl kolesterolü yüksek etlerden sakınmak gerekir. Haftada en çok 2-3 tane yumurta yenilmesi gerekir.Hazır cipsler, salatalar, mayonez, kuyruk yağlardı, içyağı, tereyağı, hazır salata soslardan uzak durmak gerekir. Sigara tüketimi de Ldl kolesterolü yüseltir. Bu sebeple sigara acilen bırakılmalıdır. Alkol vücutta şekere dönüşerek Ldl miktarını artırır. Ldl düşürülmek istenirse alkol acilen terk edilmelidir. Her gün düzenli şekilde en 30 dakika egzersiz yapmak Ldl kolesterolü düşürecektir. Aşırı kiloda trigliserit miktarını arttırır. Dolayısıyla Ldl miktarı da artmaktadır. Bu sebeple Ldl kolesterolü düşürmek için ideal kiloya ulaşmak ya da ideal kiloda kalmak gerekir.  

]]>
Saraçoğlu Kolesterol Kürü https://www.kolesterol.gen.tr/saracoglu-kolesterol-kuru.html Fri, 09 Nov 2018 14:24:37 +0000 Saraçoğlu kolesterol kürü; kolesterol hayvansal gıdalarda ve bütün hücrelerde bulunmakta olan, mum yapısında yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterol, günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Özellik Saraçoğlu kolesterol kürü; kolesterol hayvansal gıdalarda ve bütün hücrelerde bulunmakta olan, mum yapısında yağ benzeri maddelerdir. Yüksek kolesterol, günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Özellikle kalp ve damar hastalıkları için büyük bir risk faktörüdür. Kolesterol seviyesinin yükselmesi genellikle bir rahatsızlık vermez, ancak uzun süre kolesterol seviyesinin yüksek olması, kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ihmal edilmemeli, doktor kontrolleri ve doktor tedavisi yapılması gerekir. Ayrıca zaman zaman kan tahlili yaptırarak kolesterol seviyesinin belirlenmesinde  yarar sağlamaktadır.

Yüksek kolesterol tedavisinde mutlaka ilaç kullanılmalıdır. Bunun yanında bitki bilimciler kolesterolü düşüren ve bu değerlerin normal seyretmesini sağlayan bitkileri tespit etmişlerdir. Bu gibi çalışmalar yürüten İbrahim Saraçoğlu bu konuda kürleri vardır. Ancak Saraçoğlu'nun kolesterol kürü, sadece tüketilen gıdalara bağlı olarak yükselen kolesterolü düşürme de yarar sağlamaktadır.

Saraçoğlu kolesterol kürü-1:

Bir miktar yeşil mercimeği, normal çorbasını yapar gibi yağsız bir şekilde pişirin. Hazırlanan mercimeğin içerisine hiçbir katkı maddesi koymayın. Hazır hale getirilen  mercimeği için. Kolesterol seviyenizin normale döndüğünü görebilirsiniz.

Saraçoğlu kolesterol kürü-2:

15-16 saplarıyla birlikte hormonsuz maydanoz birlikte 1 limonun suyu ve yarım su bardağı klorsuz suyu blenderden geçirin. Elde edilen yeşil suyu kahvaltıdan 10-15 dakika önce aç karnına için. Bu kürü 15 gün uyguladıktan sonra 3-4 gün ara verin, sonra tekrar 15 günlük bir kür daha verin.

Kolesterol için kullanılan ilaçlar, karaciğer de üretilmekte olan kolesterol seviyesini baskılar. Yani karaciğerin daha az miktarda kolesterol üretmesini sağlamaktadır. Ancak tüketilen besinlerden alınan kolesterol üstünde herhangi bir düşürücü özelliği yoktur. Bundan dolayı kolesterol oranı yüksek olan besinler ve şeker oranı yüksek tatlılara karşı ölçülü olunması gerekmektedir. Doktorun önermiş olduğu diyete mutlaka uyulması gerekir.
]]>
Kolesterolü Düşüren Bitkiler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterolu-dusuren-bitkiler.html Sat, 10 Nov 2018 00:02:36 +0000 Kolesterolü Düşüren Bitkiler: Kolesterol vitaminler ve minerallerin kas dokularına, kemiklere, organlara ulaştırılması için vücuda gerekli bir maddedir. Ancak vücuda oluşan yüksek kolesterol değerleri oldukça zararlıdır Kolesterolü Düşüren Bitkiler: Kolesterol vitaminler ve minerallerin kas dokularına, kemiklere, organlara ulaştırılması için vücuda gerekli bir maddedir. Ancak vücuda oluşan yüksek kolesterol değerleri oldukça zararlıdır. Yüksek kolesterol damar tıkanıklığına yol açması nedeni ile kalp krizine neden olur. Beslenmede düzensizlik aşırı yağlı tüketmek kolesterolün artmasına neden olur. Bu nedenle beslenme biçiminin düzenli olması kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Bazı bitkiler kanda bulunan yağ seviyesini düşürür bu durumda kolesterolün düşmesini sağlar. Vücutta kolesterol seviyesini düşürmek için birçok bitkilerden yararlanılmakta ve bu bitkiler sayesinde vücudu, organları birçok hastalıklara karşı korumak mümkün olmaktadır. Kolesterol seviyesini düşürmek amaçlı bitkilerden yararlanmak istenildiğinde ilk önce bir uzman doktora giderek danışılmasında fayda vardır.

Kolesterolün Düşüren Bitkiler: Kolesterol seviyesinin dengelenmesi için yaşam tarzında değişiklik yapılması esastır.

Ceviz: Ceviz vücutta bulunan birçok hastalığa iyi geldiği gibi kolesterol düşürücü etkisi de oldukça çoktur. Cevizin kan damarları üzerine büyük fayda sağlamaktadır.

Sarımsak: Sarımsak içerdiği Ajoen ve alisin maddeleri vücut da bulunan fazla kolesterolün atılmasını sağlamaktadır ve kolesterolü düşmesini sağlayan bir bitkidir. Sarımsağın faydasını görmek için mutlaka çiğ olarak tüketilmelidir.

Cayenne Biberi: Cayenne biberi içerdiği Kapsaisin maddesi ile oldukça acı oluşu ve kolesterol düşürücü özelliği taşımaktadır.

Safran Bitkisi: Safran içeriğinde bulunan Krosetin sayesinde kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Zencefil bitkisi: Zencefil kökleri kanda bulunan fazla kolesterolün atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca zencefil kan dolaşımını hızlandırır damar tıkanmasını önler.

Alıç Bitkisi: Alıç damarları genişletir kan dolaşımını hızlandırır ve damarların duvarında kolesterolün birikmesini önler.

Ginseng Bitkisi: ginseng içeriğinde bulunan Ginsenosit özelliği ile Vücutta oluşan kolesterolün atılmasını sağlamaktadır.

Zerdeçal Bitkisi: Zerdeçal içeriğinde bulunan Kurkumin maddesi sayesinde kolesterolün düşmesini sağlar ve kanın pıhtılaşmasını çözerek felç riskini önlemektedir.

Karnıyarık Otu: Bu bitki içeriğinde bulundurduğu Müsilaj denen bir lif bulundurmaktadır. Bu lif su ile temas ettiğinde Müsilaj genişler ve sindirim sisteminde oluşan fazla kolesterolü emerek kana karışmadan dışarı atılmasını sağlar.

Zeytin: Yeşil zeytin, siyah zeytin hem kolesterol düşürücü özelliği hem içerdiği yüksek antioksidan sayesinde kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Bu bitkilerin yanı sıra birçok bitkilerinde kolesterol üzerinde etkisi çoktur. Fındık, badem, yulaf, çam fıstığı, yer fıstığı, yeşil çay, domates, elma, enginar soya fasulyesi, Brüksel lahanası gibi birçok bitkilerin tüketilmesi vücut sağlığını korur ve kolesterolün oluşmasını önler.

]]>
Yumurta Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/yumurta-kolesterol.html Sat, 10 Nov 2018 23:33:33 +0000 Yumurta kolesterol: İnsanların Günlük yaşantısında çok kolay ulaşılabilir bir gıda maddesi olması nedeniyle yiyeceklerimiz arasında her an yerini alan yumurta, aslında söylenildiği kadar kolesterolü yükseltmediğ Yumurta kolesterol: İnsanların Günlük yaşantısında çok kolay ulaşılabilir bir gıda maddesi olması nedeniyle yiyeceklerimiz arasında her an yerini alan yumurta, aslında söylenildiği kadar kolesterolü yükseltmediği görülmüştür. ve B vitaminin yönünden oldukça zengin bir besin maddesi olan yumurta da bulunan  kolesterol yüksek olmasına rağmen, kalite olarak nitelikli olması, içerdiği doymuş yağ asidinin düşük çıkması ve içerdiği leştin ile kolesterol yükseltici tesiri  yağlı et ve süt ürünlerine oranla daha azdır.

Yumurta Kolesterol, Yıllarca yumurtanın kolesterolü çok yükselttiği, kolesterol sıkıntısı olanların değil ki yumurta yemesi yumurta değmiş yiyeceklere bile elinin değmemesi gerektiği söylenmekteydi. Son senelerde güvenilir kaynakların yaptığı deneyler olsun, gerçekleştirilen pek çok çalışma, olsun yumurta bulunan sarının kandaki kolesterolü öyle söylendiği ölçüde yükseltmediğini göstermiştir. Yükselen kolesterol değerinin, yani kandaki kolesterolün bir ölçü artışının öyle abartıldığı gibi damar sağlığını olumsuz yönde etkileyici ciddi bir yan tesiri olmadığı da çalışmalar neticesinde anlaşılmıştır. Çünkü yumurtanın bulunan sarının yendiğinde kanda oluşacak olan kolesterol damarlara çok bir zarar vermeyen büyük kolesterol, partiküller ve bunların önemli bir alerjik tesiri söz konusu değildir. Bunun yanında haftada 4-5 gün yumurta yemek yapılan araştırmalar göstermiştir ki, aslında iyi kolesterol olan HDL’yi de bir ölçüde olsa artırdığı görülmüştür. Bu sebeplerden dolayı kolesterol sorunu olan insanlarda sınırlandırılmasına rağmen, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde, özellikle de çocuklarda ve spor yapanlarda sık tüketilmesi gereken, besleyici protein deposu olan değeri oldukça yüksek bir besindir.

]]>
Hdl Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-yuksekligi.html Sun, 11 Nov 2018 22:19:30 +0000 Hdl Kolesterol Yüksekliği, Kan damarlarındaki kolesterol molekülleri bağımsız olarak dolaşan partiküller olmayıp, lipoprotein olarak isimlendirilen kolesterol ve diğer lipitlerin birlikte taşındığı yapılar halinde bulunmakt Hdl Kolesterol Yüksekliği, Kan damarlarındaki kolesterol molekülleri bağımsız olarak dolaşan partiküller olmayıp, lipoprotein olarak isimlendirilen kolesterol ve diğer lipitlerin birlikte taşındığı yapılar halinde bulunmaktadır. Bu lipit taşıyıcılardan biri de halk arasında iyi veya hayırlı kolesterol olarak tanımlanan HDL (High density lipoprotein) parçacıklarıdır. Bu lipoprotein partiküllerindeki HDL kolesterol seviyesi de kandaki iyi kolesterol oranı olmaktadır. 

Ancak HDL yüksekliği her zaman iyi değildir. Zira hangi tür olursa olsun kanda aşırı partikül yoğunluğu sağlık için zararlıdır. Bu olumsuzluk, hayırlı (HDL) veya lanetli (LDL) denilen partiküller üzerindeki kolesterol molekülleri için de geçerli bir durumdur. Kandaki her türlü partikül birikiminin (LDL, HDL, VLDL vs) ya lipopotein metabolizmasındaki bir aksaklık, bir hata, bir olumsuzluk sebebiyle meydana geldiği bilinmelidir. Bu bakımdan  HDL-kolesterol yüksekliği ya da total kolesterolün, üretimle (anabolizma) bir bağlantısı bulunmamaktadır.

HDL Kolesterol, ülkemiz insanı kanında genel olarak düşük çıkmaktadır. Normal Değeri 40 mg/dl olması gerekir ve kanda 60 mg/dL den fazla bulunması yüksek kabul edilir. Ancak cinsiyete bağlı olarak farklı seviyeler bulunmaktadır. Bu değerin kadınlarda 50 mg/dl, erkeklerde ise 40 mg/dl’den az olması halinde HDL-K düşüklüğünden bahsedilmektedir. Kandaki çoğu partikül tipinde (HDL, LDL, VLDL, Şilomikron) ortaya çıkan birikimler, söz konusu partikül içeriğindeki lipitlerde nisbi olarak yükseklik gösterecek ve partikülün içerdiği lipitler de kanda yüksek oranda bulunacaktır. VLDL çok Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (Very Low Density Lipoproteins) olup, plazma lipoproteinleri alt grubudur. Şilomikron ise ince bağırsak emici hücrelerince oluşturulan 75-1200 nm çaplı lipoproteinlerdir.  Bir çok hekim sayılan plazma partiküllerinin yükselişini önemserken, tek parametrede kanda iyi kolesterolün fazla (70 mg/dl üstü) yükselmiş olmasının büyük bir risk taşıdığını görmezden gelebilir. Ancak bu durum yıllar önce bir çok araştırmacı tarafından çok kez açıklanmıştır ama buna rağmen özellikle kardiyoloji uzmanları tarafından pek önemsenmemektedir. Oysa ki yüksek HDL kolesterol düzeyi de kalp damarlarının daralmasına ve kalp krizine neden olabilmektedir. 

Hdl Kolesterol Yüksekliği

Kanda 65-70 mg/dl üstü miktarında ölçülen aşırı iyi kolesterol yükseklikleri,  lipitleri taşıyan partikül metabolizmalarında bazı genetik hataları gösterebilmektedir. Bu durum hatalı olarak çoğu uzman hekim tarafından önemsenmemektedir. Ancak HDL kolesterol aşırı düzeyde yükselmişse, HDL partikül metabolizmasında mutlaka ters giden bir şeyler var demektir. Yüksek HDL düzeyinin tanısal anlamı ve yüksek HDL verilerinin HDL metabolizmasındaki aksaklığın belirtisi olabileceğini unutulmamalıdır. HDL yüksekliği genetik nedenlerle de olabilir, ancak HDL yüksekliğinin gerekçesi her ne olursa olsun, kanda aşırı HDL partikülleri bulunması ve HDL kolesterol değerinin kaç olduğu çok önemlidir. Vücudumuz bir çok sistemi bulunan bir organizmadır ve bir sisteme ait metabolizma, bazı nedenlerle bozulduğunda, vücuttaki diğer sistemlerin de bir nevi domino etkisiyle zarar görüyor olması kaçınılmazdır. 

Özetle, lipoprotein sistemi akışında HDL metabolizması bir şekilde bozulmuş ve HDL partikülleri kandan uzaklaştırılamıyorsa, bunun yaratacağı etkiler sadece kalp damar hastalıklarıyla sınırlı kalmamaktadır. Kandaki her türlü biyokimyasalın yüksek oranı, bir metabolizma bozukluğunun göstergesi sayılır. HDL kolesterolde görülen aşırı yükseklik, HDL partikül metabolizmasının bozulduğu göstermektedir. Bu durumda HDL kolesterol partikülleri sürekli çok iyi olarak tanımlansalar dahi, kanda kolesteril ester transfer proteini (CETP) eksik olduğundan, HDL partiküllerinin kandan uzaklaştırılamıyor olduğu anlaşılır. Sonuç olarak iyi bilinen HDL partikülleri sürekli kanda birikir ve  HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyi çok yükse]]> Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol.html Mon, 12 Nov 2018 05:32:54 +0000 Kolesterol insan vücudunun bütün hücrelerinde yağa benzeyen bir maddedir. Hücre zarının ve bazı hormonların yapımında kullanılan kolesterol kan da fazla miktarda bulunmasından dolayı da zararlıdır. Kolesterol üret Kolesterol insan vücudunun bütün hücrelerinde yağa benzeyen bir maddedir. Hücre zarının ve bazı hormonların yapımında kullanılan kolesterol kan da fazla miktarda bulunmasından dolayı da zararlıdır. Kolesterol üretimi karaciğerde meydana gelmektedir. Besinler aracılığı ile alınmaktadır. Hayvan kaynaklı besinler olan et, tavuk, süt ürünleri, yumurta gibi ürünler de bulunmaktadır. Meyve sebze ve tahıllarda bulunmamaktadır. Kolesterolün önemi aslında çok önemlidir. Kanda kolesterol düzeyinin çok fazla olması kalp damar hastalıların tehlikesini artırmakta daha kötüsü dikkat edilmezse ölüme kadar gitmektedir. Kalp hastalılarının ana sebebi kolesteroldür. Kişide kolesterol düzeyi ne kadar çok yüksek ise kalp hastası olma ihtimali bir o kadar da çok yüksektir.

Türkiye istatistiklerine bakıldığı ve ayrıntılı incelendiği zaman erkekler de ve kadınlar da ölüm nedenin ilk sırasın da kalp damar hastalığı gelmektedir. Daha önceleri insanlar bu duruma dikkat etmezken bilinçli olan insanlar artık bu duruma çok dikkat etmekte ve önlemlerini almaktadır. Teknolojinin de gelişmesi ile doktorlarımızda insanlara neler yapılması gerektiğini özenle anlatmakta ve bilgilendirmektedir. Kolesterolün iyi ve kötü olanı da mevcuttur. Kolesterol karaciğerden direk hücrelere, hücrelerden de kan yolu ile tekrar karaciğer taşınır. Kolesterol ve diğer insan vücudunda bulunan yağlar kan içerisinde eriyemedikleri için paketler halinde lipoprotein adı altında taşınırlar. Bunlardan kolesterolü taşıyan iki durum vardır. Bunlar kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL-Kolesterol, iyi olarak da bilinen ise HDL-Kolesteroldür. LDL kolesterol kanda kolesterolü taşımayı yapan pakettir. Kanda kolesterol düzeyi yüksek olduğu zaman damarların içine yapışarak buralar da plaklar oluşturur. Kolesterol dışında bazı maddelerde eklenmesi ile plaklar büyümeye başlar. 

Bu büyümeler çatlaklara neden olmaktadır. Bu çatlaklarda oluşmaya başlayan pıhtılar damarların tıkanmasına neden olur. Günümüzde de ve eski zamanlarda da yaygın olan bu hastalık türü damar sertliği olarak da bilinmektedir. Bu tıkanıklık insan vücudu için hiç iyi bir şey değildir. Bu damar tıkanıklığı kalpte gerçekleşirse kalp krizine neden olmaktadır. Beyin damarlarında gerçekleşmesi halinde de vücutta felce neden olmaktadır. Kandaki diğer kolesteroller HDL-Kolesterol adı verilen paketlerin içinde taşınmaktadır. HDL-Kolesterol damarlarda biriken kolesterolün birikimini önlemektedir. Türkiye de yapılan bir araştırmaya göre de HDL-Kolesterolünün yüksek olduğu insanlarda kal hastalığının çok daha az olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer yapılan araştırmalarda da genel itibariyle Türk halkında HDL-Kolesterol değerinin düşük olduğu sonucu çıkmaktadır. İnsan sağlığına zarar veren her şey ve bu duruma şişmanlık da dahil iyi kolesterolü düşürürken düzenli olarak yapılan egzersiz, spor gibi aktiviteler iyi kolesterolü yükseltmektedir. Kolesterolün iyi bir şey olmadığı ancak HDL-Kolesterol nasıl iyi olduğunu da açıklamakta fayda vardır. Kandaki kolesterol etkilerine baktığımız zaman bunun cevabını kolaylıkla bulabilmekteyiz. LDL-Kolesterol karaciğer de üretilip kana verilmektedir. Kana geldikten sonra LDL-Kolesterol kan damarlarının duvarında birikim yapmaya başlamaktadır. Damarlarda başlayan bu birikim aterosklerotik plaklar büyümeye başlamaktadır ve büyüme başladıktan sonra damar boşlukları bu büyüme ile daralmaktadır. HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterolün tam tersi etki göstermektedir. Kanda dolaşım yapan kolesterolü toplayarak vücuttan atılmasını sağlamak üzere karaciğere getirmekte ve böylece kan damarlarının kolesterolün maruz kalacağı zararlı etkilerini azaltmaktadır.

Kolesterol

İnsan sağlığına zararı olan hem de faydası olan bu hastalık hemen hemen her insanda mevcuttur. Sağlık açısından bu kadar tehlikeli yapan durum herhangi bir belirtisi olmamasıdır. Uzun yıllar kolesterol olsa dahi koleste]]> Kolesterol Nedir https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-nedir.html Mon, 12 Nov 2018 14:42:59 +0000 Kolesterol nedir, Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerin de kalp ve damar hastalıkları, ölüm ve kalıcı sakatlıklara yol açan sorunların başında gelmektedir. Türkiye de sayısal veriler de 6-7 milyon insanda kan kolesterolü Kolesterol nedir, Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerin de kalp ve damar hastalıkları, ölüm ve kalıcı sakatlıklara yol açan sorunların başında gelmektedir. Türkiye de sayısal veriler de 6-7 milyon insanda kan kolesterolü sınırında, 2 milyon insanda ise yüksektir. Türkiye de ve gelişmiş diğer ülkelerde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları 1.sıra da yer almaktadır. Bu durumdan dolayı dünya Sağlık Örgütü bu hastalığı insanlığın en büyük düşmanı ilan etmiştir. Bu durumdan dolayı bilim adamları, profesörler, sağlık uzmanları kolesterole dikkat edilmesi ve her insanın bir kez de olsa herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek kolesterol testi yaptırmaları gerektiği durumuna dikkat çekmekte sürekli uyarılarda bulunmaktadırlar. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon hastalığı, şişmanlık ve obezite gibi hastalıkların düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir hem de geciktirilebilir.

Kolesterol  nedir mum kıvamın da yaşam için gerekli olan bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, bağırsaklar, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere insan vücudunda yaygın olarak bulunmaktadır. İnsan vücudu kolesterolü kullanarak hormonlar, D vitamini ve yağları sindirmeye yarayan safra asitlerini üretir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için de kanda çok az miktarda da olsa kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda kolesterol fazla miktarda ise kan damarlar da birikir bu suretle de kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına sebep olur. Damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; kalsiyum, akyuvarlar, kan pıhtısı gibi maddelerde damar duvarında birikme yapabilmektedirler. Toplumda bu hastalık için damar sertliği hastalığı, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de çok sık kullanılmaktadır.  İnsan vücudunda damarlar yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bu damarlar kalp, beyin, böbrek, dalak gibi organlara kan taşımasıyla bu organların görevlerini yapması sağlanır. Kolesterol hangi organın damarında birikirse biriksin o organa ait hastalıklar meydana çıkar. Örneğin; kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol dediğimiz birikim olursa göğüs ağrılarına ve kalp krizi  gibi durumlara neden olmaktadır. Böbrek damarlarındaki birikimler ise yüksek tansiyon hastalığına ve böbrek yetmezliği hastalığına sebep olabilmektedir. Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere risk faktörleri adı verilmektedir. Kanda bulunan kolesterol ve LDL-Kolesterolün yüksek olması hasta için risktir ve kolesterol yüksekliği ise bir  risk faktörüdür. HDL-Kolesterolün düşük olması da bir risktir. Bu riske sahip hastalarda kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği gibi durumların ortaya çıkma olasılığı oldukça fazladır.

Kolesterol Nedir

Anlayacağımız kadar kolesterol rahatsızlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. ihmali veya umursanmadığı durumlarda insan sağlığı için en büyük sorundur. Sonucu felç ve ölümlere gitmektedir. Yılda bir kez de olsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek kolesterolünüzü ölçtürmeniz bu hastalık ile en büyük mücadeledir. Dünya ve Türkiye de ölüm sebeplerinin başında olan bu hastalık için yapmamız gereken en önemli adım doktora gitmektir. Çevremizdeki insanları da bu durum için teşvik etmemiz ve uyarmamız bu hastalığa başlatılan savaş için en büyük adım olacaktır. Kolesterol nedir sorusunun en önemli cevabı dikkat edilmezse ölüm dememiz pek de yanlış olmayacaktır. Dikkat edilmediği durumlarda bu ince hastalığın getireceği sağlık sorunları ne kadar da ciddi bir hastalık olduğunun kanıtıdır. Kendinizi seviyorsan kolesterole dikkat edin ve önlemlerinizi alın.

]]>
Kolesterol Tedavisi https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-tedavisi.html Mon, 12 Nov 2018 21:48:54 +0000 Kolesterol Tedavisi, kolesterol seviyesinin artması ile uygulanacak olan ilk uygulama olarak bilinir. Kolesterol tedavisinin başlamasını gerektiren durumlar ise kişilerde yüksek kolesterol seviyelerinin belirmesi ile başlar. Y Kolesterol Tedavisi, kolesterol seviyesinin artması ile uygulanacak olan ilk uygulama olarak bilinir. Kolesterol tedavisinin başlamasını gerektiren durumlar ise kişilerde yüksek kolesterol seviyelerinin belirmesi ile başlar. Yüksek kolesterol oluşumları genel olarak genetik olarak kalıtımsal şekilde meydana gelen faktörlerden, yemiş olduğumuz gıdalardan, aşırı derecede şişmanlık oluşumundan, yaşanılmakta olan yaşam tarzından, yaşa bağlı olan faktörlerden, kişide oluşan diyabet rahatsızlığından, yüksek tansiyon oluşumundan, böbrek yetmezliği oluşumu yada buna benzer türden oluşum göstermekte olan böbrek rahatsızlıklarından ve en önemlisi de aşırı derecede sigara kullanmaktan dolayı kolesterol tedavisi gerekmektedir. Genlere bağlı olarak gelişmekte olan yüksek kolesterol seviyeli kişilere ailevi olarak genlerden geçen nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Kolesterol seviyesinin yüksek olması ile ailenin genç yaşlarda kalp krizleri ve buna benzer türden rahatsızlıklar geçirmesi ile genetik olarak çocuklarına da geçecektir. Yağlı yiyeceklerin fazla olarak tüketilmesinde ve hazır olan yiyeceklerin aşırı tüketiminde kandaki LDL seviyesi artar ve buda kolesterol yükselmesine sebebiyet verir bundan dolayıdır ki kolesterol tedavisi uygulanmalıdır. Kolesterol tedavisi ile kişilerin sağlığı kontrol altına alınarak yaşam sürelerinin uzatıldığı ve kalp damar hastalıklarına bağlı olarak yaşanılmakta olan kalp krizlerinin azaltılması ile kişilerin kalıcı olan sakatlıklardan, felçlik oluşumlarından korunduğu öngörülmüştür. Kolesterol tedavisi yanında yüksek şeker olumu, sigaranın bırakılması, aşırı derecede şişmanlık oluşumu, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların giderilmesi de amaçlamıştır.  

