Ldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

LDL Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol hücrenin yapısında ve çeşitli hormonların yapımında kullanılmaktadır. LDL, kolesterolün karaciğerden gerekli organ ve dokulara taşınmasını sağlayan bir protein grubudur. LDL kolesterol damarlarda dolaşırken damar çeperlerinde birikerek damar sertliklerine neden olmaktadır. Damarlarda oluşan bu birikmeler zamanla damar içlerine doğru ilerleyerek damardan yeterince kanın geçmesini engeller. Bu durum en çok kalp ve beyni besleyen damarlarda görülmektedir. Nihayetinde beyini ve kalbi etkileyen felç, kalp krizi, şeker hastalığı ve kanser gibi birçok ciddi hastalığa neden olmaktadır. Bu yüzden yüksek LDL kolesterolü hayatı tehdit eden üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur. LDL kolesterolünün normal seviyesi 130 mg/dl düşük olan değerlerdir. Eğer kandaki LDL kolesterol miktarı 130-159 mg/dl arasında ise sınırda yüksek ve 160 mg/dl ve üzerinde ise yüksek kolesterol durumundan söz edilir.

LDL Kolesterol neden yükselir?

LDL kolesterolün yükselip azalmasında birçok parametre etkili olmaktadır fakat bunların başını genetik faktör çekmektedir. LDL kolesterolün bir kısmı tüketilen gıdalarla alınırken büyük çoğunluğunu vücudun kendisi üretmektedir. Yani genler vücutta bulunan kolesterol miktarını önemli ölçüde belirlemektedir. LDL kolesterolün yükselmesinde ikinci en önemli faktör ise beslenme alışkanlığıdır. Çok sık hayvansal gıdalar tüketen bir kişinin kolesterolü zamanla yükselecektir. Hareketsizlik ve sigara tüketilmesi iyi kolesterolü düşürmektedir. İyi kolesterolün LDL kolesterolü düşürdüğünden iyi kolesterolün düşmesiyle LDL kolesterol artmaktadır. Stresli durumlar vücutta LDL kolesterol üretimi arttıran faktörlerdendir. LDL'yi yükselten diğer faktörler ise insülin direnci, hipotiroidi, guatr, tiroit tembelliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklardır.

LDL Kolesterol nasıl düşürülür?

LDL kolesterolü düşürmenin en etkin yolu yaşam şeklini değiştirmektedir. Buda beraberinde beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi daha sık egzersiz yapmayı ve stresten uzak durmayı getirmektedir. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Her mevsimde o dönemin meyve ve sebzesi tüketilmelidir. Kuru baklagillerde tercih edilmesi gereken gıda grubundadır. Ancak beslenmemizde kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınmamız gerekmektedir. Sosis, sucuk, pastırma, ciğer ve böbrek gibi LDL kolesterolü yüksek etler tercih edilmemelidir. Haftada en fazla 2-3 adet yumurta yenmelidir. Hazır salatalar, cipsler, mayonez, hazır salata sosları, tereyağı, içyağı ve kuyruk yağlarından uzak durmalıyız. Sigara tüketimi de LDL kolesterolü yükseltmektedir. Bu nedenle sigara derhal bırakılmalıdır. Alkol vücutta şekere dönüşerek LDL miktarını arttırmaktadır. LDL düşürülmek isteniyorsa alkol derhal terk edilmelidir. Her gün düzenli olarak en otuz dakika egzersiz yapmak LDL kolesterolü düşürür. Aşırı kiloda trigliserit miktarını arttırır dolayısıyla LDL miktarı da artar. Bu nedenle LDL kolesterolü düşürmek için ideal kiloya ulaşılmalıdır. İlaç tedavisi LDL kolesterolü düşürmek için kullanılması gereken son çare olarak görülmelidir. Çünkü kolesterol ilaçlarının ömür boyu tüketilmesi gerekmektedir. Ömür boyu kullanılan ilaçlarında etkileri tam olarak anlaşılabilmiş değildir. LDL kolesterolü düşürmek için önce diyet ve egzersiz uygulanmalı ancak hastada herhangi bir değişim olmuyorsa ilaç tercih edilmelidir.

