Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl kolesterol değerleri, her zaman kötü kolesterol olan LDL değerleri göz önünde bulundurulur. Ancak Hdl kolesterol değerleri damarların kötü kolesterolün etkilerinden korunmasını sağlayan en önemli unsurdur. Bu nedenle Hdl iyi kolesterol olarak anılır. Kötü kolesterolün yaptığı hasarları tersine döndürerek işlev görür. Hdl kolesterol değerleri kadınlarda erkeklere göre 10 birim fazla olmalıdır. Erkekler için 50 mg 7 dl, kadınlar için 60 mg / dl üzerinde olan Hdl iyi kolesterol değerleri yeterli olur. Hdl kolesterol değerlerinin düşük olması halinde, koroner kalp hastalığı riski de artar. Kişinin yaşam şeklinde yapacağı değişimler, fazla kilolarından kurtulması halinde iyi kolesterol değerleri yükselmiyorsa, bunun nedeni genlerde olan kusurlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle Hdl kolesterol değerlerinin düşüklüğünde doktorla iş birliği yaparak, iyi kolesterolün yükseltilmesine çalışılmalıdır.

Hdl kolesterol değerlerinin normal sınırları nelerdir?

Erkekler için 50 mg 7 dl, kadınlarda 60 mg / dl üzerinde olan Hdl kolesterol değerleri çok güvenlidir. Özellikle yüksek trigliserit değerleri Hdl kolesterolün düşmesine neden olabilir. Eğer trigliserit seviyeleri düşürülürse, Hdl düzeylerinde de artış olur. Bu nedenle iyi kolesterolün istendiği seviyede olması için, önce trigliserit seviyelerinin düşürülmesi tavsiye edilir.

Devamlı şekilde Hdl kolesterolün düşük oranda seyretmesi, kişilerde damarsal sorunların yaşanmasına neden olabilir. Beslenme düzeni, hareketli bir yaşama rağmen iyi kolesterolde düzelme sağlanamadığında, bunun kalıtsal olabileceği dikkate alınarak Hdl kolesterol düzeyini yükseltecek Niasin, omega 3 ya da fibratların kullanılması gündeme gelebilir. Düşük Hdl kolesterol olduğunda, kişilerin kilo vermesi, sigarayı bırakması ve kanda trigliserit değerini düşürmesi faydalı olur. Özellikle egzersiz yapma be niasin tedavisi sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak genetik olarak bu sorunu olan kişilerde bu başarı maalesef sağlanamayabilir. Bu durumdaki hastaların metabolik ve davranışsal riskleri belirlenerek, bunların ortadan kaldırılması gerekir. Herkesin yıllık olarak Hdl kolesterol oranını ölçtürmesi ve buna uygun hareket etmesi tavsiye edilir.

Hdl kolesterol değerleri nasıl arttırılır?
 • Fazla kiloları vermek
 • Düzenli ve etkin şekilde egzersiz yapmak
 • Alkol oranının azaltılması
 • Balık gibi omega 3 zengini besinler, zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan zengin besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme şeklinin benimsenmesi halinde, Hdl kolesterol değerleri attırılabilir.
Hdl kolesterol değerlerini düşüren etkenler
 • Şişmanlık, sürekli kilo almak
 • Hareketsiz bir yaşam sürme, egzersiz yapmama
 • Beslenmede %30 oranından fazla yağ almak, doymuş yağları fazla tüketmek
 • Sigara içmek
 • Testosteron, beta brokerler gibi bazı ilaçların kullanılması da Hdl kolesterol değerlerini azaltabilir.
Bunlar dikkate alınarak vücuttaki kolesterol seviyeleri kontrol altına alınmalıdır. Hedef LDL kötü kolesterol değerlerinin düşük olması, Hdl kolesterol değerlerinin yüksek olmasıdır. Buna uygun bir yaşam tarzı benimsenerek, sağlıklı şekilde yaşamak amaçlanmalıdır.