Kolesterol Tedavisi
Kolesterol tedavisi iki aşamada gerçekleşmektedir.

 • İlaç kullanılarak uygulanan kolesterol tedavisi
 • İlaç kullanılmadan uygulanan kolesterol tedavisi

 • Kolesterol tedavisi gereken her hasta için farklı tedavi uygulanmaktadır. Çünkü her hasta aynı belirtiyi göstermez ve her hastada belirtilerin de aynı olduğu doğru değildir. 

 • İlaçsız kullanmadan uygulanan kolesterol tedavisi: İlaçsız olarak uygulanan tedaviye hastanın kesinlikle düzgün bir şekilde tedaviyi ihmal etmeden uyması gerekmektedir. Aynı şekilde ilaçlı tedaviye de hastaların uyması gerekmekte fakat ilaçlı olan tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Kolesterol tedavisinde ilaçsız olarak yapılmakta olan tedavi kişinin yaşam şeklinin değiştirilmesi ile uygulanmakta olan tedavidir. Fakat bu tedaviye hasta olan kişilerin kesinlikle dikkatli bir şekilde uyması gerekmekte aksi takdirde ilaçlı tedavinin uygulanmasında da sıkıntılar çıkartacaktır. İlaçsız olarak uygulanmakta olan kolesterol tedavisinde ilk yapılan uygulama beslenme koşullarının değiştirilmesidir yani rahatsızlığı yaşayan kişinin beslenmesinin düzene sokulması ile tedaviye başlanır. Hasta olan kişi aşırı derecede doymuş yağ olan besinlerden uzak durur ve genellikle yeşil sebzeler tüketmeye başlar. Sıvı yağ tüketimi gerekiyorsa eğer bitkisel olan yağların tüketilmesi daha fazla önerilmektedir ve doymamış yağların tüketilmesinde fayda vardır. 
 • İlaç kullanılarak uygulanan kolesterol tedavisi: İlaç tedavisinin kolesterolü dengelemesi amacı ile uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi önerilen bir husustur. İlaç tedavisinde kolesterol seviyesinin düşürülmesi yani yağ metabolizmasında ki bozuklukların düzenlenmesi ilk amaçtır. Kolesterol tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar uzun yıllar boyunca tedavi sürecinde kullanılmasında başarı sağlamış ve bu rahatsızlığın görülmesinde kişilere önemli faydalar sağlamıştır. İlaçlı kolesterol tedavisi için kullanılmakta olan ilaçlardan bazıları ise statinler, safra asidi bağlayıcı asitler, nikotinik asit ve fibratlar kolesterol düşürülmesinde yani kolesterol tedavisin]]> Yüksek Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/yuksek-kolesterol.html Mon, 12 Nov 2018 22:54:38 +0000 Yüksek Kolesterol, Kolesterol, vücutta oluşmakta olan ve doymuş yağların fazla miktarda tüketilmesi ile vücutta oluşan bir yağ türü olarak bilinmektedir. Doymuş yağların vücutta fazla olarak depolanması ile kolesterol oluşumu Yüksek Kolesterol, Kolesterol, vücutta oluşmakta olan ve doymuş yağların fazla miktarda tüketilmesi ile vücutta oluşan bir yağ türü olarak bilinmektedir. Doymuş yağların vücutta fazla olarak depolanması ile kolesterol oluşumu meydana gelmektedir. Kolesterol düşük kolesterol yada yüksek kolesterol olarak iki safhada incelenir. Fakat kolesterolün yüksek olması demektir ki vücutta beli başlı bazı sıkıntıların olduğu ve bu sıkıntıların da vücutta başka problemlere yol açacağı anlamına gelir. Yüksek kolesterol LDL'nin yani kötü olan kolesterolün kanda birikmesi anlamına gelmektedir. Kanda kolesterol seviyesinin yüksek olması ve kötü kolesterol seviyesinin yüksek düzeyde olması bu rahatsızlığın belirdiği kişiler için oluşan bir risk faktörüdür. Kanda yüksek kolesterol oluşması damar duvarlarında kanın pıhtılaşması ve kanın orada birikmesi ile kişilerde kalp krizi gerçekleşmesi, felçlik oluşması, damar tıkanmaları oluşması, böbrek yetmezliklerinin belirmesi gibi hastalıkların görülmesine sebebiyet vermektedir. 

  Yüksek kolesterol, kötü kolesterol olarak da bilinmektedir ve günümüzde yüksek kolesterol oluşumunun kişilerde yaygın olarak görüldüğü saptanmıştır. Yediğimiz hazır besinlerde ve evlerimizde yapmış olduğumuz bazı gıdalarda yüksek miktarda doymuş yağ kullanılması yüksek kolesterol oluşumunu tetiklemekte olan durumlardandır. Yüksek kolesterol kişilerde kalp damar yetmezliğinden kaynaklı olarak kişilerde önemli derecede risk faktörü oluşturmaktadır. Yüksek kolesterol oluşumu günümüz insanlarında sıklıkla karşılaşılmakta olan bir rahatsızlık türüdür. Fakat geçmişe bakıldığında bu türden bir rahatsızlığa binde bir oranda rastlanmaktadır. Çünkü eski zamanlarda kullanılmakta olan yağların kalitesi doymuşluk oranı ve önemli olanı ise doğal olarak elde edilmesi bu rahatsızlıkların oluşmamasında ve kişilerde şimdiki gibi hastalıkların oluşmamasında etkili olmuştur. 

  Yüksek Kolesterol
  Yüksek Kolesterolün Nedenleri

  Yüksek kolesterolaileden kaynaklı olarak görülmekte olan rahatsızlıklar yani genetik olarak meydana gelen faktörlerden kaynaklı olabilmektedir. Kişilerin yüksek derecede doymuş yağ içermekte olan yiyeceklerden tüketmesi, kişilerde oluşmakta olan aşırı derecede kiloların belirtisi ve kullanılmakta olan bazı ilaçlar yüksek kolesterol oluşumu nedenleri arasında gösterilmektedir. Genellikle kolesterolün yüksek olması beslenmeye bağlı olarak gerçekleşmektedir. Hazır gıdaların tüketilmesi yüksek kolesterolün meydana gelmesinde başlı başına bir sebeptir. Fakat bunların yanı sıra kişilerde aşırı derecede stres oluşumu da bu rahatsızlığın tetiklenmesinde etkili olmaktadır. Yüksek kolesterolün daha fazla yükselmesini diyet yapmak, total kolesterol gibi nedenlerde daha fazla yükseltecektir. Yüksek kolesterol oluşumu ile beraber farklı türden rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları ise troit bezlerinin yeteri kadar fonksiyonlarını yerine getirememesi, hipofiz bezlerinin çalışmaması ile fonksiyonlarının yerine getirilmemesi, karaciğer hastalıklarının meydana gelmesi, böbrek yetmezliğinin oluşması gibi belirtiler yüksek kolesterolün sebebiyet verdiği nedenlerden olmaktadır. 

  Yüksek kolesterol vücutta belirmesi ile bazı problemleri meydana getirir. Kişilerde aşırı derecede kilo almalar, felçlik oluşumu, börek rahatsızlıkları gibi hastalıkla meydana gelir ve bu rahatsızlıklar da kişilerde normalden farklı olarak belirtiler oluşturmaya başlar. Kişilerin sağlığının olumsuz yönden etkilenmesi ile yüksek kolesterolün belirlenmesi kan testi yapılarak teşhisi yapılır. Kandaki kolesterolün yüksekliğine göre de kolesterol ilaçları kişilere uygulanmaktadır. Yüksek kolesterol oluşumu genellikle yaşlı olan kişilerde daha fazla meydana gelmektedir.
  ]]>
  Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür https://www.kolesterol.gen.tr/yuksek-kolesterol-nasil-dusurulur.html Tue, 13 Nov 2018 05:44:17 +0000 Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür, hususunda uzman kişilerce uygulanmakta olan ve önerilen bazı besin programları vardır. Bu programların kolesterol yüksekliği olan kişilere uygulanmasında yüksek olan kolesterolün düşür Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür, hususunda uzman kişilerce uygulanmakta olan ve önerilen bazı besin programları vardır. Bu programların kolesterol yüksekliği olan kişilere uygulanmasında yüksek olan kolesterolün düşürülmesi amaçlanmıştır ve tabi ki uygulanmakta olan besin programları yüksek kolesterolün düşürülmesinde önemli derecede fayda sağlamıştır. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde sadece uzmanların uygulamış olduğu diyet programları ile sınırlı kalınmamalı ve kişilerin de oluşum göstermekte olan kolesterolün düşürülmesi için çaba  sarf etmesi ve azimli olarak davranması gerekmektedir. 

  Yüksek kolesterol nasıl düşürülür

  Yüksek kolesterolün düşürülmesi için uygulanması gereken besin programı.
  • Yüksek kolesterolü olan kişilerin düşük doymuş yağ oranına sahip olan yağlardan tüketmesi gerekmektedir. Margarinler aşırı derecede doymuş olduğu için tüketilmemeli fakat hafif olan margarinlerin ve doyuş yağ oranının az olduğu margarinlerin tüketilmesinde herhangi bir zarar olmayacaktır. Tabi margarinin de tüketiminde her ne kadar doymuş yağ oranı az olsa da tüketimi az olmalıdır.
  • Yüksek kolesterolün düşürülmesi için en iyi olan yağlar bitkisel sıvı yağlar olmaktadır. Yüksek kolesterolün düşürülmesi için kullanılması önerilen bitkisel yağlar: Zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı ve bu türden olan bitkisel sıvı yağların kullanımı önerilmektedir. Kolesterolün düşürülmesi için sadece bitkisel yağlar değil bitkisel yağların fazla olduğu bitki tohumları da tüketilmesi uygun olabilir. Bitkisel tohumlardan bazıları ise fındık, fıstık, ceviz gibi içeriğinde bitki yağı bulunan tohumların tüketilmesi önerilmektedir. Yağlar arasında kolesterolü daha fazla yükseltecek olan yani zararlı olanlar ise margarinler, tereyağı, iç yağı gibi yağlardır.
  • Yüksek kolesterol düşürülmesinde balık tüketilmesi önemli derecede fayda sağlamaktadır. Beyaz etin yüksek kolesterol seviyesinin düşürülmesinde oldukça faydası vardır. Hayvansal olan diğer etlerden ise siyak kanatlı hayvanların etleri ve yağsız olan kısımlarından dana ve koyun eti de yüksek kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkilidir. 
  • Yağsız olarak hayvansal ürünlerden elde edilen besinlerin tüketilmesi yüksek kolesterolün düşürülmesine olanak sağlar. Genel olarak yağsız süt, yağsız peynir ve yağsız yoğurt kolesterolün düşürülmesini öngörür ve kolesterolün dengelenmesini sağlar.
  • Yulaf tüketilmesi de kolesterolün düşürülmesine olanak sağlamaktadır.
  • Kuru bakliyat ürünleri yani kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar da kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  Yüksek Kolesterol Nasıl DüşürülürYüksek kolesterol nasıl düşürülür hususunda besinlerin tüketilmesinin yanı sıra düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler de kolesterol oranının düşürülmesini sağlayacak ve kolesterolün dengede kalmasını sağlayacaktır. Günlük olarak düzenli şekilde yarım saat kadar yürüyüş, koşu, egzersiz gibi fiziki hareketlerin yapılması yüksek kolesterolün düşürülmesinde önemli olan etkenlerdendir. Kolesterol düşürülmesinde meyve ve sebze tüketiminin de fazla olması gerekmektedir. Yeşil elma şeftali, böğürtlen, çilek kolesterol düşürücü meyveler arasındadır. Tere otu, maydanoz, roka, semizotu, lahana, pırasa, karnabahar, domates, ıspanak, brokoli ve daha birçok sebze ve meyve tüketiminde yüksek olan kolesterolün düşürülmesi sağlanır. Sebze ve meyvelerin taze olarak tüketilmesinde daha fazla etki sağlanacaktır.
  ]]>
  Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-yuksekligi.html Wed, 14 Nov 2018 00:54:41 +0000 Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol, birçok yaşlı insanın en büyük problemlerinden biridir. Öyle ki bu tür sorunları olan insanlar kesinlikle oldukça dikkat etmek zorundadır. Yedikleri bir şey bile kolesterol yüksekliği Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol, birçok yaşlı insanın en büyük problemlerinden biridir. Öyle ki bu tür sorunları olan insanlar kesinlikle oldukça dikkat etmek zorundadır. Yedikleri bir şey bile kolesterol yüksekliği sorununa neden olabilmektedir. Böyle durumlar genellikle insanların fazla yemesinden ya da fazla yağlı yiyecekler tüketmesinden dolayı ortaya çıkan önemli sorunlardandır. Kolesterol bir anlamda kandaki değerlerde dengesizlik göstermesidir. Hücre yapısında kullanılan kolesterol, enerji yapımı için oldukça önemli bir yağdır. Bu yağın yükselmesi ile birlikte birçok sorun meydana gelebilmektedir. Bu tür sorunlar genellikle yaşı ilerlemiş ve aşırı kilolu insanlarda görülmektedir. Bu tür sorunla sizlerde ilerde karşılaşmak istemiyorsanız yeme düzeninize oldukça dikkat etmek zorundasınız. Kolesterol yüksekliği birdenbire ortaya çıkan bir durum değildir. Bu durum kolesterol adındaki yağın zamanla damarlarda birikmesi ile meydana gelen plaklaşma nedeni ile insanlarda oluşum baş gösteren bir durumdur. Yani kolesterol yavaş yavaş yükselme gösterir. Bu yağ kişilerde yükseldikçe beraberinde birçok sorunu getirir. Üstelik kolesterol yüksekliği için tıbbi olarak net bir tedavi oluşturulamamıştır.

 • Yüksek kolesterol genellikle tek başına kişiye çok fazla zarar vermez. Fakat kolesterolün damarlara yaptığı etkiler nedeni ile vücudun birçok organı zarar görebilmektedir. Bu durum ilk olarak kalbin zarar görmesine neden olur. Yani kolesterol sorunu olan kişiler kalpten oldukça etkilenirler ve çoğu kişi kalp nedeni ile doktora gider. Bu nedenle önlem olarak yeme düzeninize ve yediklerinize oldukça dikkat etmelisiniz. Özellikle hayvansal yağlar kolesterolün yükselmesine yol açan durumların en başında gelmektedir. Yani böyle bir sorunu olan kişi hayvansal yağlar başta olmak üzere yağ ve yağ ürünlerinden kesinlikle uzak durmak zorundadır. İki kolesterol tipi vardır. Bunlardan biri iyi kolesterol (HDL) diğeri ise kötü kolesterol (LDL) adı altında bilinmektedir. İyi kolesterol damarlardaki yüksek kolesterolün düşürülmesinde rol oynarken kötü kolesterol damarlarda oluşan yüksek kolesterolü arttırma çabası göstermektedir. Kolesterol  yüksekliği olanlarda işte bu kötü kolesterol yanı tıbbi adı  LDL olan bu kolesterol oranı çok daha yüksektir. Bu nedenle kişilerin yeme düzeninden spor düzenine kadar birçok duruma önem vermeleri gerekmektedir.

  Kolesterol Yüksekliği
  Yüksek kolesterol sizlere kesinlikle zarar vermemektedir. Bunun için tek yapmanız şey bol bol spor yapmak ve doktorunuzun söylediği yiyeceklerden kesinlikle uzak durmaktır. Bu şekilde birkaç sene gerekenleri uygularsanız kolesterol seviyenizdeki azalmayı kolaylıkla görebilirsiniz.  Yüksek kolesterolün en kötü yanı kişilerde yüksek kolesterol olsa bile bu durumun kendisini gizli tutmasıdır. Durum böyle olunca insanlar başka bir organın kolesterolden dolayı etkilenmesi ile rahatsızlanmanın ortaya çıkması le birlikte gidilen doktorda anlaşılmaktadır. Eğer kolesterol kendisini gizli tutmasa insanlar bu durumu yeme düzenine ya da spor yapıp yapmama durumuna göre dikkat ederdi. Kolesterol yüksekliği bazen kişilerin vücudunda ciltte bile kendisini gösterebilmektedir. Genellikle göz çevresinde oluşan kabarcıklar,  kolesterol  seviyesinin yüksekliğine işaret etmektedir.
  ]]> Kötü Huylu Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/kotu-huylu-kolesterol.html Wed, 14 Nov 2018 03:23:02 +0000 Kötü huylu kolesterol, düşük yoğunluktaki lipoproteinle taşınan kolesterol türüdür. Bunlar kalp hastalıklarıyla bağlantılı olması nedeniyle kötü huylu olarak tanımlanır. 18-25 mm çapındaki kolesterol tanecik Kötü huylu kolesterol, düşük yoğunluktaki lipoproteinle taşınan kolesterol türüdür. Bunlar kalp hastalıklarıyla bağlantılı olması nedeniyle kötü huylu olarak tanımlanır. 18-25 mm çapındaki kolesterol taneciklerinin içeriğinde lipit ve protein vardır. Düzenli bir şekilde damar yüzeyine kolesterol taşındığı için, damar çeperlerinde plaklar oluşturup, damar sertliğinin ortaya çıkmasına sebep olurlar. Vücutta bulunan kolesterolü tüm dokulara ve organlara ulaştıran kötü huylu kolesterolün fazlası kanda bulunur. Eğer kandaki kötü kolesterol uzun zaman kalırsa, oldukça yoğun ve küçük parçacıklar şekline gelir. Bunlarda damar çeperlerinde birikerek plak oluşturur. Nerede birikirse bölgede kanamaya, iltihaplanma ve kireçlenmeye sebep olabilir. Sinsi şekilde yükselen kolesterol, ani yükselmelerde de belirti vermeyebilir. Kendini damar tıkanıklıklarıyla gösterir. Başka etkenler olduğunda, plaklarda iltihabik reaksiyon ortaya çıkabilir. Kötü huylu kolesterol aynı zamanda LDL olarak bilinir.

  Kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olan etkenler

  • Hiper tansiyon
  • Sigara kullanma alışkanlığı
  • İyi huylu kolesterolün düşük olması
  • Ailede genetik kalp hastalığının olması
  • Kadınların 55 yaşın üzerinde, erkeklerin 45 yaşın üzerinde olması risk faktörleridir.

  Kişide risk faktörlerinin olması halinde, kötü huylu kolesterol 130 mg / dl, risk faktörleri bulunmuyorsa 160 mg / dl oranın altında olmalıdır. Eğer yüksek risk faktörü bulunuyorsa, bu oran 80 mg / dl altında bulunmalıdır. Yani kalp ve damar hastalıkları açısından risk taşıyan kişilerde kötü huylu kolesterol değeri düşük olmalıdır. Bu oranı yaşam tarzı değişimleri ve ilaç tedavisi olumlu şekilde azaltabilir.

  Kötü Huylu Kolesterol

  Kötü huylu kolesterol risk faktörleri nasıl ortadan kaldırılır

  Risk faktörü bulunan kişilerin damarlarında oluşan plaklarda ağır yemek sonrasında, sinirlenme, ağır egzersiz, tansiyon yüksekliği, grip gibi hastalıklarda çatlaklar meydan gelebilir. Bu şekilde ortaya çıkan pıhtı nedeniyle damarda daralma oluşabilir, tıkanıklık ortaya çıkabilir. Ancak bunların ne zaman olacağı kesin olarak bilinemez. Kalp krizlerinin gelişimi ise, çoğunlukla bu sebepten kaynaklanır. Erken teşhis olasılığı bulunmadığından, risk faktörlerinin bertaraf edilmesi oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzının olması sayesinde, risk faktörleri azaltılabileceğinden damarda plak oluşumunun önüne geçilebilir. Özellikle yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara alışkanlığı düzene sokulmalı, kalp hastalıklarından korunarak, kişilerin yaşam süreleri uzatılmalıdır.

  Kötü huylu kolesterol seviyesi ne olmalıdır

  Öncelikle kötü huylu kolesterol seviyesinin düşük olduğu oranda iyi olduğu bilinmelidir. Risk taşıyacak hastalıklar bulunmuyorsa 160 mg / dl kötü kolesterol oranı normal değer olarak kabul edilirken, risk grubunda bulunan hastalıkların olması halinde bu oran 130 mg / dl olarak ele alınmaktadır. Daha önceden kalp krizi geçirmiş, damar tıkanıklığı sorunu olan kişilerde ise, kötü huylu kolesterol değeri 80 mg / dl olmalıdır.

  Kötü huylu kolesterol nasıl düşürülür

  Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde birlikte uygulanmalıdır. Birinin uygulanması halinde kolesterolün düşürülmesinde başarı sağlanamaz. Egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak, stresi yaşamdan çıkarmak, diyet yapmak, kilo vermek, alkolü azaltmak ve ilaç kullanmak kötü huylu kolesterolü düşürecektir. İlaçlar kolesterolü kullanıldığı sürece etkili olur. Bu nedenle ilaçların düzenli olarak kullanılması ve aktivitelerin de ihmal edilmemesi gerekir.

  ]]>
  Ldl Kolesterol Belirtileri https://www.kolesterol.gen.tr/ldl-kolesterol-belirtileri.html Wed, 14 Nov 2018 05:47:06 +0000 Ldl Kolesterol belirtileri, Kolesterol insanlarda ilk başlarda kendisini gizleyerek diğer organların zarar görmesi ile ortaya çıkan ve aslında bir yağ dokusudur. Kolesterol iki tür olarak sınıflandırılmıştır. Bunlardan bir Ldl Kolesterol belirtileri, Kolesterol insanlarda ilk başlarda kendisini gizleyerek diğer organların zarar görmesi ile ortaya çıkan ve aslında bir yağ dokusudur. Kolesterol iki tür olarak sınıflandırılmıştır. Bunlardan biridir Hdl diğeri ise Ldl dir. Ldl kolesterol genellikle damarlardaki ve kandaki kolesterolün yükselmesine yol açarak beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Fakat bu duruma tepki olarak insan vücudu Hdl kolesterolünü arttırmaktadır. Ldl kolesterolü eğer aşırı yüksek ise buna tepki olan HDL kolesterolü bu duruma karşı gelemez. Sağlıklı bir insan vücudunda iki kolesterolde eşit seviyededir. Fakat kolesterol seviyeleri değişmiş kişilerde durum böyle değildir ve kontrol edilmesi güç problemler kişi karşısına çıkmaktadır.