Ldl Kolesterol Yüksekliği Yorumları

soru

Fatma Coşkun

12 Mayıs 2024 Pazar

LdL 144.8 çok mu yüksek

Cevap yaz
cevap

Vefik

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Fatma hanım, kolesterol kanda soymuşmuşsunuz oranıdır. ldl iyickolesterol optimum aralığı 130-160,atasıdır. Sizin hdl değeriniz 144,8 yüksek bir değer değildir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Paksan

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhabalar, kolesterol kandaki doymuş yağ oranıdır. Hayvansal gıda tüketimi ile doğrudan etkilidir. Hdl ve ldl olarak iki çeşittir. Ldl yani kötü kolesterol 130-159 arası olan değer normal olarak kabul edilir. Bu değer tek beslenme değil alışkanlıklar olan alkol ve sigara da doğrudan etki etmektedir.

soru

Nilgün

14 Mayıs 2024 Salı

Kolesterol 295 ldl kolesterol 195 trigliserid 234

Cevap yaz
cevap

Zergül

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar, bütün değerleriniz yüksek doktorunuza bu değerler işe beraber gidip yapmanız gerekenler hakkında size detaylı bilgi verecektir. İlk etapta sıkı bir diyet programı ile hayvansal gıda tüketimini azaltıp, spora başlamanız, fazla kilolarınızdan kurtulmanız sağlığınız için faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Talia

01 Eylül 2018 Cumartesi

Kolestrol tehlikeli bir hastalıkdır. Çok yüksek olması insanda husursuzluk verir uyuşmalar olur vücudunda. Özellikle LDL kolestrol düşük olmak zorunda. Sizin bu kolestrol değerleriniz çok yüksek. İlaç kullanmanız lazım eğer başka metabolik rahatsızlığınız var risk grubundasınız. Diyet yapın ilaçları kullanırken. Bol bol yürüyüş yapın spor yapın. Günde 3-4 tane ceviz tüketin.

soru

alev deniz

04 Mayıs 2024 Cumartesi

kan testimde LDI kolestrolum 145 çıktı.Bayanım . Endişelenmelimiyim ilaç kullanmak istemiyorum.ne yapmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Tanver

16 Eylül 2018 Pazar

Alev Hanım merhabalar iyi günler diliyorum öncelikle size. Vücudumuz içerisinde bir takım işlevlerin gerçekleşebilmesi amacıyla barınan yağ benzeri maddeler kolesterol olarak adlandırılır. İyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır: LDL kötü kolesteroldür. LDL kolesterolün genel olarak 200 mg/dlden düşük olması gereklidir ancak 130 mg/dlnin üzerindeki değer normalden yüksek olarak görülebilmektedir.

cevap

Müzekkir

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar ldl optimum aralığı 130-160 arasıdır. 145 çıkan ldl değeriniz optimum aralık içindedir ve endişelenmenizi ve ilaç kullanmanızı gerektirecek her hangi bir husus yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

soru

levent

04 Haziran 2024 Salı

Ldl kolestrol 175 kalpte sikinti olurmu

Cevap yaz
cevap

Güney

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar Levent bey, ldl optimum aralığı 130-160 arasıdır. Sizin ldl değeriniz üst sınırdan biraz yukarıda olduğu için çok önemli değildir ve kalbiniz ile alakalı bir sıkıntı olmaz. Fazla kilonuz var ise yada hayvansal gıda tüketiminizi bir tık azaltarak optimum aralığa getirebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol Neden Yükselir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Kolesterol Düşüren Bitkisel Çaylar

Kolesterol Düşüren Bitkisel Çaylar

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6