Hdl Kolesterol Değerleri Yorumları

soru

Ertan

30 Nisan 2024 Salı

HDL kolestrol değeri mğ/dl 42 bu değer uygunmudur

Cevap yaz
cevap

Uğraş

11 Eylül 2018 Salı

Hdl iyi kolesterol olarak anılır. Kötü kolesterolün yaptığı hasarları tersine döndürerek işlevgörür. Hdl kolesterol değerleri kadınlarda erkeklere göre 10birim fazla olmalıdır. Erkekler için 50mg 7 dl, kadınlar için 60mg / dl üzerinde olan Hdl iyi kolesterol değerleri yeterli olur. Hdl kolesterol değerlerinin düşükolması halinde, koroner kalp hastalığı riski de artar

cevap

Tahir

28 Ağustos 2018 Salı

Merhabalar, hdl (kötü kolesterol) damarlarda gezen doymuş yağın damar çeperlerine yapışması oranıdır. Fazl hayvansal gıda tüketimleri ile yükselen bir değerdir. Hdl optimum değeri 30-40mg/dl dir. Sizin kolesterol değeriniz 42 optimum değer arasında olduğundan dolayı bir sorun yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Atilla akdeniz

13 Nisan 2024 Cumartesi

Hdl kolesterol 59 trigiliserit 195

Cevap yaz
cevap

Abid

19 Eylül 2018 Çarşamba

Atilla bey, hdl ve teigserit değeriniz yüksektir. Bunun için hayvansal gıda tüketiminizi azaltıp, yağlı yiyeceklerden uzak durmanız ve kolesterol düşürücü gıdaları tütekip, sporu ağarsanız yüksek kolesterol değerlerinizi düşünebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Sürre

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Atilla bey, hdl optimum aralığı 30-50 arasıdır. 59 azda olsa yüksektir.Trigiliserit optimum aralığı ise 10-200 arasıdır. 195 değersiniz üst sınıra yakın olduğu için bunu da yüksek kabul edebiliriz. Fazla kilolarınızı verip spor yapmanızı ben hayvansal gıda tüketiminizi biraz azaltmanız sağlığınız için yeterli bir önlem olacaktır. Geçmiş olsun.

soru

Serpil coşkun

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Hdl 61 ldl158 kolestrol234 trigliserit 788

Cevap yaz
cevap

Pedük

12 Eylül 2018 Çarşamba

Serpil hanım trigliserid değeriniz çok yüksektir. Bunu düşürmek için ilaç kullanmanız ve sıkı bir diğer yaparak kandaki yağ oranınızı azaltmanız, yağlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Geçmiş olsun.

cevap

Safire

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba serpil hanım, hdl 30-50 arası olması gerekirken sizin değeriniz biraz yüksek, ldl 130-160 arası olması gerekirken sizin değeriniz üst limite yakın kolesterol normal teigliserit yüksektir. Bunun için doktorunuzun vereceği perhiz ve ilaçları kullanmanız gerekir. Hayvansal gıda tüketiminizi azaltmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun.

soru

orhan çatana

04 Mayıs 2024 Cumartesi

HDL 62 yüksek midir,önlem alınmalı mı?

Cevap yaz
cevap

Ege Murat

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Orhan Bey. Evet hdl değeri biraz yüksek görünüyor. Bu sebeple erkenden önlem almakta fayda vardır. Kilo vererek ve yağlı yiyeceklerden uzak durarak bu değeri düşürebilirsiniz.

soru

Sevda

24 Mayıs 2024 Cuma

Hdl kolesterol 41

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Sevda, HDL kolesterol seviyen biraz düşük gibi görünüyor. Beslenmene dikkat ederek ve düzenli egzersiz yaparak bu seviyeyi yükseltebilirsin. Ayrıca doktorunla görüşerek daha fazla bilgi almanı öneririm. Sağlıklı günler dilerim!

soru

Zafer

19 Mayıs 2024 Pazar

Kolesterol 118 hdl 26 ldl 43

Cevap yaz
cevap

Nazır

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba zafer bey, kolesterol kandaki yağ oranıdır. Sizin değerlerinizin hepsi düşüktür. Bunun için ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Hayvansal gıda tüketiminizi arttırmanız yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

İlginizi Çekebilir

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kötü Huylu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kötü Huylu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6