  Ldl kolesterol belirtileri birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu kolesterolün aslında kötü kolesterol olarak sınıflandırılması bizlere bu durumun belirtilerinin kötü olduğunu önceden düşündürmektedir. Hdl kolesterolü kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kişinin daha sağlıklı kalmasını sağlayan bir kolesterol tipidir. Bu kolesterol sayesinde kişiler sürekli dengeli bir halde yaşamına devam ederler. Fakat bu kolesterolün eksikliğinde ya da fazlalığında birçok sorun bizlere baş göstermektedir. Bu sorunlar ise çoğu zaman;
  • Ldl kolesterolü yüksekliğinde kişi bu durumu genellikle kalp rahatsızlığından şikayet ederek doktora gittiğinde fark etmektedir.  Kişide inme olarak adlandırılan donma olayları kanın yavaşlaması nedeni ile kalpte ağrılar ve ara ara sıkışmalar gözlemlenmektedir. İşte bu durum genellikle Ldl kolesterolünden dolayı ortaya çıkmaktadır. 
  • Bu durumun yanında kişide aşırı kilo alma safhaları gözlemlenmektedir. Kişi bu durumun farkında ise kesinlikle bir doktora ya da uzmana görünmelidir. Bu durumu durdurduğunda birçok sorununda önüne geçmiş olacaktır. 
  • Ldl kolesterol belirtileri kişide birçok şekilde ortaya çıkmaktadır. Örneğin bazı insanlarda özellikle göz altları olmak üzere ciltte yağ bezeleri oluşmaya başlamaktadır. Bu durum estetik görünümünde bozulmasına yol açmaktadır. Kişi bu sorunla doktora başvurduğunda sorun ortaya çıkar. 
  • Kanın kolesterol yüksekliği nedeni ile dengesinin bozulması beslenme düzenini, uyku düzenini de kötü yönden etkilemektedir. Öyle ki kolestrolün bu tür durumları etkilemesi oldukça normaldir. 
  • Tabi ki Ldl kolesterolü yükselmeye başladığında direk olarak kalp ve damarları etkilemektedir. Etkilenen damarlar ve kalp kişide birçok etki meydana getirmektedir. İnmeler ve kalp krizleri bu durumların en başında gelmektedir.  
  • Bunun yanında sürekli olarak yüksek tansiyon görülmesi de Ldl kolesterolü belirtilerindendir. 
  • Daha çok alkol tüketen ya da aşırı kilo sorunu olan kişilerde görülen ldl kolesterolü kişlerd aşırı yorulmaya ve halsizlik sorunlarını beraberinde getirmektedir. Durum böyle olunca bazı önlemleri almak zorundasınız. Örneğin kilo vermek ve alkol içeceklerini tüketmemek gibi.
  Ldl Kolesterol Belirtileri
  Ldl kolesterolü belirtileri görülen kişilerin genellikle diğer rahatsızlıklarından dolayı doktora gittiklerinde ortaya çıkmaktadır. Yani kişiler Örneğin kalp ağrısından ya da sıkışmasından dolayı doktora gittiklerinde bu durumun kolesterolden kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda ilk 6 ay olmak üzere doktorlar kişide yiyecek sınırlandırması yaparak tedavi uygularlar. Daha sonra bu tedavi işe yaramaz ise kişide ilaç tedavisine gidilir. Vücudunuzda bu tür belirtiler baş gösteriyorsa kesinlikle doktora görünmenizde fayda vardır.
  ]]>
  Kolesterol Nasıl Düşürülür https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-nasil-dusurulur.html Wed, 14 Nov 2018 19:35:22 +0000 Kolesterol Nasıl Düşürülür, Birçok kişinin korktuğu şeylerin başında gelen kolesterol gün geçtikçe çok daha fazla kişilerde görülmektedir. Elbetteki bu durum hiçte iyi karşılanacak bir şey değildir.  Kolesterolü Kolesterol Nasıl Düşürülür, Birçok kişinin korktuğu şeylerin başında gelen kolesterol gün geçtikçe çok daha fazla kişilerde görülmektedir. Elbetteki bu durum hiçte iyi karşılanacak bir şey değildir.  Kolesterolü düşürmenin ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere birçok yöntemi vardır. İlaçlı düşürme yöntemi genellikle doktorların ilk 6 aydan sonra hastalar üzerinde önlenemeyen kolesterol artışlarında kullanılmaktadır. Tabi ki bu ilaçlarla yapılan kolesterol düşürme işlemi birçok kişinin istemediği ve ilaçların diğer organlara yaptığı etkiden dolayı uzak durmak istediği bir durumdur. Çünkü bu ilaçlar birçok kişide başta böbrekler olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bunun yerine kolesterol düşürmek için daha çok evde yapmanız gereken şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Kolesterol seviyenizi düşürmeniz için öncelikle yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Tabi ki bu durum sizleri oldukça zorlayacaktır. Fakat emin olunmalıdır ki bunu yapan kişilerde birkaç ay sonra kolesterol oranı yüzde elli oranında düşüş göstermektedir. Örneğin günlük olarak spor ve egzersizlere başlamalısınız. Bu durum sizlerin hızlı bir şekilde kolesterol seviyenizi düşürmenize oldukça katkı sağlayacaktır. Yaptığınız sporlar direk olarak kolesterolde ve kan değerlerinizde etkisini gösterecektir.

  Bu işlemden sonra yapmanız gereken şey tabi ki de diyettir. Diyet kolesterol için en önemli hususlardan biridir. Özellikle hayvansal yağlar olmak üzere yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmemesi kolesterol seviyenizin azalmasına ve  daha sağlıklı bir vücuda ulaşmanıza etki edecektir. Böylece emin olunmalıdır ki fazla kilolarınızdan da çok daha rahat bir şekilde kurtulabileceksiniz. Kolesterol nasıl düşürülür sorusunun cevabını merak eden kişiler bu maddeye de dikkat etmelidirler. 

  Kolesterol Nasıl Düşürülür
  Her gün düzenli olarak ceviz, fındık, fıstık gibi ürünlerin tüketilmesi kolesterol seviyenizde hızlı bir düşüş göstermek için oldukça etkili bir durumdur. Yani bu sayede vücudunuz gerekli yağı buradan sağlayacaktır. Diğer türlü hiçbir şekilde yağ tüketmemeniz sağlığınız ve kolesterolün düşmesi açısından çok önemlidir. 

  Günümüzde 10 kişiden 7'sinin kullandığı sigaranın bırakılması kolesterole direk olarak etki edecektir ve çok daha rahat bir şekilde iyileşme göstermenize etki edecektir. Sigaranın sadece kolesterole değil daha birçok şeye kötü olarak yaptığı etkiyi hepimiz bilmekteyiz.

  Yani kolesterolün düşürülmesinde en iyi ilaç, bu yazımızda da belirttiğimiz gibi kişinin yaşamıdır. Yaşamında yediği içtiği besinlerdir. Günlük olarak hareketleri toplamıdır.  Yaşam şeklinin düzenli ve sağlıklı olması direk olarak vücudunuzun da sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bilinmelidir ki kaliteli yaşam kaliteli vücut demektir.  Bu nedenle kolesterol nedeni ile risk altında olan kişilerin özellikle doktor tavsiyelerine uymaları gerekmektedir.
  ]]>
  Kolesterol Diyeti https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-diyeti.html Wed, 14 Nov 2018 19:57:59 +0000 Kolesterol diyeti, beslenme kurallarına uyarak, ilaç kullanılmasına gerek kalmadan kolesterolün dengede tutulmasını sağlar. Kolesterol yüksekliğinde hemen ilaç kullanmak yerine, diyet uygulanması yararlı olabilir. Bu Kolesterol diyeti, beslenme kurallarına uyarak, ilaç kullanılmasına gerek kalmadan kolesterolün dengede tutulmasını sağlar. Kolesterol yüksekliğinde hemen ilaç kullanmak yerine, diyet uygulanması yararlı olabilir. Bu diyetin yapılması kişilerin genel sağlığını da olumlu şekilde etkiler. Kandaki kötü kolesterolün yani LDL oranının fazla olması demek kalp ve damar hastalıkları açısından risk faktörüdür. Buna eşlik eden iyi kolesterol yani HDL düşüklüğü, tligliserit yüksekliği, kan şekerinin yükselmesi, kilo fazlalığı gibi etkenlerin olması halinde risk artar. Bu yüzden beslenmeye özen gösterilerek, kolesterol seviyesinin dengede tutulması ve hastalıkların riskinin azaltılması gerekir. Kolesterol diyeti sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilir.

  Kolesterol diyetinde neler yapılmalı

  Doymuş yağ oranı azaltılmalı: Kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması için, doymuş yağları tüketmenin azaltılması kolesterolden zengin besinlerin tüketiminin sınırlandırılmasından daha faydalıdır. Çünkü doymuş yağların tüketilmesi, kolesterolü yükselten en önemli sebeplerden biridir. Bunlar sağlıksız yağlardır. Kendi içlerinde bile çok sayıda türleri vardır. Hepsi vücuda aynı miktarda zarar vermez. En fazla tam yağlı süt ve süt ürünleri, tereyağı vücuttaki LDL miktarını yani kötü huylu kolesterolü yükselten doymuş yağ içerir. Bunlara gibi iç yağlar, sığır eti ve hayvansal yağlarda riskli doymuş yağlardır. Bitkisel doymuş yağlarda vardır. Özellikle hindistan cevizi yağı ve palmiye yağı doymuş yağ içerir. Zeytinyağı içeriğinde doymuş yağ bulundursa da, tekli doymamış yağ bakımından zengin olduğundan fazla zararlı olmaz. Ancak kolesterol diyetinden zeytinyağı da fala tüketilmemelidir. Kandaki kolesterol seviyesini kontrol altına almak için, öncelikle yağ tüketimi azaltılmalıdır. İnsanlar yirmili yaşlardan sonra yağlı etleri, tam yağlı ürünleri tüketmemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Kolesterolü yükseltecek besinlerin kısıtlanması yerine, sağlıklı besinler tüketerek bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

  Kolesterol Diyeti

  Kolesterolü yüksek besinlerin sınırlandırılması: Kolesterol diyetinde kolesterolü yüksek olan besinlerin daha az miktarda tüketilmesi yararlı sonuçlar verir. Özellikle yumurta sarısı gibi kolesterolden zengin besinler diyet sırasında daha az tüketilmelidir. Bypass olan kişiler, damar sertliği olan kişiler, kalp krizi geçirmiş olanlar buna daha fazla dikkat etmelidir. Kolesterol diyeti herkes için farklı koşullarda uygulanmalıdır. Kişideki LDL yani kötü kolesterol oranı takip edilerek, bir diyet listesi oluşturulmalıdır.

  Doğru beslenilmelidir: Kolesterol değerleri yüksek olanlar, beslenmede doymuş yağları kısıtlayarak, kolesterolü yüksek olan besinleri sınırlayarak amacına ulaşamayabilir. Aynı zamanda diyet listesine düşük glisemik oranı bulunan yiyeceklerde dahil edilmelidir. Özellikle yulaf ezmesi, mercimek, kepekli besinler, sebze ve meyve diyet listesinde bulunmalıdır. Bunun yanında cips, patates, bal, kraker, bisküvi, beyaz unlu mamuller beslenmede yer almamalıdır. Zeytinyağı kısıtlı kullanılmalı, balık çeşitleri tüketilmelidir.

  Hangi besinler kolesterolü düşürür

  Balık türleri, sarımsak, soğan, yulaflı besinler, elma, greyfurt, keten tohumu, badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler, kuru bakliyatlar, zeytinyağı, siyah çay, yeşil çay gibi besinler kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Bu nedenle kolesterol diyetinde bu besinlere yer verilmelidir.

  ]]>
  Kolesterol Belirtileri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-belirtileri.html Thu, 15 Nov 2018 12:11:41 +0000 Kolestrol belirtileri, Kolestrol hücre yapısının inşa edilmesinde kullanılan hormon ve enerji üretiminde bulunan bir yağdır. Vücudumuz ihtiyacı olan kadar kolestrolü kendisi üretir. Tükettiğimiz besinlerde de vücuda kolestrol g Kolestrol belirtileri, Kolestrol hücre yapısının inşa edilmesinde kullanılan hormon ve enerji üretiminde bulunan bir yağdır. Vücudumuz ihtiyacı olan kadar kolestrolü kendisi üretir. Tükettiğimiz besinlerde de vücuda kolestrol girişi sağlanır. Kolesterolün vücutta fazla birikmesi kolestrol yapısı itibari ile damarlarda birikmesine sebep olur. Bu şekilde yüksek kolesterol oluşur fakat yüksek kolesterol tek başına bir hastalık değildir. Ancak damarlarda birikir ve damarları tıkarsa başta kalp damar hastalıkları olmak üzere ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Kolesterolün belirtileri incelenirken iki çeşit kolesterol vardır ve bu şekilde incelenir. İyi kolesterol HDL ve kötü kolesterol LDL olarak iki çeşittir. İyi kolesterol kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve damarların temizlenmesine yardımcı olur. Kötü kolesterol damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına ve kan dolaşımı sorunlarına sebep olur. Yüksek kolesterol sağlık açısından çok tehlikelidir bu tehlikenin sebebide kendini belli etmemesidir. Yani uzun süre boyunca yüksek kolestrol hastası olursunuz fakat test yaptırmadan bunun farkına varamayabilirsiniz. Fakat damar ya da kalp ile ilgili bir sorun yaşarsanız ortaya çıkar. Bu zamana kadar yüksek kolestrol olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Çok nadir olarak yüksek kolestrolü olan kişilerin cilt tabakasında birikmiş olan kolestrolü göz çevresinde el ve ayaklarında şişlik ve yağ bezesi şeklindeki oluşumlara sebep olabilir. Kolestrolün en büyük tehlikesi damar tıkanıklığıdır. Kolesterolün damar duvarına yapışması ile birlikte zamanla damarın elastik yapısını kaybetmesine ve sertleşmesine sebep olur. İçerisindeki kolesterol damarı bir plak gibi kaplar ve zamanla damarları çatlatabilir. Kan pıhtılaşmasını sebep olur ve kan akışını durdurabilir. Tüm bunların sonucunda kalp krizi ya da inme olabilir.

  Kolesterol Belirtileri
  Kolesterol belirtileri, vücudumuzun ihtiyacı olan kolesterolü vücut zaten ürettiği için dışarıdan aldığımız besinlerden vücuda geçen kolesterol yüksek kolesterole sebep oluyor. Özellikle trans yağ içeren yiyecekler kızartmalar paketlenmiş ürünlerden uzak durmamız gerekiyor. Çok fazla miktarda paketlenmiş ürünler tüketiyorsanız çoğunlukla hayvansal gıdalar tüketiyorsanız kolestrol testleri yaptırmanız gereklidir. Ayrıca yirmi yaşından sonra beş yılda bir kırk yaşından sonra da her yıl kolesterol testi yaptırmak faydalı olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapıp sağlıklı beslenerek kötü kolesterolün önüne geçebilirsiniz.
  ]]>
  Kolesterol Değerleri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-degerleri.html Fri, 16 Nov 2018 12:10:50 +0000 Kolesterol değerleri, kişilerdeki kolesterol düzeyi değerlendirilirken öncelikle kişideki damar hastalığına ve diğer risk faktörlerine bakılarak bir belirleme yapılır. Risk faktörü olmayan ve iyi kolesterolü yüks Kolesterol değerleri, kişilerdeki kolesterol düzeyi değerlendirilirken öncelikle kişideki damar hastalığına ve diğer risk faktörlerine bakılarak bir belirleme yapılır. Risk faktörü olmayan ve iyi kolesterolü yüksek olan, menopoza girmeyen bir kadının 230 mg / dl kolesterol değeri yüksek kabul edilmezken, daha önceden kalp krizi geçiren 55 yaşındaki bir erkeğin aynı kolesterol seviyesinde mutlaka ilaç tedavisi uygulanarak, kolesterol değeri düşürülmelidir.

  İyi kolesterol (HDL) hangi seviyelerde düşük kabul edilir

  İyi kolesterol değerlerinin düşüklüğü kadın ve erkek için farklı değerlerde ele alınır. Kadınlar için 50 mg / dl, erkekler için 40 mg / dl değerinin altındaki iyi kolesterol düşük kabul edilir. Toplumumuzda HDL değerler genellikle düşük çıkmaktadır.

  Kolesterol riski nasıl belirlenir

  Daha önceden kişinin kolesterol riskinin belirlenmesinde total kolesterol ölçümü yapılırdı. Bu yöntem hem kolaylığından, hem de ucuz olmasından tercih edilirdir. Günümüzde LDL ve HDL değerlerine kolayca ulaşılır. LDL iyi kolesterol değerindeki her 10 mg / dl  kadar yükselme  olması, kişideki kalp krizi riskini % 20 kadar arttırır. Bununla birlikte HDL iyi kolesterol değerindeki yükseklikte kalp krizi riskini azaltır. HDL değerindeki 1 mg / dl kadar artış olduğunda, kalp ve damar hastalıkları riski % 2-3 oranında azalır.

  Kolesterol Değerleri

  Kolesterol değerleri hangi sıklıkla ölçülmelidir

  20 yaşına geçen kişilerin serum kolesterol seviyesi ölçülerek, normal çıkanlar 5 yılda bir kontrol altına alınmalıdır. Mümkün olursa aynı anda HDL iyi kolesterol değeri ve trigliserid değeri de ölçülmelidir. Bunların sayesinde total kolesterol değerleri hesaplanabilir.

  Kolesterol değerlerinin yüksekliği hangi yakınmalara neden olur

  Vücutta bulunan hücrelerin fonksiyonları için kolesterole ihtiyacı vardır. Ancak kolesterolün ihtiyaç fazlası olması durumunda da, damarlarda birikmeye neden olup, plak oluşumuna neden olur. Bunlar damar çeperlerinde darlığa yol açarlar. Bazı durumlarda plağın yırtılması sayesinde kanla birlikte daha hızlı bir daralma söz konusu olabilir. Böylece damarlardan beslenen yapılara yeteri kadar kan gitmemekte ve kalp krizi ile inme gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu açıdan insanların 20 yaşından sonra kolesterol değerlerini bilmeleri önemlidir. Ailesinde kalp hastalığı olanlarda, şeker hastalığı bulunanlarda bu daha önemlidir. Mutlaka gereken önlemler alınarak, sağlıklı bir yaşam sürmenin sağlanmış olması gerekir.

  Kolesterol değerlerinin yüksekliği neden önemlidir

  Kolesterolün yüksek olması kişideki kalp ve damar hastalığı riskini arttıran önemli bir unsurdur. Kolesterol değerleri ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığına yakalanma olasılığı da yükselir. Ülkemizde kadın, erkek ölüm sebeplerinin arasında ilk sırayı kalp ve damar hastalığı almaktadır. Bu nedenle kolesterol değerleri olması gereken düzeylerde tutulmalıdır. Bu gerek ilaçlarla, gerekse beslenmeyle desteklenmelidir. Aynı zamanda yaşam tarzı değişikliklerine gidilerek, sağlıklı bir yaşamın kapıları aralanmalıdır.

  ]]>
  Kolesterol Bitkisel Tedavi https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-bitkisel-tedavi.html Fri, 16 Nov 2018 14:44:01 +0000 Kolesterol bitkisel tedavi, kolesterol hastalığı günümüzde bir çok kişide bulunan ve bir çok kişiyi etkileyen bir hastalık haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile gıdaların genetiğinin değiştirilmesi doğal olmayan gıda Kolesterol bitkisel tedavi, kolesterol hastalığı günümüzde bir çok kişide bulunan ve bir çok kişiyi etkileyen bir hastalık haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile gıdaların genetiğinin değiştirilmesi doğal olmayan gıdalar tüketilmesi kolesterolün başlıca sebepleri arasına girmiştir. Kolesterol seviyenizin artması ve sizi rahatsız edecek seviyelerde olması durumunda muhakkak doktorunuza başvurmalı ve gerekli tedaviyi almalısınız fakat bunun yanı sıra tedaviye yardımcı olmak amacıyla ve daha doğal bir şekilde tedavi olmak için bitkilerden yararlanılabilir. Kolesterol seviyesini dengeleyecek bir çok bitkisel ürün vardır. Bunları sıralayacak olursak;
  • Ceviz kolesterol hastaları için bulunmaz bir nimettir. Birçok organ ve hastalık için iyi gelen ceviz kolesterol seviyesini dengelemek içinde oldukça yardımcı bir gıdadır. Kötü kolesterolü düşürür ve kan damarlarına büyük fayda sağlar.
  • Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği kolesterol dengelemede sık kullanılan çözüm yollarından biridir. Düzenli olarak yulaf ezmesi veya yulaf kepeği tüketenlerin kolesterolündeki dengelenme gözle görülür biçimde olacaktır.
  • Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerin de faydası olacaktır. Pakete girmiş olan abur cuburları tüketmek yerine bu sağlıklı kuruyemişlerin tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Özellikle Brüksel lahanası tüketimi kolesterol hastaları için çok önemlidir.
  • Yeşil çay tüketimi kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur. 
  • At kuyruğu yani kırk kilit bitkiside kolesterol için sıkça başvurulan bitkilerden biridir. 
  • Zencefil çayıda oldukça faydalıdır. Her seferinde taze demlenerek günde üç bardak tüketilmesi halinde kısa zamanda kolesterol seviyesini dengeleyecektir.
  • Ayrık kökü, Ardıç tohumu, zeytin yaprağı, biberiye bitkilerinden birer tutam alınıp çay gibi demlenerek içildiği takdirde olumlu sonuçlar alınacaktır.
  • Biberiye ve zerdeçal toz haline getirilip yaptığımız yemeklere sık sık eklenerek tedavi edici etkilerinden yararlanılabilir.
  • Bir litre suya yüz gram kadar hayıt tohumu atılarak on dakika boyunca kaynatılır içerisine bir limon sıkılır, iki aspirin atılır, otuz gram karabaş otu on gram oğul otu eklenir ve on dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra bir gün içerisinde içilir hafta da bir düzenli yapıldığı takdirde gayet iyi sonuçlar alınır.
  Kolesterol Bitkisel Tedavi
  Kolesterol bitkisel tedavisi, bu karışımların dışında soya lesitin, omega üç yağı, üzüm çekirdeği, enginar, ananas, greyfurt, yeşil çay, yalancı safran, zencefil, Çemen otu, kuşburnu, kekik, sivri biber, soğan, sarımsak, soya fasulyesi, kekik suyu, yosun, limon ve kivi de kolesterol düşürmeye yardımcı besinler arasındadır.
  ]]>
  Kolesterol Neden Yükselir https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-neden-yukselir.html Sat, 17 Nov 2018 03:32:47 +0000 Kolesterol neden yükselir, kolesterol vücudun yapı taşı olan hücrelerde ve hücre zarında olan ve gerekli bir maddedir. Kandaki yağ molekülleri proteinlere bağlı şekilde taşınır ve tüm organlara dağıtılır. Her Kolesterol neden yükselir, kolesterol vücudun yapı taşı olan hücrelerde ve hücre zarında olan ve gerekli bir maddedir. Kandaki yağ molekülleri proteinlere bağlı şekilde taşınır ve tüm organlara dağıtılır. Her ne kadar gerekli olsa da, kolesterolün yüksekliği de zararlıdır. Fakat kolesterolün HDL ve Ldl diye bilinen türleri bulunmaktadır. Bunların biri iyi, diğeri kötü kolesterol olarak tanımlanır. İyi kolesterol olan HDL yüksekliği yararlı olurken, kötü kolesterol olan LDL yüksekliği son derece zararlıdır. LDL yüksek olduğunda damarlarda birikerek daralmalara neden olur, HDL düşük olduğunda kalp hastalıklarının oluşması kolaylaşır. Damarlardaki daralmada pıhtının gelmesiyle birlikte damar tıkanır ve kalp krizi, inme gibi ciddi sorunlar oluşabilir.

  Kolesterol ne zaman ölçülmelidir

  20 yaşın üzerindeki kişilerin kolesterol seviyelerini ölçtürmesi tavsiye edilmektedir. Değerler normal çıktığında, bu testler 5 yılda bir tekrarlanmalıdır. Ancak ailede kalp hastalığının olması, kişinin yeterince spor yapmaması, beslenmesine dikkat etmemesi halinde 1-2 yılda bir kolesterol değerlerine bakılmalıdır. Çünkü kolesterol yüksekliği sinsi bir şekilde ilerler ve belirti vermez. Belirti verdiğinde genellikle damarlar tıkanmış olur. Kişi kalp krizi gibi önemli bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Bazı kişilerin cilt ve göz bebeklerinde bazen hafif sarı renkle birlikte belirti verebilir. Ancak herkeste bu belirti görülmeyeceğinden, mutlaka belirli aralıklarla kolesterol ölçümü yapılmalıdır.

  Kolesterol Neden Yükselir

  Kolesterol neden yükselir

  Vücutta kolesterolün yükselmesinde ve düşmesinde çok sayıda faktör etkili olabilir. Vücutta üretilen kolesterol seviyesi tüketilen besinler dışında, genler tarafında da belirlenir. Yüksek kolesterol değerleri kişiye anne ve babasında kalıtsal olarak ta geçebilir. Kolesterol yükselmesini etkileyen diğer faktör yanlış beslenme düzenidir. Gıdalar içindeki iki besin grubu vücutta kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Bu besin grupları hayvansal besinlerdeki doymuş yağlar ile sadece hayvansal besinlerdeki kolesterol seviyesidir.

  Kolesterolün yükselmesinde hareketsiz bir yaşam tarzının olması ve sigara kullanma alışkanlığının olması da etkili olur. Kötü kolesterolün yükselmesinde stres ve sinirlilik hali de etkili olmaktadır. Aynı zamanda insülin direncinin olması, polikistik over sendromu, erken menopoz, guatr hastalığı, hipotiroidi, şeker hastalığı, tiroid tembelliği gibi sorunlarda kötü kolesterolün yükselmesine uygun ortam hazırlar. Bu yüzden kişilerin risk faktörlerini taşıması halinde, kendilerine daha fazla dikkat etmesi, gereken tedavileri yaptırması tavsiye edilir.

  Kolesterol yüksekliğinde neler yapılır

  Kolesterol yüksekliğinde kişinin uyguladığı diyete rağmen değerler düşmediğinde, ilaç tedavisiyle kolesterolün düşürülmesi gündeme gelir. Fakat ilaç tedavisi kişide yaşam boyu uygulanacak bir çözümdür. Bu nedenle kolesterolü düşürmek için bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerle birlikte ilaç tedavisi uygulanırsa, kişinin yaşamı boyunca ilaç kullanmasına gerek kalmaz. Sağlıklı yaşamak için, beslenme ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, sigaranın bırakılması, alkolün azaltılması, spor yapılması gerekir. Kişilerin öncelikle ideal kilosuna ulaşması gerekir. Böylece kolesterol yüksekliğinden korunmak mümkün olabilir.

  ]]>
  Kolesterol Çeşitleri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-cesitleri.html Sat, 17 Nov 2018 09:24:03 +0000 Kolesterol Çeşitleri, Kolesterol denildiği zaman çoğunlukla insanların aklına gerçek isimleri HDL ve LDL olan kötü ve iyi kolesterol gelmektedir. Aslında bunların dışında da trigliserid ve lipid gibi kolesterol türleri bulunmak Kolesterol Çeşitleri, Kolesterol denildiği zaman çoğunlukla insanların aklına gerçek isimleri HDL ve LDL olan kötü ve iyi kolesterol gelmektedir. Aslında bunların dışında da trigliserid ve lipid gibi kolesterol türleri bulunmaktadır. Aslında HDL ve LDL olarak bahsettiğimiz kolesterol çeşitleri kandaki kolestrolün taşınmasını sağlayan protein yapılara verilen isimlerdir. 

