Yüksek Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüksek Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Yüksek Kolesterol, Kolesterol, vücutta oluşmakta olan ve doymuş yağların fazla miktarda tüketilmesi ile vücutta oluşan bir yağ türü olarak bilinmektedir. Doymuş yağların vücutta fazla olarak depolanması ile kolesterol oluşumu meydana gelmektedir. Kolesterol düşük kolesterol ya da yüksek kolesterol olarak iki safhada incelenir. Fakat kolesterolün yüksek olması demektir ki vücutta beli başlı bazı sıkıntıların olduğu ve bu sıkıntıların da vücutta başka problemlere yol açacağı anlamına gelir. Yüksek kolesterol LDL'nin yani kötü olan kolesterolün kanda birikmesi anlamına gelmektedir. Kanda kolesterol seviyesinin yüksek olması ve kötü kolesterol seviyesinin yüksek düzeyde olması bu rahatsızlığın belirdiği kişiler için oluşan bir risk faktörüdür. Kanda yüksek kolesterol oluşması damar duvarlarında kanın pıhtılaşması ve kanın orada birikmesi ile kişilerde kalp krizi gerçekleşmesi, felçlik oluşması, damar tıkanmaları oluşması, böbrek yetmezliklerinin belirmesi gibi hastalıkların görülmesine sebebiyet vermektedir.

Yüksek kolesterol, kötü kolesterol olarak da bilinmektedir ve günümüzde yüksek kolesterol oluşumunun kişilerde yaygın olarak görüldüğü saptanmıştır. Yediğimiz hazır besinlerde ve evlerimizde yapmış olduğumuz bazı gıdalarda yüksek miktarda doymuş yağ kullanılması yüksek kolesterol oluşumunu tetiklemekte olan durumlardandır. Yüksek kolesterol kişilerde kalp damar yetmezliğinden kaynaklı olarak kişilerde önemli derecede risk faktörü oluşturmaktadır. Yüksek kolesterol oluşumu günümüz insanlarında sıklıkla karşılaşılmakta olan bir rahatsızlık türüdür. Fakat geçmişe bakıldığında bu türden bir rahatsızlığa binde bir oranda rastlanmaktadır. Çünkü eski zamanlarda kullanılmakta olan yağların kalitesi doymuşluk oranı ve önemli olanı ise doğal olarak elde edilmesi bu rahatsızlıkların oluşmamasında ve kişilerde şimdiki gibi hastalıkların oluşmamasında etkili olmuştur.

Yüksek Kolesterolün Neden Olur?

Yüksek kolesterol, aileden kaynaklı olarak görülmekte olan rahatsızlıklar yani genetik olarak meydana gelen faktörlerden kaynaklı olabilmektedir. Kişilerin yüksek derecede doymuş yağ içermekte olan yiyeceklerden tüketmesi, kişilerde oluşmakta olan aşırı derecede kiloların belirtisi ve kullanılmakta olan bazı ilaçlar yüksek kolesterol oluşumu nedenleri arasında gösterilmektedir. Genellikle kolesterolün yüksek olması beslenmeye bağlı olarak gerçekleşmektedir. Hazır gıdaların tüketilmesi yüksek kolesterolün meydana gelmesinde başlı başına bir sebeptir. Fakat bunların yanı sıra kişilerde aşırı derecede stres oluşumu da bu rahatsızlığın tetiklenmesinde etkili olmaktadır. Yüksek kolesterolün daha fazla yükselmesini diyet yapmak, total kolesterol gibi nedenlerde daha fazla yükseltecektir. Yüksek kolesterol oluşumu ile farklı türden rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları ise tiroit bezlerinin yeteri kadar fonksiyonlarını yerine getirememesi, hipofiz bezlerinin çalışmaması ile fonksiyonlarının yerine getirilmemesi, karaciğer hastalıklarının meydana gelmesi, böbrek yetmezliğinin oluşması gibi belirtiler yüksek kolesterolün sebebiyet verdiği nedenlerden olmaktadır.

Yüksek kolesterol vücutta belirmesi ile bazı problemleri meydana getirir. Kişilerde aşırı derecede kilo almalar, felçlik oluşumu, börek rahatsızlıkları gibi hastalıkla meydana gelir ve bu rahatsızlıklar da kişilerde normalden farklı olarak belirtiler oluşturmaya başlar. Kişilerin sağlığının olumsuz yönden etkilenmesi ile yüksek kolesterolün belirlenmesi kan testi yapılarak teşhisi yapılır. Kandaki kolesterolün yüksekliğine göre de kolesterol ilaçları kişilere uygulanmaktadır. Yüksek kolesterololuşumu genellikle yaşlı olan kişilerde daha fazla meydana gelmektedir.

Yüksek Kolesterol Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Vldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Vldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Güncel

Ceviz Suyu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Ceviz Suyu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6