  LDL kötü kolesterol;

  LDL kolesterol adını İngilizce low density lipoprotein (düşük yoğunluklu lipoprotein) kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. Karaciğerde üretilen bir lipoprotein türü olan çok düşük yoğunluklu lipoprotein mekanizması sonucu oluşmaktadır. LDL tanecikleri yaklaşık olarak 18-25 nanometre civarındadır. Çeşitli lipid ve protein gruplarının bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir yapıdır. LDL kolesterolü sıklıkla hastalıklara neden olduğu için halk arasında ki adı kötü kolesterol olmuştur. LDL'nin asli görevi ise kolesterol ve trigliserid üreten hücrelerden bu maddeleri alarak ihtiyaç olan bölgelere taşımaktır. Ancak kanda ki LDL konsantrasyonu artarsa damar çeperlerinde birikme yapmaktadır. Zamanla kandaki bazı bazik maddeler ile bazı kan hücreleri de bu birikintilere eklenerek damar sertliklerine neden olmaktadır. Zamanla bu birikinti damar içlerine doğru ilerleyerek damarı daraltmakta ve damardan geçen kan miktarını azaltmaktadır. Bu durumdan en çok kalbi ve beyini besleyen damarlar etkilenmektedir. Bu nedenle LDL yüksekliği felç, kalp krizi ve şeker hastalığı gibi bir çok hastalığa yol açmaktadır. LDL'nin tehlike boyutu tanecik boyutuna göre de değişmektedir. Daha küçük tanecikli LDL'ler damarlarda daha fazla tıkanmaya neden olmaktadır. Bu sebeple LDL'ler de kendi içlerinde tane boyutlarına göre LDL-3 ve LDL-4 gibi alt gruplara ayrılmaktadır.

  HDL iyi kolesterol;

  HDL kolesterol ismini İngilizce High density lipoprotein ( yüksek yoğunluklu lipoprotein) kelimelerinin baş harflerinden almaktadırlar. HDL kolesterol vücuttaki dokularda ki kolesterolü karaciğere taşıyan bir protein grubudur. Ayrıca kandaki dolaşımı sırasında damar çeperlerinde biriken damar sertliğine neden olan LDL yapılarını da temizlediği için halk arasında iyi kolesterol olarak da bilinmektedir. Bir grup protein ve lipidin birleşimi sonucu oluşurlar. Karaciğerde üretilirler.  Kadınlarda erkeklere oranlara daha yüksek oranda HDL bulunur. HDL'nin koruyucu özelliği taşıdığı kolesterolle değil içinde bulundurduğu tanecik sayısına bağlıdır. Çünkü HDL parçacıkları damarlarda dolaşırken kolesterolü emerek büyür. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki 60 mg/dl üstündeki HDL oranı kalp damar hastalıklarını önlemede çok etkili olmaktadır. Yine kadınlarda 50 mg/dl erkeklerde ise 40 mg/dl altındaki HDL kalp damar hastalıklarını arttıran önemli bir faktördür. 

  Kolesterol Çeşitleri
  VLDL kolesterol;

  VLDL kolesterol adını İngilizce very low density lipoprotein ( çok düşük yoğunluklu lipoproteinler) kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. VLDL'nin görevi ise karciğerde oluşan lipid guruplarının kaslara ve yağ dokusuna taşımaktır. Bu kolesterol grubu çok uzun ömürlü değildir. Hızla yıkıma uğrayarak LDL kolesterole çevrilirler. 

  Şilomikronlar;

  En büyük hacme sahip lipoprotein grubudur. Kolesterol ve trigliseridleri bağırsaklardan karaciğere taşımakla görevlidirler. Taşınan yağın bir kısmını enerji üretimi için kaslara bırakırlar. Ayrıca süt üretimi içinde göğüslere taşınan bu protein grubudur.

  Trigliserid;

  Yağ gruplarından tereyağı, margarin, mısır özü ve kanola yağı tamamen trigliserid formatındadırlar. Vücutta bulunan hücrelerde mevcut olan yağlar trigliserid şeklinde stoklanır. Yağ dokunun büyük çoğunluğu trigliseridler tarafından oluşturulur. Bir miktar trig]]> Kolesterol Nasıl Ölçülür https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-nasil-olculur.html Sun, 18 Nov 2018 08:55:15 +0000 Kolesterol nasıl ölçülür, kanda kolesterol değerinin, LDL kötü kolesterolün yüksek olması ve HDL iyi kolesterolün düşük olması insanlar için bir risktir. Bu kişilerde damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme, bö Kolesterol nasıl ölçülür, kanda kolesterol değerinin, LDL kötü kolesterolün yüksek olması ve HDL iyi kolesterolün düşük olması insanlar için bir risktir. Bu kişilerde damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması daha fazla görülür. Bu nedenle kişilerin belirli aralıklarla kolesterol değerlerini ölçtürmesi gerekir.

  Kolesterol ölçümü nasıl yapılır

  9-12 saatlik açlık süresinin ardından koldan alınan kan örneğinden kolesterol seviyesi ölçümü yapılır. Kan alındığı sırada kişide belirtilen süreyle açlık bulunmuyorsa, sadece total ve iyi kolesterol HDL ölçümü doğru çıkabilir. Kötü huylu kolesterol LDL ve trigliserid değeri yemeklerden sonra yükseldiği için, değerler doğru çıkmaz. Bu durumda kişilerin 9-12 açlıktan sonra yeniden kan vererek kolesterol ölçümü yaptırması gerekir. Yani HDL ve total kolesterol ölçümünde açlık gerekmez, ancak LDL kolesterol ölçümünde 9-12 saatlik açlık gerekir.

  Kan örneği sonucunda çıkan laboratuvar raporundaki kolesterol seviyesi 100 ml kanda mg cinsinden gösterilir. Bu değer doktor tarafından kişinin yaşı, ailedeki öyküsü, sigara kullanımı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar dikkate alınarak değerlendirilir. Kişiye uygun kolesterol tedavisinin uygulanması için, HDL ve LDL değerlerinin tam olarak bilinmesi önemlidir.

  Kolesterol Nasıl Ölçülür

  Kolesterol ölçümündeki değerler nasıl olmalıdır

  20 yaş üzerindeki kişilerdeki kan kolesterol seviyeleri

  • 200 mg / dl altındaysa normal kabul edilir
  • 200-239 mg / dl arasında olursa sınırda ve yüksek anlamında
  • 240 mg / dl üzerindeyse yüksek kabul edilir

  Kandaki LDL kötü kolesterol düzeyleri

  • 130 mg / dl altında olursa normal
  • 130-159 mg / dl arasında olursa sınırda ve yüksek
  • 160 mg / dl üzerinde olursa yüksek kabul edilir

  Kanda HDL iyi kolesterol düzeyleri

  • Kadınlar için 55 mg / dl normal değer olarak
  • Erkekler için 45 mg / dl normal değer olarak kabul edilir
  • 35 mg / dl altında olan HDL değeri ise düşük olarak kabul edilir.

  Kolesterol değerlerinin riskli olduğu durumlar

  • Kolesterol seviyesi 200 mg / dl altında olursa
  • LDL kötü kolesterol 130 mg / dl değerinin üzerinde olursa ya da
  • HDL iyi kolesterol 35 mg / dl değerinin altında olursa riskli kabul edilir.

  Yapılan kolesterol ölçümünde bu değerlere uygun olmayan sonuçlar alınırsa, kişinin yağ metabolizmasında bozukluk olduğu düşünülür. Ya da yapılan ölçümde kişinin sağlıklı olduğunun belirlenmesi için, yukarıda değerlerin alınması gerekir.

  ]]>
  Kolesterol Baş Dönmesi Yaparmı https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-bas-donmesi-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 01:36:13 +0000 Kolesterol baş dönmesi yapar mı, Eğer kolesterol kalp sorunlarına yol açarsa, göğüste ağrı olması, baş dönmesi, bulantı ve kusma, dengede bozukluk, görmede bozulma, uyuşukluk ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkar. F Kolesterol baş dönmesi yapar mı, Eğer kolesterol kalp sorunlarına yol açarsa, göğüste ağrı olması, baş dönmesi, bulantı ve kusma, dengede bozukluk, görmede bozulma, uyuşukluk ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkar. Felç olması gibi durumlara neden olduğu durumlarda baş dönemsi, denge kaybı oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer baş dönmesi gibi bir şikayet varsa kişi mutlaka bir kulak-burun-boğaz doktoruna muayene olmalıdır. Çünkü baş dönmesi ve denge kaybı gibi şikayetler orta kulak kısmında bir sorun varsa görülebilmektedir.

  Baş dönmesi (vertigo şikayeti), insanda dengeli hareket imkanı sunan sistemlerin rastgele birinde olan bir sorun sonucu olarak meydana çıkabilen normal olmayan bir şikayettir. Vertigo şikayetini başka biçim ve şiddetlerde hissetmek mümkündür. Çevredeki cisimlerin dönüyor ya da davranış etmekte benzeri hissedilmesi, kişi kendisini dönüyor, düşüyor ya da bir istikamete gerçek savruluyor benzeri hissetmesi, yerin kayıyor ya da sallanıyor benzeri hissedilmesi, en başta boşluk ya da sersemlik duygusu benzeri. Baş dönmesi ile beraber bulantı, öğürme, halsizlik, göz kararması, deride solukluk, terleme benzeri bulgular ile, baş dönmesine sebep olan hastalığın etkilediği sisteme göre duyma kaybı, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk duygusu, çift görme, okuma güçlüğü, baş ağrısı, şuur bozukluğu, his bozuklukları, güç kaybı benzeri ek yakıntılar  görülebilir.
  Kolesterol Baş Dönmesi Yaparmı
   Dengenin sağlanmasında vazifeli yapılar iç kulak, gözler, omurilik, beyin sapı, beyincik, ve kaslardır. Bu sistemler birbirleri ile karma karışık bir sinir ağıyla ilişkilidir. Yağ içeren her gıda doymuş ve doymamış yağlar içeren. Doymuş yağ kolesterol düzeyini çok fazla miktarda arttıran sebeptir. Bu yağ versiyonu en fazla fazla miktarda hayvani kaynaklı besinlerde yer almaktadır. Yağlı etler, kümes hayvanlarının yağlı derileri, eksiksiz yağlı süt ve süt mahsulleri, tereyağı bunların en önemlileridir.

  Kolesterolü dengede tutabilmek amaçlı ilk olarak spor yapıp, dengeli şekilde beslenmek lazımdır .

  ]]>
  Vldl Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/vldl-kolesterol.html Mon, 19 Nov 2018 07:02:54 +0000 Vldl Kolesterol, İnsanlarda bulunan kolesterol türleri ikiye ayrılmaktadır. Bu kolesterol tıbbi olarak LDL ve HDL olarak ayrılmıştır. Halk dilinde iyi huylu kolesterol yani Hdl kolesterolüdür. VLDL kolesterolü ise kötü huylu Vldl Kolesterol, İnsanlarda bulunan kolesterol türleri ikiye ayrılmaktadır. Bu kolesterol tıbbi olarak LDL ve HDL olarak ayrılmıştır. Halk dilinde iyi huylu kolesterol yani Hdl kolesterolüdür. VLDL kolesterolü ise kötü huylu kolesteroller gurubunda yerini almaktadır. Vldl kolesterol, aslında kötü huylu kolesterol gurubunun en alt dalında yer alan bir maddedir. Bu kolesterol direk olarak kişinin kolesterol seviyesini belirleyen ve yükselmesi durumunda oldukça kötü sorunlara neden olabilir.  Bu kolesterol türünün oldukça önemli görevleri vardır. Bu görevlerin en önemlisi, bağırsaktan emilen ve sindirilmesi gereken yağların taşınmasında etkili olmasıdır. Bu nedenle bu kolesterolün düşüklüğü de  kişilerde olmayacak sorunlara neden olmaktadır. Kanda bulunan bu kolesterol yaşlılıkla birlikte zararlarını insanlara göstermektedir. Bu kolesterol kişilerde genellikle fazla olduğu için birçok sorun oluşturmaktadır. Bu kolesterol yükseldiği zaman genellikle damarlarda sertleşmelere ve daralmalara neden olurlar. Bu nedenle kişilerde kalp rahatsızlıkları gibi birçok sorun meydana gelmeye başlar. Yani şöyle denebilir ki asıl kolesterol Vldl kolesterol olarak değerlendirilmelidir.

  Vldl kolesterol, normal olarak ölçüldüğünde  En az beş, en fazla ise kırk miligram olarak ölçülmesi gerekmektedir.  Bu değerlerin üstünde ya da altında olan kişilerde birçok problem görülebilmektedir.  Vldl kolesterol, genellikle herhangi bir hastalıktan dolayı yükseliş göstermektedir. Yani birçok etken bu kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. 

  Vldl Kolesterol
  Vldl kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olan etkenler
  • Kişilerde görülen karaciğer hastalıklarında kişi vücudundaki yağı tam olarak sindirilmez ve vücutta yağ birikir. Bu yağlar ise Vldl kolesterolünün yükselmesine neden olmaktadır.  Bu da demektir ki karaciğer hastalığı gibi problemleri olan kişilerin kesinlikle doktor muayenesinde geçmelerinde faydalar vardır.
  • Bunun yanında şeker hastalığı olan kişilerde bu kolesterol büyük oranda yüksek çıkmaktadır. 
  • Aşırı kilo problemi olan kişilerin vücudunda yağ oranı fazla olduğu için kolesterol seviyenizi sabit tutmaya ya da düşürmeye özen gösterin. Özellikle hayvansal yağlar Vldl kolesterol seviyesini düzenlemenizde sizlere zarar verecektir.
  • Bunun yanında az görülen bir hastalık olan yağ metabolizması sorunları olan kişilerde vldl kolesterolü yüksekliği görülebilmektedir. Bu durumlarda hasta doktorunun tavsiyeleri ile bu kolesterolün seviyesini düşürmelidir. 
  Vldl kolesterolünün seviyesini düşürmek için uzak durmanız gereken bazı yiyecekler 

  İlk olarak yağlı ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Yağlı ürünler, vücudunuzdaki kolesterol seviyesini oldukça arttıracağı için bu ürünlerden uzak durmalısınız. Özellikle hayvansal yağlar kolesterole direkt olarak etki edecektir.  Bunun yanında alkollü içecekler ve sigarada bu durumu oldukça hızlandıracak ve vldl kolesterolünü arttıracaktır. Yenmemesi gereken diğer bir yiyecek ise herkesin çok sevdiği çikolata cips ya da kola gibi ürünler sadece vldl kolesterolüne değil vücutta birçok probleme yol açmaktadır. Bu nedenle vldl kolesterol yüksekliği olan kişilerin kesinlikle beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. 
  ]]>
  Ldl Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/ldl-kolesterol-yuksekligi.html Tue, 20 Nov 2018 04:54:42 +0000 Ldl Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol hücrenin yapısında ve çeşitli hormonların yapımında kullanılmaktadır. Ldl, kolesterolün karaciğerden gerekli organ ve dokulara taşınmasını sağlayan bir protein grubudur. Ldl kolesterol d Ldl Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol hücrenin yapısında ve çeşitli hormonların yapımında kullanılmaktadır. Ldl, kolesterolün karaciğerden gerekli organ ve dokulara taşınmasını sağlayan bir protein grubudur. Ldl kolesterol damarlarda dolaşırken damar çeperlerinde birikerek damar sertliklerine neden olmaktadır. Damarlarda oluşan bu birikmeler zamanla damar içlerine doğru ilerleyerek damardan yeterince kanın geçmesini engeller. Bu durum en çok kalp ve beyni besleyen damarlarda görülmektedir. Nihayetinde beyini ve kalbi etkileyen felç, kalp krizi, şeker hastalığı ve kanser gibi birçok ciddi hastalığa neden olmaktadır. Bu yüzden yüksek Ldl kolesterolü hayatı tehdit eden üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur. Ldl kolesterolünün normal seviyesi 130 mg/dl düşük olan değerlerdir. Eğer kandaki Ldl kolesterol miktarı 130-159 mg/dl arasında ise sınırda yüksek ve 160 mg/dl ve üzerinde ise yüksek kolesterol durumundan söz edilir.

  Ldl Kolesterol neden yükselir

  Ldl kolesterolün yükselip azalmasında birçok parametre etkili olmaktadır fakat bunların başını genetik faktör çekmektedir. Ldl kolesterolün bir kısmı tüketilen gıdalarla alınırken büyük çoğunluğunu vücudun kendisi üretmektedir. Yani genler vücutta bulunan kolesterol miktarını önemli ölçüde belirlemektedir. Ldl kolesterolün yükselmesinde ikinci en önemli faktör ise beslenme alışkanlığıdır. Çok sık hayvansal gıdalar tüketen bir kişinin kolesterolü zamanla yükselecektir. Hareketsizlik ve sigara tüketilmesi iyi kolesterolü düşürmektedir. İyi kolesterolün Ldl kolesterolü düşürdüğünden iyi kolesterolün düşmesiyle Ldl kolesterol artmaktadır. Stresli durumlar vücutta Ldl kolesterol üretimi arttıran faktörlerdendir. Ldl'yi yükselten diğer faktörler ise insülin direnci, hipotriodi, guatr, tiroid tembelliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklardır. 

  Ldl Kolesterol Yüksekliği
  Ldl Kolesterol nasıl düşürülür

  Ldl kolesterolü düşürmenin en etkin yolu yaşam şeklini değiştirmektedir. Buda beraberinde beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi daha sık egzersiz yapmayı ve stresten uzak durmayı getirmektedir. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Her mevsimde o dönemin meyve ve sebzesi tüketilmelidir. Kuru baklagillerde tercih edilmesi gereken gıda grubundadır. Ancak beslenmemizde kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınmamız gerekmektedir. Sosis, sucuk, pastırma, ciğer ve böbrek gibi Ldl kolesterolü yüksek etler tercih edilmemelidir. Haftada en fazla 2-3 adet yumurta yenmelidir. Hazır salatalar, cipsler, mayonez, hazır salata sosları, tereyağı, içyağı ve kuyruk yağlarından uzak durmalıyız.  Sigara tüketimi de Ldl kolesterolü yükseltmektedir. Bu nedenle sigara derhal bırakılmalıdır. Alkol vücutta şekere dönüşerek Ldl miktarını arttırmaktadır. Ldl düşürülmek isteniyorsa alkol derhal terk edilmelidir. Her gün düzenli olarak en otuz dakika egzersiz yapmak Ldl kolesterolü düşürür. Aşırı kiloda trigliserit miktarını arttırır dolayısıyla Ldl miktarı da artar. Bu nedenle Ldl kolesterolü düşürmek için ideal kiloya ulaşılmalıdır. İlaç tedavisi Ldl kolesterolü düşürmek için kullanılması gereken son çare olarak görülmelidir. Çünkü kolesterol ilaçlarının ömür boyu tüketilmesi gerekmektedir. Ömür boyu kullanılan ilaçlarında etkileri tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Ldl kolesterolü düşürmek için önce diyet ve egzersiz uygulanmalı ancak hastada herhangi bir değişim olmuyorsa ilaç tercih edilmelidir. 
  ]]>
  İyi Huylu Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/iyi-huylu-kolesterol.html Wed, 21 Nov 2018 04:34:40 +0000 İyi huylu kolesterol, iyi kolesterol HDL kanımızda bulunan ve bize faydası olup zararı olmayan yağlardan biridir. İyi huylu kolesterol bizi damar sertliğinin oluşumuna karşı korur. Bu kolesterol seviyesi azalırsa kalp krizi geçirm İyi huylu kolesterol, iyi kolesterol HDL kanımızda bulunan ve bize faydası olup zararı olmayan yağlardan biridir. İyi huylu kolesterol bizi damar sertliğinin oluşumuna karşı korur. Bu kolesterol seviyesi azalırsa kalp krizi geçirme riski artar. HDL miktarı ne kadar yüksek olursa sağlığımız açısından o kadar iyidir. Kandaki HDL miktarının en az kırk olması gerekir. İyi huylu kolestrolü yüksek olan kişilerin ileriki yaşlarda kalp krizi geçirme risklerini en aza indirir. HDL yani iyi kolesterol vücudun kullanmadığı yağları karaciğerden alır ve safraya taşır ve kanda dolaşan kötü kolesterolü temizlemek için çalışır. Damar duvarlarına yapışıp damar tıkanıklığına sebep olacak olan kötü kolesterolü sökerek safra kesesine götürür. Burdan atılması sağlanır. Damarlarda oluşan kötü kolesterol plaklarını yıkarak kanın pıhtılaşmasını önler.

  İyi huylu kolesterol, iyi huylu kolesterol vücudumuz için bu kadar faydalı olduğundan mümkün olduğunca arttırmaya çalışmalıyız. İyi huylu kolesterolü arttırmak için düzenli olarak spor yapılmalı, fakat spor sadece hafta da bir iki gün ile olmaz her gün düzenli olarak yapılmalı günde en az kırk dakika kadar düzenli ve tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Kesinlikle margarin yağı kullanımından uzak durulmalı yemeklerde saf zeytinyağı tercih edilmelidir. İyi kolesterolü yükselten yiyecekler tüketmeye özen gösterilmeli. Badem, ceviz, fındık her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Fakat aşırısından kaçınılmalıdır.
  İyi Huylu Kolesterol
  Günde iki adet ceviz dört beş adet badem ve on taneye kadar fındık tüketilebilir. Mide bağırsak sisteminde emilimi kolay olan ve kötü kolesterole sebep olan patates, beyaz pirinçten uzak durulmalıdır. Bu yiyecekler kan şekerinde ani yükselmeye neden olduğu için iyi kolesterolü düşürür. Sık sık yulaf tüketebilirsiniz. Yulaf düzenli tüketildiğinde iyi kolesterolü arttırır. Yine sarımsakta iyi kolesterolün artmasını ve vücut bağışıklık oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. Alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Kilo vermekte iyi kolesterolü arttırır. Sigara kullanmayın kullanıyorsanız da bir an önce bırakmaya çalışın. İyi kolesterolü çok düşük olan bir kişinin sigara içmesi intihar etmesi kadar ciddi bir durumdur. Su tüketimine özen gösterin ve günde 2-2,5 litre kadar su içmeye özen gösterin. 
  ]]>
  Hdl Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol.html Wed, 21 Nov 2018 18:43:04 +0000 Hdl kolesterol, iki kolesterol tipinden iyi kolesterol olarak değerlendirilen ve  kişilere çok fazla zararı olmayan kolesteroldür. Bu kolesterolün adının açılımı High Density Lipoprotein dir. Türkçesi ise yoğun
  Hdl kolesterol, iki kolesterol tipinden iyi kolesterol olarak değerlendirilen ve  kişilere çok fazla zararı olmayan kolesteroldür. Bu kolesterolün adının açılımı High Density Lipoprotein dir. Türkçesi ise yoğunluğu yüksek proteinler anlamına gelen bu kolesterol  kimi kişilerin kanında çok fazla bulunan bir proteindir.  Bu kolesterol Ldl olarak adlandırılan kolesterol kadar tehlikeli değildir. Bu kolesterol insan vücudunda birçok görevi yapan ve fazlalığında bile kişilerde büyük problemler oluşturmayan bir kolesteroldur. Hatta bu kolesterol kişilerde arttıkça kişinin kalp ve damar hastalığı gibi sorunlar ile mücadelesi oldukça yüksektir.   Bu nedenle insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için kesinlikle bu Hdl kolesterol seviyesini yükseltebildikleri kadar yükseltmeleri gerekmektedir. Bu kolesterol birçok kişide azalma göstererek büyük sorunları meydana getirmektedir.  HDL kolesterol testi sonuçlarında çıkan değerler  birçok kişide kalp ve damar hastalıkları riskinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır.  Bu test genellikle kan numuneler alınarak uygun laboratuvar ortamlarında incelenerek yapılmaktadır. 

  Sağlıklı bir insanda bu kolesterolün seviyesi genellikle atmış miligram miktarında olmalıdır. Bu durumun altına düşen Hdl kolesterol kişinin vücudunda birçok sorunu ve birçok belirtiyi meydana getirerek bu kişilerde rahatsızlıklar oluşturmaktadır.  Bu rahatsızlıklar  kişinin en başta cildi olmak üzere iç organlarında bile belirtiler gösterebilmektedir. Hdl kolesterolü tam olarak 6 ay boyunca yapılan işlemlerden sonra artış göstermektedir. Yani kişi bu kolesterolü arttırmak için girişimlerde bulunuş ise bu girişiminin sonucu 6 ay içerisinde belli olacaktır. 6 ay boyunca kolesterol seviyesini düzenlemek isteyen kişi, yapılması gereken şeyleri yapmalı ve yaptığı işlemleri düzenli olarak gerçekleştirmelidir. Çocukların genelinde Hdl kolesterol ile ilgili sorunlar gözlemlenmemektedir. Fakat şişman olan çocuklarda az bir oranda sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Fakat bu sorunlar oldukça önemsizdir. Kısa sürede bu sorunlar çözüme ulaştırılır.

  Hdl kolesterol seviyesini arttırmak için;
  • Öncelikle bu durumun gerçekleşmesi için kişi bazen yaşam tarzını bile değiştirmesi gerekmektedir. Örneğin spor yapmayan bir kişi bu kolesterolün seviyesini yükseltmek için kesinlikle günlük olarak spor ve egzersiz hareketleri yapmak zorundadır. Spor yaparak vücudunuzda bulunan fazla yağ oranlarını en aza indirebilirsiniz. Böylece Hdl kolesterol seviyeniz oldukça artacaktır. Buda vücudunuza ekstra sağlık olarak yansıyacaktır.
  • Yağlı yiyeceklerin en aza indirilmesi hatta yağlı yiyeceklerin hiç tüketilmemesi bu kolesterol seviyesinin artmasında oldukça etkili olacaktır. Artan kolesterol sayesinde kendinizi çok daha sağlıklı ve dinç hissedebilirsiniz. 
  • .Balık ürünlerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Bu ürünler Ldl kolesterol seviyenizi arttırarak Hdl kolesterol seviyenizi düşürecektir. Bu da beraberinde birçok sorunu getirerek sizlere zarar verecektir.
  • Yumurta sarısının kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü yumurta sarısı içerisinde büyük oranda yağ bulunmaktadır.
  Hdl Kolesterol
  Hdl kolesterolü düşmemesi için;
  • Bu kolesterolün düşmemesi için öncelikle sigara ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Daha sonra kesinlikle bol bol hareket etmelidir. Özellikle sürekli oturarak çalışan kişiler boş zamanlarında hareket etmelidir.
  • Çay içiyorsa  şeker kullanmamalıdır. Bunun yanında genel şeker kullanımını en aza indirmelidir. 
  • Son olarak aşırı kilolardan kaçınmalıdır. 
  Yapılan bu işlemlerle kişi bu kolesterol seviyesinin düşmesini engellemiş olacaktır.  Sayılan bu maddeler kesinlikle düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki yaptığınız aksaklıklar tedavinin sonuçlarının güçlenmesine neden ol]]> Kolesterol Seviyeleri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-seviyeleri.html Thu, 22 Nov 2018 14:30:29 +0000 Kolesterol seviyeleri, sağlıklı olmanın en önemli unsurudur. Normalde kolesterol hücre aktivitelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılır. Vücutta mutlaka belli bir oranda kolesterol bulunmalıdır. Kolesterol seviyele Kolesterol seviyeleri, sağlıklı olmanın en önemli unsurudur. Normalde kolesterol hücre aktivitelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılır. Vücutta mutlaka belli bir oranda kolesterol bulunmalıdır. Kolesterol seviyeleri düşük olduğunda ya da yüksek olduğunda sağlığın riske girmesine neden olabilir. Vücutta bulunan kolesterolün % 75 oranı karaciğerde, % 25 oranı da besinlerden elde edilir. Kolesterol dengesinin her zaman gerektiği kadar olması gerekir. Fazla miktarda olduğunda damar yüzeylerinde birikerek, tıkalı damarlara dolayısıyla kalp krizi ve inme gibi sorunlara neden olur. Kolesterol seviyelerini LDL kötü kolesterol ve HDL iyi kolesterol olarak değerlendirmek gerekir.

  Kötü kolesterol LDL

  LDL kanda kolesterolün taşınmasını sağlayan esas maddedir. Kötü kolesterolün yüksekliği tehlikeli olduğundan, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olur, hastalıkların ilerlemesini de hızlandırır. Damarların iç yüzeylerinde birikerek, plak denilen oluşumlara sebep olur. Bunların zamanla ilerlemesi de damar tıkanıklığında etken olur. Tıkanıklık kalpte olursa kalp krizi, beyin damarlarında olursa beyin krizi yani inme olmasına yol açar. Yapılan araştırmalarda kalp ve damar hastalıkların en önemli nedeni olarak LDL kolesterol seviyesinin yüksekliği olduğu görülmüştür. Bu yüzden günümüzde kolesterol seviyelerinde olan yükseklikte uygulanan tedavinin amacı LDL yani kötü kolesterolün düşürülmesi içindir.

  İyi kolesterol HDL

  HDL yani iyi kolesterol kötü kolesterolün tersine damar çeperlerinden kolesterolün uzaklaştırılmasını sağlar. Bu yüzden HDL yüksekliği kalp ve damar hastalıklarından koruyucu etki yapar. Yaşam tarzında şişmanlık ve sigara alışkanlığı HDL seviyesini azaltırken, diyet, egzersiz yapılması, alkolün azaltılması HDL seviyesini yükseltir.

  Kolesterol seviyeleri nasıl olmalı

  Kolesterol seviyeleri yüksek olan kişilerdeki koroner arter hastalığı riski 4 kat fazladır. Çünkü arter damarlara yerleşen plaklar damarları daraltmakta, kalbe giden oksijen miktarını azaltmakta, dolayısıyla kalp krizi riskini arttırmaktadır. Bu nedenle kolesterol seviyesi düşürülmelidir. Yapılacak kolesterol testi sayesinde herkesin lipid profili çıkarılabilir. HDL ve LDL kolesterol seviyeleri yüksek çıkarsa, kişinin yaşamında bazı tedbirler alınmalıdır. Özellikle kötü kolesterol seviyesinin yükselmesini tetikleyen kalıtımsal faktörlerin olması, HDL iyi kolesterolün düşük olması, yüksek tansiyon sorununun olması, sigara içilmesi, hareketsiz bir yaşamın olması kişinin riskini arttıracaktır. Bu yüzden diyet, beslenme, egzersiz ve ilaç tedavileriyle kolesterol seviyeleri normale indirilmelidir.

  Kolesterol Seviyeleri

  Kolesterol seviyelerinin dengede olması için neler yapılmalı

  • Sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin ağırlıkta olduğu, omega 3 içeren besinler tüketilmelidir
  • Alkol azaltılmalı, tuz miktarı kısıtlanmalı, dolayısıyla tansiyon normal değerlerde olmalıdır
  • Her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalı
  • Gerekli olursa doktorun önerisiyle statin grubu ilaçlarla HDL kolesterol seviyesi yükseltilmeli, damar çeperinde plak oluşumu önlenmelidir
  • Yine doktor tavsiyesiyle günlük olarak düşük dozda asetilsalisilik asit denilen aspirin kullanılmalı
  • Sigara içenlerin bunu bırakması, hatta sigara içilen ortamlarda bile bulunulmaması gerekir.

  Bu tür önlemler alındığı takdirde, kolesterol seviyeleri olması gerektiği düzeyde tutulabilir. İnsanlar sağlıklı yaşamak için, kalp hastalıklarından korunmak için bunlara dikkat edilmelidir.

  ]]>
  İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir https://www.kolesterol.gen.tr/iyi-huylu-kolesterol-nasil-yukseltilir.html Fri, 23 Nov 2018 10:25:24 +0000 İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir, iyi huylu kolesterol vücudun kötü kolesterolden arındırılmasını damarların temizlenmesini sağlar ve kalp hastalıklarına karşı vücudumuzu korur. Bu nedenle iyi kolesterolün çok olması İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir, iyi huylu kolesterol vücudun kötü kolesterolden arındırılmasını damarların temizlenmesini sağlar ve kalp hastalıklarına karşı vücudumuzu korur. Bu nedenle iyi kolesterolün çok olması bizim faydamıza olacaktır. İyi kolesterol oranı yüksek olanların ileriki yaşlarda kalp ve damar sıkıntıları yaşamadıkları ve daha sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ettikleri görülmektedir. 

  İyi huylu kolesterol nasıl yükseltilir, iyi kolesterol seviyenizi yükseltmek için alacağınız tedbirler yaşam tarzınızdaki düzenlemeler ve dikkatli beslenme üzerinde olacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız işe sigarayı bırakmakla başlamalısınız. Aksi takdirde iyi huylu kolesterolünüz düşük ve siz sigara içiyorsanız bu çok risklidir bile bile intihar gibidir. Kilo sorununuz varsa direk bir beslenme uzmanı ile görüşerek kontrollü bir şekilde kilo vermeniz gerekecektir. Düzenli olarak spor yapmaya özen göstermelisiniz fakat bunu haftada bir iki gün spor salonlarına kapanarak yapmak yerine her gün düzenli olarak yarım saat kırk dakika kadar temiz hava da yürüyüş yaparak yapmalısınız. Kesinlikle margarin gibi yağlardan uzak durmalı yemeklerde saf zeytinyağı kullanmalısınız. Mümkün olduğunca iyi kolesterolü yükselten yiyecekler tüketmelisiniz.  
  İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir
  Günde 1-2 adet ceviz, 4-5 adet badem on taneye kadar fındık tüketmek iyi kolesterolün artmasına yardımcı olacaktır. Fakat bunları düzenli olarak her gün almamız gerekir. Beyaz ekmek, patates, pirinç ve tatlılardan uzak durulmalıdır. Bu besinler kan şekerini aniden yükselttiği için iyi kolesterolü düşürücü etki yapar. Yine hazır paketlenmiş işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Yulaf ve yulaflı yiyeceklerin iyi kolesterolü arttırdığı gözlemlenmiştir bu nedenle yulaf tüketimini arttırabiliriz. Günde bir iki tane sarımsak tüketilebilir sarımsak kalp damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır ve iyi kolesterolü arttırır. Kanın akışkanlığını düzenler. Alkolden uzak durmak gerekir. Ayrıca bolca su tüketilmelidir. Günde en az iki iki buçuk litre olmalıdır.
  ]]>
  Hdl Kolesterol Nedir https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-nedir.html Fri, 23 Nov 2018 17:07:39 +0000 HDL kolesterol nedir, HDL kolesterol iyi huylu kolesterol olarak bilinen vücudumuzda kötü kolesterole karşı savaşan kolesterol çeşididir. HDL vücudumuzdaki kullanmadığımız yağları karaciğerden alarak safra kesesine götürür v HDL kolesterol nedir, HDL kolesterol iyi huylu kolesterol olarak bilinen vücudumuzda kötü kolesterole karşı savaşan kolesterol çeşididir. HDL vücudumuzdaki kullanmadığımız yağları karaciğerden alarak safra kesesine götürür ve burda vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca damarlarda biriken ve damarlarda plak halinde oluşumlara sebep olarak damar tıkanıklığına kan pıhtılaşmasına sebep olan kötü kolesterolü damarlardan yıkarak safra kesesine götürür ve burada vücuttan atılması sağlanır.

  Böylelikle kan akışını düzenler. HDL kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde kalp damar hastalıkları görülme riski çok daha azdır ve kalp krizi geçirme riski de diğer insanlara göre çok daha azdır. Bu nedenle HDL seviyesini mümkün olduğunca yüksek seviyede tutmamız sağlığımız açısından faydalı olacaktır. İnsanlardaki ideal HDL kolesterol değeri kırk beştir. Daha alt seviyede olması sakıncalıdır. Bu nedenle HDL kolesterol testi yaparak eğer olması gerekenin daha altında bir değerde ise yükseltmek için gerekli şeyleri yapmalıyız. Iyi kolesterol seviyemizi yükseltmek için üç ana prensibe dikkat etmeliyiz. Yaşam tarzımız, beslenme şeklimiz ve spor aktiviteleri üzerinde yoğunlaşarak bu seviyeyi olması gereken yerlere çıkarmalıyız.

  Hdl Kolesterol Nedir
  HDL kolesterol nedir, öncelikli olarak HDL kolesterol seviyemizi ölçtürmeli ve ona göre hayatımızda değişiklikler yapmaya başlamalıyız. Kolesterol seviyemiz olması gerekenin altında ise sigara içiyorsak hemen sigarayı bırakmalıyız sigara bu seviyeyi daha da düşürecektir. Düzenli olarak spor yapmalıyız fakat spor yaparken günlük olarak yapılması gerekir haftada bir kaç gün ile sınırlandırmak faydalı olmayacaktır. En azından günde yarım saat yürümek sizi rahatlatacaktır. Bunun dışında iyi kolesterol seviyesini arttıracak olan ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz fakat fazla abartmadan. Günde bir kaç tane tüketilebilir. Et yerine daha çok balık tercih etmelisiniz. Omega 3 bakımından zengin besinler tüketmelisiniz. Özellikle soya, yulaf, sarımsak HDL seviyenizi arttırmada size yardımcı olacaktır. Alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Yemeklerimizde kesinlikle margarin gibi yağlardan uzak durmalı saf zeytinyağı tüketmelisiniz. Beyaz ekmek pirinç patates tatlı gibi kan şekerini yükselten yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Su tüketimi çok önemlidir günde en az on bardak kadar su içilmelidir.
  ]]>
  Kolesterol İlacı https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-ilaci.html Fri, 23 Nov 2018 23:27:31 +0000 Kolesterol ilacı, kanda kolesterol ve trigliserid kan yağlarının düşürülmesi için kullanılır. Genellikle statin grubu ilaçlar bu amaçla kullanılır. Fakat bunun dışında kolesterolün düşürülmesinde safra asidi Kolesterol ilacı, kanda kolesterol ve trigliserid kan yağlarının düşürülmesi için kullanılır. Genellikle statin grubu ilaçlar bu amaçla kullanılır. Fakat bunun dışında kolesterolün düşürülmesinde safra asidi reçineleri, fibratlar, ezetimib, nikotinik asit gibi ilaçlarda kullanılır. Ancak statinler kolesterol ilacında ilk tercih olarak kullanılmaktadır. Statin grubu ilaçlar vücutta kolesterol üretimi yapılması için kullanılan bir enzimin bloke edilmesini sağlarlar. Bu sayede kolesterolün karaciğerdeki sentezi azalır. Kolesterol ilacı olarak kullanılan statinler, yüksek kolesterol değerleri olan kişilerin kan yağlarını düşürmekte ve hastalıkların gelişmesine engel olmaktadır. İlaç türüne ve dozajına bağlı olarak, kötü kolesterolü yani LDL değerini % 30-60 seviyesinde düşürmektedir. Aynı zamanda iyi kolesterol HDL değerini de bir miktar yükseltmektedir.

  Kolesterol ilacı statinlerin türleri

  • Atorvastatin
  • Fluvastatin
  • Lovastatin
  • Pravastatin
  • Simvastatin
  • Rosuvastatin

  İlaçlar kendi aralarında da etkinlik derecesi ve yan etkileri bakımından farklılık gösterir. Düşük dozda olan Fluvastatin az etkili statin olurken, LDL düzeyini düşürmekte en etkili olan Rosuvastatin ilaçtır. Doktorlar tedavide yan etkileri bakımından en iyi etkiyi gösteren ilacı en az dozla elde etmek isterler.

  Kolesterol ilacının potansiyel yan etkileri

  Statin grubu ilaçların yan etkileri arasında en fazla görüleni kaslar ve karaciğer üzerine olanlardır. Karaciğerde enzimlerin yükselmesini sağlarlar. Bu az görülse de, genellikle bu ilacın dozuyla alakalıdır. Bu karaciğerdeki hasarı göstermemektedir. Bu nedenle ilaç kesilmeden, dozu azaltılır ya da başka bir kolesterol ilacına geçilir. Bunların dışında nadiren görülebilen yan etkiler ise;

  • Alerjik reaksiyon
  • Kabızlık ve ishal
  • Uykuya dalmada zorluk
  • Cinsel istekte azalma
  • Baş dönmesi ve sersemlik hissi
  • Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
  • Gaz sorunu ve geğirme
  • Ciltte döküntüler

  Statin grubu ilaçlar kaslar üzerinde de yan etkiler gösterebilir. Bu yüksek dozda kolesterol ilacı kullanıldığında ya da birden fazla ilaç kullanıldığında görülebilir. Nadiren baldır kaslarını etkileyebilir, böbreklerde, organlarda kayba neden olabilir ve ölüme kadar gidebilir. Kaslarda görülen yan etkilerde görülen belirtiler ise;

  • Kas krampları, şişme, ağrı, hassasiyet
  • Koyu idrar, ateş, kırgınlık
  • Mide bulantısı ve kusma
  Kolesterol İlacı

  Kolesterol ilacının önemli etkileri

  Kolesterol ilacı olarak kullanılan statinler kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önlemekte, ilerlemesine mani olmaktadır. Bu yüzden kolesterol seviyesi belirli oranın üzerindeki hastalara tavsiye edilmektedir. Niasinle beraber kullanıldığı zaman Simvastatin inme, kalp krizi riskini düşürmektedir. Yaşlı hastalarda ölüm ve koroner hastalıkları azaltır. Diyetle birlikte kolesterol ilacı kullanıldığında, kolesterol seviyeleri önemli oranda düşmektedir. Statin grubu ilaçlar kötü kolesterolü düşürürken, damar çeperlerindeki kalsiyum birikmesini azaltırlar. Bu sayede damar sertliği belli oranda önlenebilir. 

  ]]>
  Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/hamilelikte-kolesterol-yuksekligi.html Sat, 24 Nov 2018 15:00:23 +0000 Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği, Kan yağları diye adlandırılan lipid yapısındaki bileşikler kolesterol ve trigliserid olmak üzere iki tür olmaktadır. Hamilelikte ldl kolesterolünün yüksekliği kırmızı alarm anlamına gelme Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği, Kan yağları diye adlandırılan lipid yapısındaki bileşikler kolesterol ve trigliserid olmak üzere iki tür olmaktadır. Hamilelikte ldl kolesterolünün yüksekliği kırmızı alarm anlamına gelmektedir. Damarların iç yüzüne yapışarak plaklar haline gelir ve başka maddelerin eklenmesi ile plaklar büyür ve bunların üzerinde oluşan çatlaklarda biriken pıhtılar damarları tıkamaktadır. Damar sertliği olarak bilinen bu tıkanıklık kalp krizine ve inmeye kadar yol açmaktadır. Normal görülen kolesterol total olarak  200 mg/dl altında olması normal kabul edilir. Hamilelikte kolesterol yüksekliği fazla iyi görülmemektedir bu nedenle dikkat edilmesi gereken konulardan birkaçı şöyledir:
  • Az şekilde hayvansal gıdalar tüketilmelidir.
  • Az miktarda bisküvi ve pastahane ürünleri tüketilmelidir.
  • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Fazla kilolar vücuttan atılmalıdır.
  • Baklagil ürünlerini mutlaka her hafta tüketmek gerekmektedir.
  • Kesinlikle alkol kullanımına dikkat edilmelidir fazla tüketimi zararlı olmaktadır.
  • Günlük mutlaka spor, yürüyüş, koşu gibi şeyler yapılmalıdır.
  Ayrıca sadece kolesterol yüksekliği hamileyken değil gebe kalmak isteyen bayan veya erkeklerde de sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü kolesterol yüksek olan kişilerde hamile kalma oldukça zorlaşmaktadır. Eğer hamile kalamıyorsanız mutlaka kolesterolünüzü ölçtürün. Hamilelikte kolesterol yüksekliği anneye zararı olduğu kadar çocuk içinde oldukça zararlı olmaktadır. Bebekte doğmadan kalp rahatsızlığına, zeka geriliğine kadar rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle hamile iken mutlaka kolesterol diyeti yapılmalıdır. Kolesterol yüksekliği hamilelik kontrollerinde kan tahlilleri yapıldığında meydana çıkmaktadır.
  Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği
   Hamilelikte de bazı nedenlere bağlı kolesterol ve trigliserit yüksekliği kalıtımsal olarak beslenme bozukluğuna bağlı ve hamilelik sırasında hormonların dengesinin bozulmasına bağlı olarak, ani kilo almaya, strese, hareketliliğin kısıtlanmasına, uyku bozukluğuna ve bazı hastalıkların oluşmasına bağlı olarak hamilelik döneminde kolesterol yüksekliği görülebilmektedir. Genel olarak hamilelikte kolesterol yüksekliğini ölçmek için kan tahlilleri yapılmaktadır. Tahlil yaptırmadan önce mutlaka aç karnına yapılması gerekmektedir. Hamilelik sırasında da kolesterol dengesini korumak için, düzenli yürüyüş ve egzersizler yapılması oldukça önemli olup, düzenli beslenilmesi ve öğün atlamadan hafif yağlı yemekler yenmesi gerekmektedir. Ayrıca sebze, meyve, baklagiller ve tahıl içerikli beslenilmesi, süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarının tercih edilmesi, et çeşitlerinden tavuk, balık ve kırmızı etin az yağlı olarak tüketilmesi de oldukça faydalı olmaktadır. Fakat kolesterol problemi var ise  bunlara dikkat edilmesi hamileliğin ve bebeğin sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. Hamilelikte kolesterol değerleri genel olarak yükseliş gösterir fakat önemli olan kolesterolün çok yükselmemesidir.
  ]]>
  Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterolu-yukselten-besinler.html Sun, 25 Nov 2018 05:57:04 +0000 Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler, İnsanlar arasında iyi kolesterol olarak adlandırılan Hdl kolesterolü, birçok şekilde arttırılabilmektedir  Bu kolesterol yapılan sporlarla, yenilen yiyecekler ile ve kişinin yaşam tarzı Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler, İnsanlar arasında iyi kolesterol olarak adlandırılan Hdl kolesterolü, birçok şekilde arttırılabilmektedir  Bu kolesterol yapılan sporlarla, yenilen yiyecekler ile ve kişinin yaşam tarzı ile arttırılıp azaltılabilecek bir kolesteroldür. Hdl kolesterolü yükselten besinler, aslında kişiler tarafından bolca tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Kolesterol sorunu olan kişilerin bu besinleri bolca tüketmesi yüksek olan kötü huylu kolesterolün düşüp yerine iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlayacaktır. Hdl kolesterol yüksekliği kişilerde direk olarak kalp ve damar sorunlarının azaltılmasına etki eden bir durum olduğu için  Bu kolesterolün yükseltilmesi sizler için oldukça önemlidir. Sadece yediğiniz besinler ile birlikte yaptığınız sporlar ile birlikte Hdl kolesterolünü kontrol altına alarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. Hdl kolesterolü yaklaşık 4-5 ay içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle Hdl kolesterolünü yükseltmek istiyorsanız yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Örneğin yağlı bir yiyecek olarak peynir yemeyi bırakmalısınız. Bunun yanında özellikle hayvansal yağlar olmak üzere tüm yağlardan uzak durmanız hdl kolesterolünüzü yükseltmeniz de sizlere hızlı bir durum sergiler. 

  Hdl kolesterolü yükselten besinler tüketen kişilerde bir süre sonra bu kolesterolün hızla yükseldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Fakat bu durumda kişilerin bu besinleri sürekli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Bu besinlerin yanı sıra düzenli egzersizler ve günlük sporlar ile birlikte bu durumun hızlanmasını sağlayabilirsiniz.  Hdl kolesterolünü yükseltmek için balık ve balık ürünleri tüketmeniz sizlere oldukça büyük etkiler yapacaktır. Uzmanlar tarafından ton balığı kişilere oldukça önerilmektedir. Düzenli olarak balık tüketmek sağlığınız açısından özellikle omega 3 kaynağı olarak sizlere büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun yanında yemeniz gereken tek yağ sızma zeytinyağıdır. İnsan sağlığı için en faydalı yağ olarak bilinen zeytinyağı bu kolesterolün yükselmesine birebir etkili olmaktadır.
  Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler
  Bu tür lezzetli yiyecekler ile birlikte Hdl kolesterolü oldukça rahat bir şekilde yükseltilebilmektedir. İnsan vücudu için böylesine sağlıklı bir durumun insanlar tarafından kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Hdl kolesterolü yükselten besinler aslında insanların günlük hayatta da çok fazla tükettiği besinlerdendir. Örneğin bol tüketilen yulaf insan sağlığına oldukça etkilidir.  Genellikle kahvaltılarda yerini alan yulaf ezmesi  ya da mısır gevreği hem sizlere kilo aldırmaz hemde sizlerin kolesterol seviyenizin düzenlenmesini sağlar. Bu nedenle başta yaşı ilerlemiş kişiler olmak üzere herkesin bu yiyeceği bol tüketmesini sağlayın. Bunun yanında sadece kolesterole değil birçok faydası olan fındık bolca tüketilmesi gereken bir besindir. Fındık Hdl kolesterolünü yükselterek aynı zamanda gün boyu sizlere yetebilecek kadar enerjiyi vücudunuza sağlamaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerin herkez tarafından tüketilmesi oldukça sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.
  ]]>
  Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-nasil-yukseltilir.html Sun, 25 Nov 2018 13:06:25 +0000 Hdl kolesterol nasıl yükseltilir, yüksek yoğunluklu lipoprotein anlamındaki Hdl iyi kolesterol kan yağlarından biridir. Hdl kolesterol vücut için yararlı olmakla birlikte, yüksek oranlarda olması damar hastalıklarınd Hdl kolesterol nasıl yükseltilir, yüksek yoğunluklu lipoprotein anlamındaki Hdl iyi kolesterol kan yağlarından biridir. Hdl kolesterol vücut için yararlı olmakla birlikte, yüksek oranlarda olması damar hastalıklarından koruyucu etki yapar. Normal Hdl kolesterol değerleri kadınlarda 45 mg / dl, erkeklerde ise 35 mg / dl oranındadır. Sağlıklı kişilerde Hdl kolesterolün 60 mg / dl ve üzerinde olması uygun görülür. Eğer Hdl kolesterol 40 mg / dl altında olursa, bu ciddi bir risk kabul edilir. 30 mg / dl oranından daha düşük Hdl kolesterol seviyesinin yükseltilmesi için önlemler alınmalıdır.

  Hdl kolesterol değerleri nasıl yükseltilir

  • Fazla kilo alınmamalıdır
  • Sigara alışkanlığı terk edilmelidir
  • Hareketsiz yaşam tarzından uzak kalınmalıdır
  • Tokluk kan şekeri takibi yapılmalıdır
  • Yılda bir defa ürik asit seviyesi ölçülmelidir
  • Kan basıncı değerleri 135/85 altında olmalıdır
  Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir

  Hdl kolesterol seviyesini yükseltmek için yapılabilecekler

  Her gün beslenmede 2 porsiyon soya tüketilmelidir. Çünkü işlenmiş protein, tempe, tofu gibi phyto östrojen açısından zengin olan besinler Hdl kolesterol seviyelerini yükseltmektedir.

  İşlenmiş un, şeker gibi kandaki trigliserid ve kolesterol düzeylerini yükseltecek işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulmalıdır.

  Hdl kolesterolü yükseltecek besinlerin içinde en önemlisi soğan ve sarımsaktır. Bu nedenle kolesterol sorunu bulunan kişilerin çiğ olarak her gün yarım soğan tüketmesi önerilir. Bu şekilde Hdl düzeyi % 25 oranında artar.

  Hidrojene nebati yağ, hidrojene yağ gibi trans yağ asitlerinden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

  Tam yağlı süt, süt ürünleri ve peynir tüketiminden kaçınılmalıdır

  İçerisinde omega 3 bulunan balık, koyu yeşil sebzeler, keten tohumu yağı, ayçiçek yağı, kanola yağı tüketilmelidir

  Alkol tüketiminin azaltılması gerekir

  Tekli doymamış yağlar Hdl kolesterolü yükseltir. Bu nedenle zeytinyağı, kanola yağı gibi tekli doymamış yağlardan zengin yağlar tüketilmelidir.

  Kolesterol bakımından zengin olan yumurta sarısı, beyin, ciğer gibi besinler tüketilmemelidir

  Düzenli şekilde spor yapılmalıdır

  Gün içinde 2 öğünde çözünebilir lif içeriği olan besinler tüketilmelidir. Bu besinlerin içinde turunçgiller, tahıllar, yulaf, üzüm, elma, esmer pirinç, kuru baklagiller gibi yiyecekler bulunmaktadır. Tam tahıllı besinler aynı zamanda linoleik asit bakımından da zengindir.

  ]]>
  Çocuklarda Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/cocuklarda-kolesterol.html Mon, 26 Nov 2018 00:21:21 +0000 Çocuklarda Kolesterol, Günümüzde çocukların yaşadıkları ülkelerde hamburger, fast food tarzı bir beslenme düzenine alışkın oldukları izlenmektedir. Küçük yaşta tüketilen fazla miktarda yağın ilerleyen dönemlerde kalp Çocuklarda Kolesterol, Günümüzde çocukların yaşadıkları ülkelerde hamburger, fast food tarzı bir beslenme düzenine alışkın oldukları izlenmektedir. Küçük yaşta tüketilen fazla miktarda yağın ilerleyen dönemlerde kalp damarlarında plaklar oluşturduğu ve ateroskleroza neden olduğu görülür. Bu nedenle dengeli beslenmeye küçük yaşlardan itibaren başlanması gerekmektedir. Fakat her çocukta kolesterol olacak diye bir şart yoktur çünkü kolesterol sadece yiyeceklerle olmamaktadır aile de genetik olarak varsa çocuktada görülebilmektedir fakat ailede yok ise çocukta da olmamaktadır. Ailede anne veya baba tarafı fark etmeksizin 50 yaş altında kalp krizi geçirerek anjiyo sonucu damar tıkanıklığı görülüyor ise sizde ve çocuğunuzda da kolesterol görülme riski yüksektir. Çocuğunuzun kolesterol düzeyi normalin üzerinde ise hemen paniğe kapılmayın. Çocukluk çağındaki kolesterol yüksekliği yetişkinlik döneminde devam etmeyebilir. Ancak önlemini almak gerekir. Fakat ailede kolesterol tehlikesi var ise çocuklarında bu düzeyi kontrol altında tutmak gerekmektedir. Sadece sizde görülen kolesterol değil çocukta görülen kolesterol sonucu %80 olarak sizde de görülür. Dolayısıyla doğru bir beslenme programı ve hareketli bir yaşam tarzını ailecek uygulamanız gerekmektedir.

  Çocuklarda kolesterol 8 yaş üstündekiler için ilaç kullanımı uygun görülmeyip kesinlikle düşünülmemektedir. Çocuğunuzu eğleneceği bir spor ortamına gönderebilirsiniz. Çocuğunuzda gittikçe kolesterol artışını düşürmek için uygulamanız gereken birkaç kural ise biraz da sizin elinizde. Örneğin yumurta yedirin, balık tüketin, ıspanak, pazı, roka, nane gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, turunçgiller, böğürtlen, ahududu, kızılcık, kırmızı lahana, kırmızı biber, kırmızı pancar, brokoli, domates, siyah üzüm gibi besinler A vitamini kaynağı olmaktadır ve yiyebileceği ürünleri kesinlikle yedirmeyi ihmal etmeyin. 

  Çocuklarda Kolesterol
  Çocuğunuzu kolesterolden koruyabilirsiniz. İçeriğini bilmediğiniz hiçbir şeyi çocuğunuzun tüketmesine izin vermeyin. Doymuş yağ içeriği yüksek olan besinleri tüketmemeye çalışın. Sebzelere ve etlere kızartma gibi yağlı pişirme yöntemlerini evinizde uygulamayın. Çocuğunuzu sık ve düzenli aralıklar ile besleyin. Kek, kurabiye gibi atıştırmalıkları evinizde yapın, hazır alınmamalıdır. Yemeklerinizin yağlarını ölçülü koymaya çalışın. Yemeklerinizde çok fazla tereyağ koymayın. Kolesterol takibine çocuklarda 2 yaşından itibaren başlanmalıdır. Günümüzde çocuklarımızın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri obezite olmaktadır. Maalesef günümüzde bilgisayar başında hareketsiz bir hayat sürmeleri hem kilo almalarına hem de iyi kolesterollerinin düşüp kötü kolesterollerinin yükselmesine neden olur.  Çocuğunuza uyguladığınız tüm tedaviler sonucu hala kolesterol düzelmediyse 10 yaşından büyük çocuklar ilaç tedavisi alarak atlatabilirler. Maalesef ki çocuklarımız günümüzde küçük yaştan itibaren kolesterolle tanışıyor. Fakat bu hep çocuğun yaşam tarzından kaynaklanmamaktadır. Örneğin yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve fiziksel hareketsizlik çocuklarda kolesterol yükselmesinin yükselmesinde önemli rol alır. Kişiler günlük yaşantılarında çocuklarına örnek olmalıdırlar. Fazla yağlı yiyecekler tüketmemelidir, spor yapmalıdır, yüzmeye gidilmelidir, yürüyüş yapılmalıdır, özellikle cips tarzı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Bu şekilde çocuğunuzun kolesterol yüksekliğini engellemiş olur ona örnek olursunuz. Ayrıca azar ve sık yemek yedirilerek  karaciğerde kolesterol yapımını azaltır ve kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Kolesterol Testi https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-testi.html Mon, 26 Nov 2018 14:34:29 +0000 Kolesterol testi, Kolesterol yüksekliği hemen her insanda görülebilecek bir hastalıktır. Bu sorundan korunmanın en kolay yolu beslenmeye dikkat etmekten geçmektedir. 20 yaşından sonra her 5 yılda mutlaka kolesterol dengeleri Kolesterol testi, Kolesterol yüksekliği hemen her insanda görülebilecek bir hastalıktır. Bu sorundan korunmanın en kolay yolu beslenmeye dikkat etmekten geçmektedir. 20 yaşından sonra her 5 yılda mutlaka kolesterol dengelerinin ölçtürülmesinde fayda vardır. 35 yaş sonrasında da her yıl düzenli olarak check-up kontrolleri ile gerek kalp gerekse k dolaşımı fonksiyonlarını kolesterol seviyelerini kontrol ettirmekte fayda vardır. Beslenme alışkınlıkları, sigara bağımlılığı, diyabet, yüksek tansiyon, şişmanlık ve yetersiz egzersizler risk oluşturmaktadır.

  Uzun süre devam eden yüksek kolesterol seviyeleri, damar sertliğine neden olmakta koroner anter hastalığına neden olmaktadır. Çok risk taşıyan bir hastalıktır. Dikkat edilmezse kalıcı hasarlara hatta ölüme kadar sebep olmaktadır. Yüksek kolesterolde tüm organlar özelliklede beyinde kan dolaşım bozukluğu görülebiliyor. Yüksek kolesterol iç hastalıkları uzmanının alanına giriyor. Ancak yüksek kolesterol sorunu ortaya çıktıktan sonra, bunun yol açacağı diğer hastalıklar açısından da kardiyologlar hastanın takibini yapabilmektedirler. Öte yandan beslenme uzmanları da hastaya uygulanacak diyet programına yardımcı olmaktadırlar. Kolesterol rahatsızlığı, kolesterol seviyesinin kontrolü, kan tetikleri ile yapılabiliyor. Kolesterol testi kan dolaşımında ve kan içinde gözüktüğü için kolesterol seviyesi kan alımı ile ölçülmektedir. Teşhisi anlamak için kolesterol seviyesi herkeste 200 miligram desilitreye kadar normal kabul edilmektedir. Kontrol sonucunda kolesterol seviyesi bu sınırın biraz üstünde ise diyete başlanılması gerekmektedir. kolesterol daha yüksek seviyelerde olduğu tespit edildiğinde ise diyetle beraber doktor tarafından önerilen kolesterol düşürücü ilaçlar ile düzelmektedir.

  Kolesterol Testi

  Bu hastalığın en güzel tedavi yöntemi ise sağlığımıza dikkat etmekten geçmektedir. Düzenli olarak yapılan spor insan vücudunu çalıştıracağı ve kan dolaşımını hızlandıracağı için bu hususlara dikkat etmek gerekmektedir. doktor önerilerini kolesterol testi yaptırdıktan sonra mutlaka uygulamak gerekmektedir. Dünyada bu hastalığa karşı büyük bir savaş açılmıştır. Çünkü dünyada ölüm sebepleri içinde en fazla bu hastalık yer almaktadır. Bu hastalık için sporla beraber diyet de yapmak gerekmektedir. Fazla kilo alımı ve şişmanlık bu hastalığı tetiklemektedir. Yılda bir kez de olsa kolesterol testi yaptırmak gerekmektedir. Kolesterolün en sevdiği insan tipide şişmanlık ve aşırı kilolu olmaktır. 

  ]]>
  Kolesterol Trigliserid https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-trigliserid.html Mon, 26 Nov 2018 15:51:32 +0000 Kolesterol trigliserid, damarlarımızda dolaşan kan yağlarıdır. Vücudumuzun bunlara belirli oranlarda ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak her ikisinin vücutta fazla miktarda olması damar sertliği nedeni olup, kalp krizine, ha Kolesterol trigliserid, damarlarımızda dolaşan kan yağlarıdır. Vücudumuzun bunlara belirli oranlarda ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak her ikisinin vücutta fazla miktarda olması damar sertliği nedeni olup, kalp krizine, hatta felce kadar gidebilir. Normalde trigliserid seviyesi HDL iyi kolesterol seviyesine bölündüğünde, elde edilen oran ikinin altında olması gerekir. Bu normal değerlerdir. Kolesterol gibi trigliserid kan yağıda kalp krizi sebebi kabul edilir. Karaciğerde yakılmayan her şeker depo edilmek üzere trigliseride çevrilir. Vücutta olması gereken normal trigliserid değeri 150 mg / dl altında olmalıdır. 200 mg / dl ye kadar olanlar hafif yüksek, bunun üzerindekiler yüksek risk sınıfındadır. Bu kişilerde damar tıkanıklığı nedeniyle felç geçirme olasılığı % 30 oranında artar. Bu yüzden kolesterol trigliserid değerleri mutlaka normal seviyelerde tutulmalıdır.

  Kolesterol vücutta bir yandan karaciğerde üretilirken, bir yandan da besinlerden alınır. Trigliserid ise yine karaciğerde üretilirken bir kısmı besinlerden alınır. Ancak kolesterol genellikle yağlı yemeklerden alınırken, trigliserid karbonhidrat grubu olan patates, şeker, nişasta, pirinç gibi besinlerden alınmaktadır. Ayrıca trigliserid kolesterole göre daha değişken bir kan yağıdır. Kolesterolü düşürmek çok zor olurken, trigliserid kalıtsal olarak yüksek olmadığında birkaç gün yapılacak diyet sayesinde düşürülebilir. Buna bağlı olarak trigliserid seviyesi ölçülürken, mutlaka bir gece önce ağır yemekten, alkol almaktan, tatlı yemekten kaçınmanız gerekir. Bunlar bile trigliserid değerini farklı çıkarabilir.

  Kolesterol Trigliserid

  Kolesterol trigliserid zararlı değildir, fazla miktarda olmaları zararlıdır

  Kolesterol trigliserid yağ türevlerinin kanda yüksek olması, beyin ve kalp damar hastalıklarını beraberinde getirir. Normal seviyelerde olduğunda vücutta yararlı işlevleri vardır. Ancak bu yağların zararları kendilerinden kaynaklanmaz. Zararları kanda fazla olmasından kaynaklanır. Bu yüzden kolesterol trigliserid fazlalığını düşürmek gerekir. Bu yağlar tek başına etken olsa da, başka etkenlerle oluşan kalp ve damar hastalıklarının bile hızla ilerlemesine neden olur. Yani kolesterol trigliserid yüksekliği zararlıdır.

  Kolesterol trigliserid yüksekliği tedavisi

  Burada her hastada uygulanabilecek, herkes için geçerli bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Hastalara ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz uygulamaları şeklinde tedavi uygulanabilir. Her iki kan yağı yüksekliğinin farklı normları ve farklı seviyeleri vardır. Bu nedenle tedavi stratejileri de farklı olur. Ancak hepsinin ortak tarafı, iyi bir diyet programı uygulanması, egzersiz yapılmasıdır. Ancak bunlar kan yağlarını belirli bir seviyeye düşürebilir. Tedaviye ilaç eklendiğinde, tedavi desteklenmiş olur. En düşük dozda ilaçla takviye edilmiş, diyet ve egzersiz programı kolesterol trigliserit seviyelerini kısa sürede normal düzeye çekecektir.

  ]]>
  Ceviz Suyu Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/ceviz-suyu-kolesterol.html Tue, 27 Nov 2018 10:16:11 +0000 Ceviz suyu kolesterol, bazı besinlerin kolesterolün yükselmesinde etkili olduğu, bazılarının ise kolesterolü düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Bu yüzden kolesterol yüksekliği söz konusu olduğunda, ilaç tedavisi Ceviz suyu kolesterol, bazı besinlerin kolesterolün yükselmesinde etkili olduğu, bazılarının ise kolesterolü düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Bu yüzden kolesterol yüksekliği söz konusu olduğunda, ilaç tedavisinin yanında beslenmede de değişimler yapılarak tedavi desteklenmektedir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi bile, kolesterolün belirli miktarda düşmesine yardımcı olur. Üstelik kalıcı olarak kolesterol seviyesi düşür. İlaç tedavisinde kolesterol düzeyi sadece ilaçlar kullanıldığında düşür. İlaç kesildiği zaman kolesterol eski seviyesine geri gelir. Buradan anlaşılacağı üzere beslenme yüksek kolesterolle savaşmakta en önemli silahımızdır. Ceviz suyu kolesterol arasındaki bağda bu anlamda oldukça önemlidir. Kolesterolü düşüren besinler arasında ceviz en bilinenlerden biridir. Ceviz omega 3 bakımından oldukça zengin olduğundan, bitkisel sterollere sahip olmasından dolayı, yüksek kolesterol için tavsiye edilir. Bu yararlı etki Amerikan İlaç ve Besin Kurumu FDA tarafından da onaylanmış. Abartmadan günde 2-3 ceviz tüketilirse, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ancak toplumda yaygın inanışa göre akşamdan 1 bardak suyun içinde bekletilen cevizin ve suyunun içilmesinin de zararı olmaz.

  Ceviz Suyu Kolesterol

  Ceviz suyu kolesterol yüksekliğine iyi gelir mi

  Ceviz kolesterol yüksekliğinde yararlı etkisini göstermiş bir besindir. Bunu ister sade olarak tüketebilir, isterseniz akşamdan beklettiğiniz ceviz suyuyla tüketebilirsiniz. Bunlar kolesterol yüksekliğinde aynı etkileri gösterecektir. Günde 30-40 gram ceviz tüketmenin kalp sağlığına olumlu etkileri olmaktadır. Fakat her bir cevizin 25 kalori içerdiğini dikkate almalısınız. Kalp sağlığı açısından günde 6-8 adet ceviz tüketilmelidir. Böylece günde 200 kalori almış olursunuz. Bu yüzden kolesterol yüksekliği için ceviz tüketmeyi tercih ettiğinizde, günlük beslenme programınızı gözden geçirmeli, egzersizle bunu desteklemelisiniz. 200 kaloriyi yakmanız için, günde 25 dakika tempolu yürüyüş, 1 saat golf oynama gibi aktiviteler yapmanız gerekir. Bunlara dikkat ederseniz ceviz suyu kolesterol yüksekliğinde sizlere de faydalı olabilir.

  ]]>
  Kolesterol Yüksekliği Belirtileri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-yuksekligi-belirtileri.html Tue, 27 Nov 2018 22:51:59 +0000 Kolesterol Yüksekliği Belirtileri, Kolesterol sağlıklı bir insanda kişinin vücuduna yetecek miktarda karaciğerde üretilmektedir. Fakat birçok kolesterol yapan yiyecek içerisinde bu proteini bolca bulundurur. Üstelik bu yiyecek Kolesterol Yüksekliği Belirtileri, Kolesterol sağlıklı bir insanda kişinin vücuduna yetecek miktarda karaciğerde üretilmektedir. Fakat birçok kolesterol yapan yiyecek içerisinde bu proteini bolca bulundurur. Üstelik bu yiyecekler birçok insanın severek yediği besinlerdir. Bu nedenle insanların sağlıksız ve düşüncesiz bir şekilde beslenmeleri kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.  Yükselen kolesterol, kişilerin vücudunda iyi ya da kötü bir şekilde birçok belirtiler göstermektedir.  Bu belirtiler genellikle ufak tefek belirtiler olduğu için insanlar genellikle bu belirtileri çok fazla umursamazlar. Fakat bir süre sonra yüksek kolesterol öncelik kalp ve damarlar olmak üzere birçok organda sıkıntılar yaparak kişinin doktora gitmesine sebep olur. Kişi herhangi bir organın ağrısı ile ya da sık kalp sıkışmaları  şikayeti ile doktora gittiğinde kolesterol seviyesinin çok yüksek olduğunu öğrenmektedir.  Doğmamış yağların yani hayvansal yağların tüketilmesi kolesterol belirtilerinin vücudunuzda belirmesine neden olacaktır.  Aslında yüksek kolesterol hastalık değildir. Çünkü kolesterol kişide herhangi bir rahatsızlık vermez. Fakat kişiye yaptığı zararlar ile birlikte birçok soruna neden olur. Bu nedenle kolesterol yüksekliği belirtileri görülen kişiler kesinlikle bu belirtileri göz önüne alarak gerekirse bir sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyiniz.

   Kolesterol kişinin kan damarlarında birikme gösteren ve bir yağa benzeyen maddedir. Aslında kolesterol insan vücudunun olmazsa olmazlarındandır. Yüksek kolesterol belirtisi kişinin bu damarlarındaki kolesterolün yükselmesi ile kanın yavaşlaması ve damarların sertleşmesi ile kalp krizlerine neden olur. Böylece kişide kalp krizleri görülebilir. Bunun yanında kanda bulunan yağ oranı kolesterol nedeni ile oldukça artar. Bu da kanın koyulaşmasına neden olur. Bu durum insan vücuduna belirti olarak genellikle cilt yüzeyinde belirtiler göstermektedir. Cilt yüzeyinde kabarıklıklar ve siyah lekeler kişinin yüksek kolesterolünün oluğunun açık bir göstergesidir. Bu nedenle cildiye uzmanına giden hastaların bazılarında kolesterol sorununun olduğu anlaşılmaktadır. Diğer bir kolesterol yüksekliği belirtisi olarak sürekli olarak kişiye inmeler iniyorsa ya da kişide damar tıkanıklıkları gözlemleniyorsa bu durumda kişide kolesterol seviyelerinin kesinlikle yapılan testler ile ölçülmesi gerekmektedir. Aksi halde bu durum daha birçok kalp sorununu getirecektir. Tüm bu durumların yanında kişide kan akışının yavaşlamasına bağlı uykusuzluk, baş dönmesi, yorgunluk gibi sorunlar baş göstermektedir.  Bu gibi durumlar birçok hastalıkta meydana geldiği için bu belirtilerle başka hastalıkları ayırt etmeniz oldukça zordur.

  Kolesterol Yüksekliği Belirtileri
  Kişide şeker hastalığı oluşması durumunda bu kişinin kesinlikle kolesterol testleri yaptırması gerekmektedir.  Bu hastalığa yakalanan birçok kişide yüksek kolesterol belirmektedir.  Kişideki mide bulantısı ve iştahsızlık problemleri yine kolesterolün yükselmesine etki eden durumlardandır. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülen iştahsızlık ve halsizlik problemlerinde  kişilerde yapılan testler sonucunda bu durumun kolesterol yüksekliği belirtileri olarak meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Bu tür belirtilerle insanlar yüksek kolesterol olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat bazı insanlar yüksek kolesterolü bu şekilde anlayamazlar. Çünkü yüksek kolesterolün belirtiler bazen diğer hastalıklarla aynı belirtiler olmaktadır.
  ]]>
  Omega 3 Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/omega-3-kolesterol.html Wed, 28 Nov 2018 07:36:11 +0000 Omega 3 Kolesterol, Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalar ile birlikte omega 3 yağ asidi ile kolesterolün birbirleri ile bağlantılı oldukları ortaya çıkmıştır. İnsanların korkulu rüyası olan kolesterol yüksekliği Omega 3 Kolesterol, Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalar ile birlikte omega 3 yağ asidi ile kolesterolün birbirleri ile bağlantılı oldukları ortaya çıkmıştır. İnsanların korkulu rüyası olan kolesterol yüksekliği omega 3 yağ asidi ile düzenlenebileceği için birçok insan bu omega 3 kaynağının olduğu besinleri bolca tüketmeye başlamıştır. Bu yanlış bir durum değildir. Omega 3 kaynağı olan balık özellikle de ton balığı gibi ürünler ile birlikte bu minerali vücudunuza alabilirsiniz.

  Omega üç insan vücudunda bulunan iyi kolesterol ve kötü kolesterolün dengesinin değiştirilmesinde oldukça etkili bir üründür. Omega 3 kolesterol üzerinde iyi kolesterol seviyesini oldukça yükselterek, kötü kolesterol seviyesini en altlara düşürmektedir. Bu durumda sağlığınızı direk olarak etkileyerek sizlere daha kaliteli bir yaşam sunar. Kemik gelişiminde önemli rolleri olan omega 3 çocuklar üzerindeki etkilerde büyüktür. Bu nedenle çocuklara hem  kolesterol açısından olsun hemde gelişim açısından olsun omega 3 bulunan besinlerden bolca yedirin.

  Omega 3 Kolesterol
  Omega 3 günümüzde birçok besinde bulunan ve bunların yanı sıra direk olarak hazır satılan bir üründür. Tıbbı olarak omega 3 ün hapları da üretilmiştir. Kilo alamayan kişiler bu kaynağı bolca tüketmektedir. Tüketilen omega 3 kaynağı, birçok kişi tarafından fark edilmese de  kolesterol üzerinde etkilerini kişide göstermektedir.   Omega 3 ile birçok kişi kolesterolünü kontrol altında tutmaktadır. Fakat yanlış bilinen bir şey vardır ki omega 3 insanlar tarafından sadece balıkta olduğu sanılır. Bu oldukça yanlıştır. Bu nedenle bilinmelidir ki omega 3 kolesterol etkisini görmek isteyen kişiler ceviz, fındık, mısır yağı, kabak çekirdeği, sardalye, kanola yağı ve birçok bitkisel yağ içerisinde omega 3 yağ asitleri görülmektedir. Eğer sizlerde omega 3 almak istiyorsanız bu besinleri bolca tüketmelisiniz bunun yanında  hap kullanacaksanız mutlaka doktorunuzdan tavsiyeler alınız.
  ]]>
  Kolesterol Sınır Değerleri https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-sinir-degerleri.html Thu, 29 Nov 2018 06:23:32 +0000 Kolesterol sınır değerleri, vücudun işlevlerini görebilmesi için gerekli olan kolesterol seviyesini ifade eder. Kolesterol sınır değerleri üzerine çıkarsa, vücutta kolesterol yüksekliği ortaya çıkar. LDL kötü k Kolesterol sınır değerleri, vücudun işlevlerini görebilmesi için gerekli olan kolesterol seviyesini ifade eder. Kolesterol sınır değerleri üzerine çıkarsa, vücutta kolesterol yüksekliği ortaya çıkar. LDL kötü kolesterol ve HDL iyi kolesterol olarak değerlendirilen kolesterolün belirli oranlarda bulunması gerekir. Kolesterol bir lipid türüdür. Hayvansal besinlerde ve bütün hücrelerde olan mumsu yapıda yapa benzer. Kanda total kolesterol ile kötü kolesterolün yüksek seviyede olması, iyi kolesterol HDL düşük olması risk oluşturur. Kolesterol sınır değerlerini aşarsa, yavaş yavaş damar çeperlerinde birikir, kalp krizi, inme, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Yüksek kolesterol problemi günümüzde toplumdaki en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu kalp damar hastalıkları bakımında risk kabul edilir.

  Kolesterol aslında hücre zarının oldukça önemli yapı taşıdır. Bu kan yağı olarak algılansa da, aslında yağ değildir. Kolesterol kortizon olarak bilinen anti enflamatuar maddelerden olan streoiddir. Organlardaki tüm hücrelerde, daha çok beyin, gözler, sinir sistemi ve bağışıklık sistemindeki hücrelerde, hücre zarında kolesterol olmadığında, bebeklerdeki beyin ve sinir sisteminin gelişmesi mümkün olmaz. Kolesterol doğal olarak sınırda kaldığı sürece, hücreler ve bağışıklık sistemi güçlü ve kuvvetli olur. Bu konuda yapılan araştırmalardaki tespite göre, kolesterolün düşük olması halinde, diğer nedenlerle birlikte ölüm oranları yükselmektedir.

  Kolesterolün sınır değerlerinin üzerinde olmasının belirtileri

  Kolesterolün sınır değerleri üzerine çıkması halinde, bu durum kalp hastalığı ve felç gibi ciddi hastalıklarla bağlantılıdır. Arterlerin içinde biriken kolesterol damar tıkanıklığına neden olur. Bu şekildeki birikimde plaklar oluşur ve arterlerde kan akışı engellenir. Bunun belirtileri içinde kalbe daha az kan gittiğinden göğüs ağrısı, bacak ağrısı ve damarlarda pıhtı oluşumu gözlenebilir. Bu kan pıhtıları kişide kalp yetmezliğini ortaya çıkarır. Göz çevresinde ve ciltte sarı lekeler oluşabilir. Bu genetik olarak kolesterolün yüksek olması durumunda da görülebilir.

  Kolesterolün sınır değerleri nasıl belirlenir

  Kolesterolün belirlenmesi için genellikle kan tahlili yapılarak işlem yapılır. Beslenmenin bunda etkili olmaması için, önceden 9-12 saat açlık gerekmektedir. Bu şekilde LDL kötü kolesterol, HDL iyi kolesterol ve trigliserid seviyeleri belirlenir. Kanda kolesterol seviyesi bir litre kanda milimol birimiyle ölçülür. Kolesterol için tercih edilen değer 200 miligramdan daha düşük, trigliserid için 150 mg / dl değerinden düşük, iyi kolesterol HDL için 40 mg / dl değerinden yüksek olmasıdır. Pek çok insanda tavsiye edilen LDL sınır değeri 130 mg / dl oranından düşüktür. Fakat kalp hastalığı, şeker hastalığı bulunan kişilerde ise, 70 mg / dl değerinden düşük oranlar önerilir.

  ]]>
  Vldl Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/vldl-kolesterol-yuksekligi.html Thu, 29 Nov 2018 07:44:31 +0000 Vldl kolesterol yüksekliği, iyi ve kötü kolesterol olarak sınıflandırılan kolesterol içinde kötü kolesterol grubuna dahil olan Vldl, düşük olduğu oranda sağlık açısından yararlıdır. LDL kötü kolesterolün e Vldl kolesterol yüksekliği, iyi ve kötü kolesterol olarak sınıflandırılan kolesterol içinde kötü kolesterol grubuna dahil olan Vldl, düşük olduğu oranda sağlık açısından yararlıdır. LDL kötü kolesterolün en zararlı olan alt sınıfı olan Vldl, kanda bağırsaklar tarafından emilen yağların yağ depolarına nakil edilmesini sağlar. Aynı zamanda damarlarda LDL reseptörlerine bağlanır ve kolesterolün damar içinde birikmesine sebep olarak damar sertliğine, damarların daralmasına neden olur. Bu gruptaki kolesterol dışarıdan besinlerle alınmaz. Sadece vücutta üretilir. Görevi gereği Vldl vücutta düşük oranda olmalıdır. Normalde vücuttaki Vldl değeri 5-40 mg / dl arasında olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler olduğunda, Vldl kolesterol yüksekliği söz konusu olur.

  Vldl kolesterol yüksekliği neden olur

  Bu değerin yüksek olmasında genetik faktörlerin etkisi bulunmaktadır. Her ne kadar Vldl besinlerden alınmasa da, tüketilen yiyeceklerden kolesterol alındığından, vücutta doğal olarak Vldl yüksekliği ortaya çıkabiliyor. Bunun dışında aşırı kilo, stres içinde olma gibi etkenler kolesterolün yükselmesine sebep olabilir. Tüm bunların dışında bazı hastalıklarda Vldl kolesterol yüksekliğinde etkili olabilir. Bunların en önemlileri ise, hipotiroidi hastalığı, kalıtsal yağ metabolizması hastalıkları, nefrit, diyabet ve karaciğer hastalıklarıdır.

  Vldl Kolesterol Yüksekliği

  Vldl kolesterol yüksekliğini önlemek için neler yapılmalıdır

  Düzenli fiziksel aktivitelerin yapılması, kepekli yiyeceklerin, az yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, kuru baklagiller, posalı sebze ve meyvelerin tüketilmesi Vldl kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olabilir. Özellikle tereyağı, çikolata, yağlı peynir, sakatat, yağlı etler, kızartma besinler, kuyruk yağı, margarin, cips, bisküvi, şekerleme, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinin tüketiminden kaçınılması gerekir. Ayrıca havuç, elma, sarımsak, badem, çay, mandalina, süt, portakal gibi besinler tüketilirse, Vldl kolesterol oranlarının düşmesi sağlanabilir.

  Vldl kolesterol yüksekliği tedavisinde ne yapılır

  Vücutta Vldl kolesterol yüksekliği olduğunda bunun tedavisi ilaçlı ve ilaçsız şekilde yapılabilir. İlaçsız uygulanan tedavi sırasında kişinin yaşam alışkanlığında düzenlemeler yapılır. Öncelikle sigara alışkanlığı bırakılır, fazla kilolar verilir. Eğer diyabet hastalığı varsa, kan şekerinin kontrol altına alınması sağlanır. Alkol tüketimi azaltılır, beslenmede kolesterol değerini düşürecek yiyeceklere yer verilir. Ayrıca düzenli egzersiz yapılarak tedavi desteklenir. İlaç tedavisinde yine yaşam alışkanlıkları da düzenlenerek, daha hızlı bir şekilde Vldl kolesterol yüksekliği kontrol altına alınır.

  ]]>
  Hdl Kolesterol Değerleri https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-degerleri.html Fri, 30 Nov 2018 04:39:24 +0000 Hdl kolesterol değerleri, her zaman kötü kolesterol olan LDL değerleri göz önünde bulundurulur. Ancak Hdl kolesterol değerleri damarların kötü kolesterolün etkilerinden korunmasını sağlayan en önemli unsurdur. Bu n Hdl kolesterol değerleri, her zaman kötü kolesterol olan LDL değerleri göz önünde bulundurulur. Ancak Hdl kolesterol değerleri damarların kötü kolesterolün etkilerinden korunmasını sağlayan en önemli unsurdur. Bu nedenle Hdl iyi kolesterol olarak anılır. Kötü kolesterolün yaptığı hasarları tersine döndürerek işlev görür. Hdl kolesterol değerleri kadınlarda erkeklere göre 10 birim fazla olmalıdır. Erkekler için 50 mg 7 dl, kadınlar için 60 mg / dl üzerinde olan Hdl iyi kolesterol değerleri yeterli olur. Hdl kolesterol değerlerinin düşük olması halinde, koroner kalp hastalığı riski de artar. Kişinin yaşam şeklinde yapacağı değişimler, fazla kilolarından kurtulması halinde iyi kolesterol değerleri yükselmiyorsa, bunun nedeni genlerde olan kusurlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle Hdl kolesterol değerlerinin düşüklüğünde doktorla işbirliği yaparak, iyi kolesterolün yükseltilmesine çalışılmalıdır.

  Hdl kolesterol değerlerinin normal sınırları nelerdir

  Erkekler için 50 mg 7 dl, kadınlarda 60 mg / dl üzerinde olan Hdl kolesterol değerleri çok güvenlidir. Özellikle yüksek trigliserid değerleri Hdl kolesterolün düşmesine neden olabilir. Eğer trigliserid seviyeleri düşürülürse, Hdl düzeylerinde de artış olur. Bu nedenle iyi kolesterolün istendiği seviyede olması için, önce trigliserid seviyelerinin düşürülmesi tavsiye edilir.

  Devamlı şekilde Hdl kolesterolün düşük oranda seyretmesi, kişilerde damarsal sorunların yaşanmasına neden olabilir. Beslenme düzeni, hareketli bir yaşama rağmen iyi kolesterolde düzelme sağlanamadığında, bunun kalıtsal olabileceği dikkate alınarak Hdl kolesterol düzeyini yükseltecek Niasin, omega 3 ya da fibratların kullanılması gündeme gelebilir. Düşük Hdl kolesterol olduğunda, kişilerin kilo vermesi, sigarayı bırakması ve kanda trigliserid değerini düşürmesi faydalı olur. Özellikle egzersiz yapma be niasin tedavisi sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak genetik olarak bu sorunu olan kişilerde bu başarı maalesef sağlanamayabilir. Bu durumdaki hastaların metabolik ve davranışsal riskleri belirlenerek, bunların ortadan kaldırılması gerekir. Herkesin yıllık olarak Hdl kolesterol oranını ölçtürmesi ve buna uygun hareket etmesi tavsiye edilir.

  Hdl Kolesterol Değerleri

  Hdl kolesterol değerleri nasıl arttırılır

  • Fazla kiloları vermek
  • Düzenli ve etkin şekilde egzersiz yapmak
  • Alkol oranının azaltılması
  • Balık gibi omega 3 zengini besinler, zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan zengin besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme şeklinin benimsenmesi halinde, Hdl kolesterol değerleri attırılabilir.

  Hdl kolesterol değerlerini düşüren etkenler

  • Şişmanlık, sürekli kilo almak
  • Hareketsiz bir yaşam sürme, egzersiz yapmama
  • Beslenmede % 30 oranından fazla yağ almak, doymuş yağları fazla tüketmek
  • Sigara içmek
  • Testosteron, beta brokerler gibi bazı ilaçların kullanılması da Hdl kolesterol değerlerini azaltabilir.

  Bunlar dikkate alınarak vücuttaki kolesterol seviyeleri kontrol altına alınmalıdır. Hedef Ldl kötü kolesterol değerlerinin  düşük olması, Hdl kolesterol değerlerinin yüksek olmasıdır. Buna uygun bir yaşam tarzı benimsenerek, sağlıklı şekilde yaşamak amaçlanmalıdır.

  ]]>
  Kolesterol Düşüklüğü https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusuklugu.html Sat, 01 Dec 2018 03:44:37 +0000 Kolesterol düşüklüğü, iyi kolesterol Hdl ve kötü kolesterol Ldl açısından ele alınmalıdır. Kolesterol kalp ve damar hastalıkları, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Kolesterol düşüklüğü, iyi kolesterol Hdl ve kötü kolesterol Ldl açısından ele alınmalıdır. Kolesterol kalp ve damar hastalıkları, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Vücutta Hdl iyi kolesterolün düşük olması aynı kötü kolesterol Ldl değerinin yüksek olması kadar sakıncalıdır. Yani kötü kolesterol düşük olduğunda iyi sonuçlar alınır, yüksek olduğunda kötü sonuçlar doğar. Bu iyi kolesterol açısından ise, tam tersidir. Yani iyi kolesterol düşük olursa kötü sonuçlarla, yüksek olursa iyi sonuçlarla karşılaşırız.

  Vücutta Hdl iyi kolesterol ve Ldl kötü kolesterol birbirine göre ters mekanizmayla işlev görür. Damar çeperlerine kolesterolü yapıştıran Ldl kötü kolesterol kireçlenmeye neden olurken, Hdl iyi kolesterol damar çeperlerine yapışan kolesterolü sökerek karaciğere taşır ve safra yoluyla atılmasını sağlar. Biri vücuda yararlı etkiler yaparken, diğeri hasar verici etkiler yapar. Geçmişten beri kötü kolesterolün azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunların etkisiyle koroner kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde % 30 kadar azaltılmıştır. Kötü kolesterolü düşüren ilaç, egzersiz ve diyet mekanizması bu konuda işe yaramaktadır. Ancak Hdl iyi kolesterolün düşüklüğü içinde çalışmalar yapılmalıdır.

  Kolesterol sorunlarında diyetin önemli olduğun her zaman dile getirilir. Ancak Hdl iyi kolesterol düşüklüğünde diyetle bunun yükseltilmesi biraz zordur. İyi kolesterolün yükseltilmesi için en önemli unsur egzersiz yapılmasıdır. Sigara içilmesi iyi kolesterolü düşürür. Ldl yüksekliğinde kullanılan ilaçlar, Hdl kolesterolünde yükselmesine yardımcı olur. Bunun yanında egzersiz de yapılırsa, Hdl kolesterol yükselir. Sigaranın bırakılması da bu yükselmeye katkı sağlıyor. Kötü kolesterolü yüksek, iyi kolesterol düşüklüğü olan hastalarda bu önlemler, tedavi sayesinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yani bir yandan kötü kolesterol düşürülmeye çalışılmalı, bir yandan da iyi kolesterol düşüklüğü yükseltilmeye çalışılmalıdır. Sadece kötü kolesterolün düşürülmeye çalışılması sağlık açısından çok faydalı olmayabilir. Eğer iyi kolesterol düşüklüğü varsa, hasta hala kalp ve damar hastalıkları bakımından risk taşıyacaktır.

  Kolesterol Düşüklüğü

  Kolesterol düşüklüğü ne zaman tehlikelidir

  Hastalarda Ldl kötü kolesterol seviyesi normal olmasına rağmen, Hdl iyi kolesterol değerleri düşük olan hastalarda bunun nedeni genetik etkenler olabilir. Ldl değeri normal, Hdl oranı düşük olan kişilerde bunun sebebi genetiğin dışında, hareketsizlik ve sigara alışkanlığıdır. Toplumda % 15-20 oranında böyle sorunlara rastlanmaktadır. kolesterol düşüklüğü olduğunda yani iyi kolesterol 35 mg / dl altında olursa, aynı kötü kolesterol Ldl yüksekliğinde olduğu gibi vücudunuz zarar görmeye başlayacaktır. En uygun değerler kadınlarda 50 mg / dl, erkeklerde de 40 mg / dl üzerindeki iyi kolesterol oranıdır. Kadınlar bu konuda biraz daha şanslıdır. Çünkü östrojen hormonu iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürmektedir. Ancak menopoz dönemiyle birlikte bu durum östrojen hormonunun azalması yüzünden tam tersine dönmektedir. Bir anda kötü kolesterol yükselmeye başlar, iyi kolesterol düşüklüğü yaşanır. Bu yüzden kadınlarda menopoz döneminde kalp hastalıkları daha fazla görülmektedir.

  Hdl iyi kolesterolün yükseltilmesini sağlayan etkili ilaçlar bulunmamaktadır. Sadece B vitamini türevi olan bir ilaç kullanılmaktadır. Bunun dışında Ldl kötü kolesterolü düşüren ilaçlarda iyi kolesterolü % 5-10 düzeyinde yükseltmektedir. Bazı ilaçların iyi kolesterolü % 30-35 oranında yükselttiği de bilinmektedir. Ancak ilaçların karaciğer ve kaslar üzerindeki yan etkilerinin dikkate alınarak kullanılmasında yarar bulunmaktadır. En doğrusu kolesterol düşüklüğünde egzersizden yararlanmaktır.

  ]]>
  Total Kolesterol Yüksekliği https://www.kolesterol.gen.tr/total-kolesterol-yuksekligi.html Sat, 01 Dec 2018 12:42:30 +0000 Total Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol kavramının, dünyada ilk kez chole- (safra) ve steros (katı) ve kimya biliminde -ol eki birleştirilerek, safra kesesi taşlarında görüldüğü için 1974 senesinde kullanılmış olduğu bil Total Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol kavramının, dünyada ilk kez chole- (safra) ve steros (katı) ve kimya biliminde -ol eki birleştirilerek, safra kesesi taşlarında görüldüğü için 1974 senesinde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Bedenin temel yapı taşı olarak nitelenecek öneme sahip olan bu madde, hücrelerde ve hücreyi çevreleyen zarlarda var olan bir steroid ve alkol bileşimidir. Normal beden metabolizması döngüsünde kanda lipit molekülleri proteinlere bağlı olarak taşınır ve bu yolla tüm organlara ulaşır. İnsan metabolizmasında yüksek oranda bulunan tüm maddelerde olduğu gibi, karaciğer tarafından neredeyse %85'i sentezlenen kolesterolün fazlalığı da zararlıdır. Hemen hemen her hücremizde yer alan kolesterol en fazla miktara sentezlendiği organlarda yani karaciğer, omurilik ve beyinde ulaşır. Bu organları meydana getiren hücre duvarları ve sinirleri çevreleyen miyelin kılıf adı verilen yapılar kolesterolden zengindir.

  Kolesterol tıpta HDL (Yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya High Density Lipoprotein)  ve LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein veya Low Density Lipoprotein) olarak ikiye ayrılır.

  HDL yüksekliği zararlı değil aksine insan bedeni için çok faydalıdır. Kandaki oranının düşüklüğü kalp rahatsızlıklarının kaynaklarındandır. Kan testlerinde ölçülen total kolesterolde 200 mgr/dl’nin altı miktarlar normal sayılmaktadır. Ancak önemli olan kanda HDL miktarının da olması gereken değerde bulunmasıdır. Yani mühim olan Kolesterol/HDL oranıdır ki bu 4’ün altında ise kolesterolünüz normal sayılır. Örneğin 300mgr/dl total kolesterole sahip kişinin HDL kolesterol değeri 76 mgr/dl ise Kolesterol/HDL oranı 300/76= 3.9 olduğundan kolesterol seviyesi normal kabul edilir. Başka bir misal vermek gerekirse, kanda total kolesterol 195 mgr/dl. iken HDL 35 mgr/dl ise oran 195/35=5.5 çıktığından kolesterol seviyesi yüksek sayılır. Erkeklerde HDL seviyesi 40mgr'dan kadınlarda 50 mgr'dan az ise ileri yaşlarda kalp krizi ve felç geçirme ihtimali yüksektir. Ancak kişinin HDL kolesterolü 70 civarı ise veya total kolesterol/HDL kolesterol oranı 4'ten küçükse ve kişinin yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıkları yoksa kalp krizi yaşama riski daha azdır. 

  Total Kolesterol Yüksekliği

   HDL kolesterolün esas görevi kanımızda serbestçe dolaşımını sürdüren ve bize zararlı olan LDL kolesterolü temizlemeye çalışmaktır. Damar çeperlerinden koparıp aldığı kötü yağları karaciğere taşıyarak safra ile vücuttan atılmasını sağlar ancak bu yağların bir kısmı ince bağırsak tarafından geri alınır. HDL kolesterol, damar içi plaklardaki iltihaplanmayı azaltır ve pıhtı oluşmasını engeller. Damar sağlığı yanında erkeklerde cinsel fonksiyonlar üzerinde etkilidir.

  LDL yüksekliği bedene özellikle de kan dolaşım sistemine çok zararlıdır. Çünkü kanda HDL yeteri kadar yokken LDL fazla ise, bu durum damar daralmasına, kireçlenmesine, sertleşmesine, felç ve kalp krizine, neden olmaktadır. Damar çeperlerinde biriken madde sanılanın aksine yalnız başına kolesterol maddesi olmayıp, bu katılaşmış yapıya eşlik eden akyuvar, kalsiyum, kan pıhtısı ve bazı hücre artıkları gibi maddeler de mevcuttur.

  Genetik mirasla soydan soya geçen HDL kolesterol seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilerek ve LDL miktarı düşürülerek kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlanabilir. HDL'nin 1 mg. artışı bile kalp krizi riskini %2-3 oranında azaltır. En önemli tedbir sağlıklı yaşam olup, yalnızca beslenme ve yaşam alışkanlıkları değiştirilerek kolesterol kontrol altına alınabilir. Kandaki LDL kolsetrol miktarını 60 mgr dahi azaltmayı başarmak kalp krizi ve ani ölüm ihtimalini %50'ye varan oranlarda azaltmaktadır.

  ]]>
  Ldl Kolesterol Kaç Olmalı https://www.kolesterol.gen.tr/ldl-kolesterol-kac-olmali.html Sun, 02 Dec 2018 07:40:48 +0000 Ldl kolesterol kaç olmalı, Ldl kolesterol vücuttaki kolesterolü taşımakta, farklı organ ve dokulara ulaştırmaktadır. Fakat vücutta ihtiyaç fazlası kolesterol olduğunda, bunun fazlası kan dolaşımında bulunur. Zama Ldl kolesterol kaç olmalı, Ldl kolesterol vücuttaki kolesterolü taşımakta, farklı organ ve dokulara ulaştırmaktadır. Fakat vücutta ihtiyaç fazlası kolesterol olduğunda, bunun fazlası kan dolaşımında bulunur. Zamanla kan dolaşımındaki Ldl kötü kolesterol yoğun ve küçük parçacıklar haline gelir. Bunlar damarların duvarlarında birikerek plak oluşumuna neden olurlar. Plaklarda bulundukları alanda iltihap, kanama ve kireçlenme etkisi yaratarak damarda kireçlenmeye ve tıkanmaya neden olur. Bu yüzden Ldl kötü kolesterol olarak bilinir.

  Kolesterol miktarındaki yükselme oldukça sinsi ilerler, ani değişimler bile fark edilmez. Hem Ldl kolesterol yüksekse, hem de diğer etkenler bulunuyorsa, plaklar üzerindeki iltihabi reaksiyonlarda fazla olur. Olmadık bir zamanda, ağır bir iş sonrası, ağır yemeklerin ardından oluşan tetikleyici faktörler plakta çatlamaya neden olarak, pıhtı şeklinde damarı daraltmakta ve tıkanmaktadır. Bu durum kalp krizinin oluşmasına neden olur. Geçirilen kalp krizlerinin üçte ikisi bu şekilde gelişir. Bu tür sorunlar daha önceden belirlenemez. Bu nedenle Ldl kolesterol değerinin normal sınırlarda olmasına gayret edilmelidir. Belirli zamanlarda kolesterol ölçümleri yapılarak, Ldl kolesterol kontrolü sağlanmalıdır.

  Ldl kolesterol ne kadar olmalıdır

  Bu kolesterolün düşük olduğu oranda iyi olduğu bilinmektedir. Diğer risk faktörleri düşük olan kişilerde Ldl kolesterol 130 mg / dl olarak hedeflenir ve 160 mg / dl oranına kadar normal kabul edilir. Ancak damar tıkanıklığı olan, şeker hastalığı bulunan bir kişide Ldl kolesterol 80 mg / dl oranının altında olmalıdır.

  Ldl Kolesterol Kaç Olmalı

  Ldl kolesterolün düşürülmesi için ne yapılmalı

  Hastalarda hedeflenen Ldl kolesterol değerlerine ulaşmak için tıbbi tedaviyle birlikte yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Bu tedavi yolları ayrı ayrı düşünülemez. Çünkü sadece tıbbi tedavi uygulanırsa, ilaçlar kullanıldığı sürece Ldl kolesterol istenen değerlerde tutulabilir. İlaçlar bırakıldığı zaman yeniden eski yüksek kolesterol değerlerine dönülür. Yaşam tarzı değişiklikleri tıbbi tedaviye eşlik ederse, kalıcı şekilde kötü kolesterolün düşmesi sağlanır. Böylece kolesterol normal değerlerine iner. Bunun için sigara içmeyi bırakmak, stresten uzak kalmak, olması gereken ideal kiloya inmek, alkolden kaçınmak gerekir. Kolesterolü yükseltecek besinlerden uzak kalmak ve kolesterolü düşüren besinlere yönelmek gerekir. Bu arada ilaçlarında düzenli şekilde kullanılması gerekir. Egzersizlerin ihmal edilmemesi de Ldl kolesterolü olması gereken seviyelere düşürür.

  ]]>
  Hdl Kolesterol Düşüklüğü https://www.kolesterol.gen.tr/hdl-kolesterol-dusuklugu.html Mon, 03 Dec 2018 04:22:58 +0000 Hdl Kolesterol Düşüklüğü; Kolesterol problemi denilince insanların aklına Ldl yani kötü kolesterol yüksekliği gelmektedir. Halbuki tek başına Ldl kolesterolü düşürmek yeterli olmamaktadır. Hdl yani iyi kolesterolünde düş Hdl Kolesterol Düşüklüğü; Kolesterol problemi denilince insanların aklına Ldl yani kötü kolesterol yüksekliği gelmektedir. Halbuki tek başına Ldl kolesterolü düşürmek yeterli olmamaktadır. Hdl yani iyi kolesterolünde düşük olmaması gerekmektedir. Çünkü Ldl kolesterolün oluşturduğu olumsuz etkileri Hdl kolesterol ortadan kaldırmaktadır. Hdl kolesterolün görevi vücuttaki fazla olan kolesterolü karaciğere taşır buradan da fazla olan kolesterolün safra yardımıyla vücuttan atılması sağlanır. Hdl kolesterol vücuttaki fazla kolesterolü toplayıp karaciğere dönerken damarlarda Ldl kolesterol nedeniyle damarları tıkayan kolesterol partiküllerini de temizler. Bu nedenle Hdl kolesterol düşüklüğü Ldl kolesterol yüksekliği kadar tehlikeli bir durumdur.

  Hdl kolesterol neden düşük çıkar;

  Hdl kolesterol düşüklüğü genellikle genetik bazlıdır. Özellikle insülin direnci olanlarda, ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, aşırı kilolularda özellikle göbek bölgesi yağlı olanlarda, ürik asidi yüksek olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda ve en önemlisi trigliserit değerleri çok yüksek olanlarda Hdl kolesterol düşüklüğü görülür. Ayrıca hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi, yanlış beslenme ve stres gibi durumlarda Hdl kolesterolün düşmesine sebep olabilmektedir. 

  Hdl Kolesterol Düşüklüğü
  Hdl kolesterol değerleri nasıl olmalı;

  Hdl kolesterol kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. Hdl kolesterolün kadınlarda 50-55, erkeklerde ise 45-50 mg'nin altında olmaması gerekmektedir. Kadınlarda bu değer 40 mg'nin erkelerde ise 30 mg'nin altında ki değerlerde vücut risk altında demektir. Bu durumlarda Hdl kolesterolü yükseltmek için gayret göstermek gerekir. Hdl kolesterolü bu değerlerde yükseltmek geleceğe dönük bir inme veya kalp krizinin önüne geçmek manasına gelmektedir. 

  Hdl kolesterol nasıl yükseltilir;
  • Omega-3 kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde üç ile yüzde dokuz oranında arttırmaktadır.
  • Düzenli ve sık egzersiz yapımı Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
  • Fazla kilolar Hdl kolesterol miktarını düşürmektedir. İdeal kiloya ulaşmak Hdl kolesterol miktarını en az yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
  • Sigara Hdl miktarını düşürmektedir. Sigarayı bırakmak Hdl'nizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  • Niasin (bir çeşit B vitamini) kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde on beş ile yüzde yirmi beş oranında arttırmaktadır. Niasin kullanılmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
  • Staninler Ldl kolesterolü düşürdüğü gibi Hdl kolesterolünde az da olsa artmasına yardımcı olur. Staninleri de kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.
  • Fibrik asit ve türevlerinden düzenli olarak faydalanmak Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on beş oranında arttırmaktadır.
  ]]>
  Kolesterol Düşüren Meyveler https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-dusuren-meyveler.html Mon, 03 Dec 2018 14:19:10 +0000 Kolesterolü düşüren meyveler, kolesterol hücrenin işlevini düzgün bir şekilde yapması için gerekli olan, kandaki steroid lipidlerdir. Vücut kendi ihtiyacı olan kolesterolü kendi üretir. Ancak dışarıdan alınan be Kolesterolü düşüren meyveler, kolesterol hücrenin işlevini düzgün bir şekilde yapması için gerekli olan, kandaki steroid lipidlerdir. Vücut kendi ihtiyacı olan kolesterolü kendi üretir. Ancak dışarıdan alınan besinlerle, hareketsiz yaşam tarzından dolayı vücutta kolesterol miktarı yükselebilir. Bu durum damar daralmasına neden olarak, kalp hastalıklarının oluşumunu arttırır. Bu nedenle kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olacak, kolesterolü düşürecek gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Bilinçli beslenme düzeni kurulduğunda, kolesterolün kanda yükselmesine engel olunabilir. Bunu sağlayacak besinlerin arasında meyvelerde bulunmaktadır. Yüksek oranda bitkisel steroid içeren besinler sayesinde, kimyasal ürünlere başvurmadan kolesterolü düşürebilir, sağlıklı yaşayabilirsiniz.

  Günlük olarak beslenme aracılığıyla 250-270 mg kadar kolesterol alındığı söylenebilir. Kolesterol bütün dokularda sentezlenebilir. Hücre zarı bile kolesterolden oluşur. Besinlerden alınan kolesterolün % 10 kadarının kana karıştığı düşünüldüğünde, karaciğerde üretilen kolesterolün damar sağlığını tehdit edeceği söylenebilir. Bu yüzden besinlerin seçiminde yapılacak küçük değişimler sayesinde, kolesterolün damarlara zarar vermesi önlenebilir. Kolesterol düşüren meyveler bu konuda en iyi destekçilerden biridir. Bu aynı zamanda genel sağlık üzerinde de olumlu etkiler yapacaktır. Sağlıklı bir yaşam koşullarının oluşturulması için, beslenme önemli bir kozumuzdur. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

  Kolesterol Düşüren Meyveler

  Meyvelere kırmızı renk veren likopen kolesterolü düşürmektedir

  Bu konuda yapılan araştırmalar, gün içinde 2 gram bitkisel steroid alınmasının kanda bulunan Ldl kötü kolesterol oranını % 15 seviyesinde düşürdüğünü belirlemiştir. Meyve ve sebzelere rengini veren likopen sayesinde de kolesterol miktarı % 17 oranında düşürülmektedir. Likopen meyvelere, sebzelere kırmızı renk veren karotenoid pigmentidir. Bu nedenle özellikle kırmızı renkteki meyveler kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır. Bu nedenle çilek, kiraz, elma, karpuz gibi kırmızı renkte olan meyveler kolesterolün düşürülmesinde tüketilmelidir

  Ayrıca lif oranı yüksek olan meyvelerde kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Greyfurt, portakal, elma gibi meyveler lif bakımından zengindir. Bu nedenle günde 5 öğün içine meyveler ve sebzeler dahil edilmelidir. Çünkü sadece ilaç tedavisi yapılması kolesterolün düşürülmesinde yeterli gelmez. Bunun beslenmede yapılacak düzenlemelerle desteklenmesi gerekir. Bu sayede kötü kolesterolde kalıcı olarak düşme yani  normal değerlere ulaşma mümkün olabilir. Kolesterol düşürücü meyveler sayesinde kendinizi korunmaya alınmış gibi hissedebilirsiniz.

  ]]>
  Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür https://www.kolesterol.gen.tr/kotu-kolesterol-nasil-dusurulur.html Mon, 03 Dec 2018 15:24:29 +0000 Kötü kolesterol nasıl düşürülür, vücudun yapı taşı olan hücrelerde, hücre zarında olan ve vücuda gerekli maddeler arasındaki kolesterol, kanda proteinlere bağlanarak tüm dokulara ulaştırılır. Vücudun ihtiya Kötü kolesterol nasıl düşürülür, vücudun yapı taşı olan hücrelerde, hücre zarında olan ve vücuda gerekli maddeler arasındaki kolesterol, kanda proteinlere bağlanarak tüm dokulara ulaştırılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolün % 75 oranı karaciğerde üretilmektedir. Kalan kısmı tüketilen besinlerden alınır. Ancak vücuttaki kolesterol fazla olduğunda, damarlarda birikir. Bunlar zamanla plak oluşumlarına neden olur. Kolesterol bu şekilde iyi ve kötü olarak sınıflandırılır. Kötü kolesterol damarlardaki plak oluşumundan sorumludur. İyi kolesterol ise damarlardaki kolesterol birikimlerini karaciğere taşıyarak, plak oluşumuna engel olur. Kötü kolesterolün normal seviyelere düşürülmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde kalp ve damar hastalıklarının görülme riski artar. Kişide kalp krizi ve felç olma olasılığı yükselir. Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan tedavi sürecinde ilaç kullanımı ve yaşam düzeninin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yapılır.

  Kötü kolesterol nasıl düşürülür

  Kolesterolün düşürülmesi için, ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz yapma birlikte düşünülmelidir. İlaç tedavisi en son çare olarak düşünülse de, diyet ve egzersizle düşürülemeyen kötü kolesterol seviyesinde ilaca başvurulur. Genellikle kalıtsal etkenler var olduğunda, diyet ve egzersiz yetersiz kalabilir. Bu nedenle kötü kolesterolün düşürülmesinde tedavi yolları birbirinden ayrılamaz. Kolesterol tedavisi sırasında en önemli konu sağlıklı yaşam sürmektir. Beslenme düzeninin kurulması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kolesterol seviyesi kontrol altına alınabilir. Bunun için yapılabilecekler;

  Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli

  Diyet sırasında hem kötü kolesterol seviyesi düşürülmeli, hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Öncelikle yaz ve kış döneminde mevsimsel sebze ve meyvenin tüketilmesi gerekir. Bunun dışında kuru baklagiller de tüketilmelidir. Kızartmadan kaçınılmalı, alınan yağ oranına dikkat edilmelidir. Tansiyon sorunu olan hastaların tuzu azaltması, yağlı etlerin, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin, böbrek, ciğer gibi sakatat ürünlerinin, tam yağlı peynir, süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Besinlerin yağ ve kalori oranlarına da dikkat edilmeli ve kilo alınmamaya çalışılmalıdır. Haftada 3-4 defa yumurta tüketilebilir. Yeşillikler, ceviz, lahana, maden suyu, domates, kırmızı sebze ve meyveler, marul gibi yiyecekler diyet listesinde olmalıdır. Ancak tereyağı, salata sosları, mayonez, cips, kuyruk yağı, patates gibi besinler diyet listesinden çıkarılmalıdır.

  Sigara içme alışkanlığı terk edilmeli

  Sigara içilmesi hem kalp sağlığı açısından zararlıdır, hem de kötü kolesterolün yükselmesinde olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda akciğer, beyin gibi organlara zararlı olan sigaranın bırakılması gerekir. Kötü kolesterol tedavisinde bunun önemli bir yeri vardır.

  Alkol tüketiminin sınırlandırılması, hatta tüketilmemesi gerekir.

  Alkol almak demek, alkolün vücutta direkt olarak şekere dönüşmesini sağlamak demektir. Bu nedenle kolesterol tedavisi sırasında bu alışkanlığınıza da sınırlama koymanız gerekir.

  Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür

  Düzenli spor yapma alışkanlığı kazanılmalı

  Kolesterolünüzü dengede tutmanız için, spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede iyi kolesterolü yükselttiğiniz için, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesi düşecektir. Bildiğiniz gibi iyi kolesterol damarlarda biriken kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak, safra yollarından atılmasını sağlar. Bir nevi vücudunuzda kötü kolesterolün savaşçısı durumundadır. Haftada 3-4 defa yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapmanız, bisiklete binmeniz, yüzmeniz kötü kolesterolü düşürecektir.

  İdeal kilonuza inmeniz gerekir

  İdeal kiloda olmak demek kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı]]> Kolesterole Ne İyi Gelir https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterole-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 08:25:30 +0000 Kolesterole Ne İyi Gelir, kan yağlarından olan kolesterolün uzun süre yüksek olması kalp ve damar hastalıkları için uygun zemin hazırlar. Bu nedenle kandaki kötü kolesterolü düşürmek için doğru beslenmeli, ideal kilomuzu kor Kolesterole Ne İyi Gelir, kan yağlarından olan kolesterolün uzun süre yüksek olması kalp ve damar hastalıkları için uygun zemin hazırlar. Bu nedenle kandaki kötü kolesterolü düşürmek için doğru beslenmeli, ideal kilomuzu korumalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalıyız. Besinleri kötü kolesterolü düşüren, iyi kolesterolü yükseltenler arasından tercih etmeliyiz. Bu nedenle omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan yiyecekleri, yeşil yapraklı sebzeleri, lif oranı yüksek tahılları beslenmemize almalıyız. Ancak kolesterolü düşürmek için ilaç kullanıyorsak, kolesterolü iyi gelen besinleri doktorumuza danışarak tüketmeliyiz.


  Kolesterole ne iyi gelir, hangi besinleri tüketmeliyiz

  Fındık: Bu kuruyemiş kalp sağlığımızı korur ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Çünkü içeriğinde E vitamini, tekli doymamış yağlar ve bol miktarda lif barındırır. Fındıkla birlikte abartmamak şartıyla badem, ceviz gibi kuruyemişlerin de tüketilmesi kolesterole iyi gelir.

  Yulaf: Kahvaltıda mısır gevreği, yulaf ezmesi, yulaf kepeği gibi besinleri tüketmek Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu besinlerle birlikte erik, armut, elma gibi besin lifi içeriğine sahip yiyecekleri de tüketebiliriz.

  Balık: Balıklar içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde kalbinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur. HDL yani iyi kolesterolü yükseltirken, aynı zamanda kanı inceltir, kan basıncını düzenler. Bu etkisiyle damar tıkanıklığı riskini önemli oranda azaltır. Balıkların içinde en fazla omega 3 içerenler sardalya, hamsi, somon ve ton balığıdır. Bu balıkları tüketirken omega 3 ten daha iyi faydalanmak için balıkları ızgara, haşlama ve buğulama olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

  Zeytinyağı: Güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan sızma zeytinyağı, ayçiçek, tereyağı gibi yağlara nazaran aynı zamanda daha az işlem gördüğünden sağlığımız için daha faydalıdır. Ancak kilo sorunu olanlar zeytinyağını ölçülü tüketmelidir. Kolesterole iyi geliyor diye fazla miktarda zeytinyağı tüketilirse alınan kilolar nedeniyle etkisi az olacaktır. Ayrıca fazla kilo kolesterol açısından risktir. Bu nedenle zeytinyağı en fazla 2 yemek kaşığı tüketilmelidir.

  Sebze ve meyve: Kolesterole iyi gelen bir beslenme düzeninde sebze ve meyvenin yeri ayrıdır. Öğünlerinizde mutlaka bunlarda bulunmalıdır. Maydanoz, kıvırcık marul, roka, kara lahana, nane, domates, salatalık gibi sebzelerle hazırlanmış salatalar balıkların, etin yanında mutlaka tüketilmelidir. Enginar, soya fasulyesi, yeşil fasulye, brokoli gibi sebzelerle hazırlanmış zeytinyağlı yemekler, muz, kivi, şeftali, armut gibi meyveler diyetinizde yer almalıdır.

  Elma sirkesi, kolesterole iyi gelen besinler arasındadır. Bunu salatalarınızda tüketebileceğiniz gibi bir bardak suyun içine bir kaşık elma sirkesi koyarak ta içebilirsiniz. Ancak midenize dokunmaması için aç karnına içmemelisiniz.

  Bitter çikolata: Ölçüyü kaçırmamak kaydıyla bitter çikolata tüketmekte kolesterole iyi gelir. Ancak içeriğinde en az % 60 oranında kakao barındıran bitter çikolatanın böyle bir faydasını görebilirsiniz. Bu besin kötü kolesterolü düşürürken içeriğindeki besin maddeleri de damar tıkanıklığına engel olur. Dolayısıyla kalp krizi ve felç riskinden de korunmuş olursunuz.

  Kişniş tohumu: Bu bitkisel tohum hem kolesterolü, trigliseriti düşürmekte, hem de kan şekeri üzerine de olumlu etkiler yapmaktadır. Bu sayede şeker hastalığından da korunabilirsiniz. Kişniş tohumunu toz halinde çay gibi demleyerek içebilirsiniz. Bir fincan suda 2 çay kaşığı kişniş tohumunu demleyerek bal ve sütle tatlandırarak içebilirsiniz. Ancak bu tür bitkisel çayları doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

  Maydanoz kürü: Kolesterole ne iyi gelir, diyenler için önerebileceğimiz kolay bir kürdür. Sabahları saplarıyla birlikte 15-16 adet maydanozu, yarım bardak içme suyu ve bir ta]]> Düşük Kolesterol https://www.kolesterol.gen.tr/dusuk-kolesterol.html Wed, 05 Dec 2018 03:58:22 +0000 Düşük kolesterol, aynı kolesterol yüksekliği gibi değerlendirilmelidir. Kolesterolün düşük olması, yüksek olması gibi sağlığa zararlı etki yapar. Ldl kötü kolesterolün yüksekliği damarlar açısından risk f Düşük kolesterol, aynı kolesterol yüksekliği gibi değerlendirilmelidir. Kolesterolün düşük olması, yüksek olması gibi sağlığa zararlı etki yapar. Ldl kötü kolesterolün yüksekliği damarlar açısından risk faktörü sayılır. Kalp krizinden, felçten korunmak amacıyla kanda yüksek orandaki Ldl kolesterolün düşürülmesi gerekir. Düşük kolesterol değerleri burada çok önemli konuma gelmektedir. Eğer Hdl iyi kolesterol oranı düşük seviyede olursa, kötü kolesterolle savaşmak ta mümkün olmaz. Çünkü damarlarda biriken kolesterolü toparlayan karaciğere gönderen iyi kolesteroldür. Bu yüzden sadece kötü kolesterolün normal seviyelere düşürülmesi için bir tedavi uygulanması çözüm değildir. Uzmanlar bu konuda iyi kolesterol düşüklüğünün de dikkate alınmasını tavsiye ederler. Kişiler kolesterole bağlı olarak damar risklerini belirlemek istiyorlarsa, sadece kötü kolesterolü değil, iyi kolesterolünde düzeyini kontrol altında tutmaları gerekir.

  Hdl iyi kolesterolün düşük olması genellikle genetik etkenlerden kaynaklanır. İnsülin direnci bulunanlarda, şeker hastası olanlarda, kilosu fazla olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda, ürik asit seviyesi yüksek kişilerde, trigliserid yüksekliği bulunanlarda genellikle düşük kolesterol sorunu oluyor. Buna sigara alışkanlığı, kilo alma hareketsiz yaşam, doymuş yağ tüketiminin fazla olması gibi etkenler eşlik ederse, Hdl iyi kolesterol oranı daha fazla düşebiliyor.

  Düşük kolesterol sağlık açısından risktir

  Hdl iyi kolesterol oranı düşük kişiler damar sağlığı bakımından en riskli olan bireyler olarak kabul edilir. Kadınlarda iyi kolesterol 50-55, erkeklerde de 45-50 mg / dl oranlarının altında olmamalıdır. Bu oranların 40 mg / dl altına düşmesi halinde, risk daha fazla artmaktadır. Bu durumda düşük kolesterol arttırılmalı ve kalp hastalıkları, inme gibi sorunlar önlenmelidir. İyi kolesterolün yükseltilmesi için kullanılan etkin bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak kötü kolesterolün düşürülmesi için uygulanan tedavide kullanılan ilaçlar % 5-35 arasında iyi kolesterolün yükselmesine neden olabiliyor. Bu yüzden düşük kolesterol için alınacak en iyi yöntem egzersiz yapmaktır. Çünkü beslenme bile iyi kolesterolün yükseltilmesinde fazla etkili olmuyor.

  Kişilerin düzenli olarak kolesterol tetkiklerin yaptırması, hem kötü kolesterolü, hem de iyi kolesterolü kontrol altına almaları gerekir. Ölçüm sırasında sadece Ldl kolesterolü değil, her ikisinin birden ölçülmesi gerekir.

  Düşük Kolesterol

  Düşük kolesterolü yükseltmek mümkündür

  Hdl iyi kolesterolün düşüklüğü, aynı L dl kötü kolesterolün yüksekliği kadar önemlidir. Damar hastalıkları bakımından başka risk faktörleri olan kişilerde  bu daha önemlidir. Düşük kolesterol durumunda, omega 3 almaya, düzenli egzersiz yapmaya, kilo vermeye dikkat edilmelidir. Sigara içenler sigarayı bırakmalı, günde 1000-1500 mg niasin almaya dikkat edilmelidir. Bir B vitamini olan niasin bu oranlarda alındığında, % 15-25 oranında Hdl kolesterolün yükselmesine etkili oluyor. Ancak bu konuda doktorun tavsiyesinin alınması önemlidir. Kötü kolesterolü yüksek kişilerde, doktora danışarak statin grubu ilaçları kullanabilir. Bunlarda belli oranda iyi kolesterol düşüklüğüne iyi gelmektedir. Bir yandan kötü kolesterolü yükseltir, diğer taraftan iyi kolesterolde yükselmeye neden olurlar. Fibrik asit seviyesi yüksek olan kişilerde, fibrik asit türevi kullanırsa iyi kolesterol düşüklüğünde yararlı etkileri oluyor. Düşük kolesterol seviyesini % 5-15 oranında yükseltebiliyor. 

  ]]>
  Kolesterol Baş Ağrısı Yaparmı https://www.kolesterol.gen.tr/kolesterol-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 05 Dec 2018 22:13:48 +0000 Kolesterol baş ağrısı yapar mı, kolesterol vücutta her zaman bulunan bir maddedir. Vücutta hücrelerin işlevlerini görmesi için, kolesterole ihtiyacı vardır. Karaciğer vücudun ihtiyacı olan kolesterolü üretebilir. Kolesterol baş ağrısı yapar mı, kolesterol vücutta her zaman bulunan bir maddedir. Vücutta hücrelerin işlevlerini görmesi için, kolesterole ihtiyacı vardır. Karaciğer vücudun ihtiyacı olan kolesterolü üretebilir. Beslenme yoluyla da vücuda kolesterol alınabilir. Kolesterolün fazlası vücut için zararlıdır. Fazla miktarı kanda birikerek, damarlarda plak oluşumuna neden olur. Kolesterol yüksekliği oldukça sinsi ilerleyen bir sorundur. İyice ilerleyip kendini damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme gibi sorunlarla göstermedikçe herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Bazı kişilerde ciltte ve göz çevresinde sarı lekelere neden olabilir.

  Kolesterol Baş Ağrısı Yaparmı

  Kolesterol yüksekliğinde baş ağrısı etkisi olur mu

  Kolesterol yüksekliğinde insanlarda baş ağrısı belirtisi olmaz. Ancak kolesterolün vücutta yaptığı etkilerin yansıması olarak, damar tıkanıklığının olması durumunda baş ağrısı belirtisi görülebilir. Çünkü damar tıkanıklığında vücutta kan akımının azalması söz konusu olur. Beyne giden kan akımında sorun olursa, baş ağıları daha etkili olabilir. Bu yüzden kolesterol problemi yaşayan kişilerde baş ağrısı görüldüğünde, mutlaka doktora gidilerek kontrol altında olunmalıdır. Bu kolesterol yüksekliği nedeniyle ortaya çıkabilecek inme gibi önemli bir sorunun işareti de olabilir.

  Damarlarda biriken Ldl kötü kolesterol plaklara neden olmuş, bir sebepten dolayı plaklarda çatlama olmuş olabilir. Bunlar kolesterolün neden olduğu önemli sorunlardan biridir. Özellikle diyabet hastalarında yaygın şekilde görülen damar kireçlenmesinin eşlik etmesi nedeniyle kolesterol baş ağrısıyla birlikte etkili olabilir. Çünkü beyin olması gerektiği gibi kanlanmaya sahip olamıyor. Beyne gidecek kan miktarının azalmış olması, hatta damarların bir kısmında kan akımının kesilmesiyle dokulardaki oksijenlenme azalmaktadır. Bu durumda kolesterolün etkilemesiyle birlikte baş ağrısının görülmesi normal kabul edilir. Bu durum acilen müdahale edilecek bir sorundur. Damarların bir pıhtıyla tıkanması bile felce, ölüme gidecek kadar önemli bir soruna sebep olabilir. Özellikle ileri yaştaki kişiler bu konuda daha fazla risk taşımaktadır. Alınacak önlemler sayesinde, kolesterolün neden olacağı baş ağrısı ve diğer sorunlar önlenebilir.

  ]]>
  Kötü Kolesterol Belirtileri https://www.kolesterol.gen.tr/kotu-kolesterol-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 22:33:59 +0000 Kötü kolesterol belirtileri, kolesterol vücutta hücre yapısını inşa eden, hormon üretiminde, enerji sağlanmasında etkili olan yağ benzeri bir maddedir. Bunun önemli bir bölümü karaciğer tarafından üretilmekte, b Kötü kolesterol belirtileri, kolesterol vücutta hücre yapısını inşa eden, hormon üretiminde, enerji sağlanmasında etkili olan yağ benzeri bir maddedir. Bunun önemli bir bölümü karaciğer tarafından üretilmekte, bir kısmı da yiyeceklerden vücuda alınır. Ancak vücutta kullanılacak kolesterol miktarı bellidir. Bunun fazlası kanda birikir. Lipoproteinler aracılığıyla damarlara taşınan kolesterol zamanla burada birikir. Bunlar giderek damar yüzeylerinde plakları oluşturur. Plaklar kişiler için hayati tehlike yaratır. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Damarlarda biriken Ldl yani kötü kolesteroldür. Kolesterolün yüksek olması tek başına hastalık olarak kabul edilmese de, vücuttaki damarları etkilediğinden yaşamsal sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Kötü kolesterol denilen Ldl mutlaka 100 mg / dl değerin altına düşürülmelidir. Eğer kalp damar hastalıkları bakımından başka risk faktörlerinin olması halinde, bu oran 70 mg / dl altına düşürülmedir.

  Kötü Kolesterol Belirtileri

  Kötü kolesterol belirtileri nelerdir

  Vücutta kötü kolesterolün yükselmesi fazla belirti vermez. Kolesterol hiç belirti vermeden, habersizce ilerleme gösterir. Belirttiğimiz gibi damarlarda birikmeye devam eder. Bu birikme damarlarda tıkanıklığa neden olduğunda, kişide göğüs ağrıları etkisi gösterebilir. Bu aşama kötü kolesterolün iyice yükseldiğini, ilerlediğini gösterir. Nadiren bazı hastalarda ciltte ve gözlerin etrafında sarı lekelere neden olsa da, bu çok az görülür. Kötü kolesterol genellikle ileri aşamalarda rahatsızlık veren belirtilere sebep olur. Kötü kolesterolün bu denli tehlikeli olması da, kişilerde çok fazla ilerlemeden bir belirti vermemesinden kaynaklanır.

  Kişide uzun yıllar kolesterol yüksekliği olsa da, sonuçta damarlarla ya da kalple alakalı bir problem ortaya çıkmadığı takdirde kötü kolesterolün normal seviyesinin üzerinde olduğu anlaşılamaz. Bu nedenle bireylerin 20 yaşından itibaren düzenli olarak kolesterol ölçümlerini yaptırması tavsiye edilir. Sonuçlar normal çıktığında bile, en azında 5 yılda bir yeniden kolesterol testi yapılarak kötü kolesterol Ldl oranına bakılmalıdır. Bu şekilde rutin kontrollerini ihmal etmeyen kişilerde, kötü kolesterolün neden olduğu olumsuz etkilerde önlenmiş olur. Bu bir çeşit erken tanı konulmasına neden olur. Tavsiyemiz vücudunuzda zaten olan kolesterolün zamanla yükselerek damarlarınıza zarar vermesine izin vermemenizdir. Kötü kolesterolün belirti vermesini beklemeden, siz önleminizi almalısınız.

  ]]>