Total Kolesterol Yüksekliği Kaç Olmalı?
17 Haziran 2024 Pazartesi

Total Kolesterol Yüksekliği Kaç Olmalı?

Total Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol kavramının, dünyada ilk kez chole- (Safra) ve steros (Katı) ve kimya biliminde -ol eki birleştirilerek, safra kesesi taşlarında görüldüğü için 1974 senesinde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Bedenin temel yapı taşı olarak nitelenecek öneme sahip olan bu madde, hücrelerde ve hücreyi çevreleyen zarlarda var olan bir steroid ve alkol bileşimidir. Normal beden metabolizması döngüsünde kanda lipit molekülleri proteinlere bağlı olarak taşınır ve bu yolla tüm organlara ulaşır. İnsan metabolizmasında yüksek oranda bulunan tüm maddelerde olduğu gibi, karaciğer tarafından neredeyse %85'i sentezlenen kolesterolün fazlalığı da zararlıdır. Hemen hemen her hücremizde yer alan kolesterol en fazla miktara sentezlendiği organlarda yani karaciğer, omurilik ve beyinde ulaşır. Bu organları meydana getiren hücre duvarları ve sinirleri çevreleyen miyelin kılıf adı verilen yapılar kolesterolden zengindir.

Kolesterol Türleri

Kolesterol tıpta HDL (Yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya High Density Lipoprotein) ve LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein veya Low Density Lipoprotein) olarak ikiye ayrılır.

HDL Kolesterol

HDL yüksekliği zararlı değil aksine insan bedeni için çok faydalıdır. Kandaki oranının düşüklüğü kalp rahatsızlıklarının kaynaklarındandır. Kan testlerinde ölçülen total kolesterolde 200 mgr/dl'nin altı miktarlar normal sayılmaktadır. Ancak önemli olan kanda HDL miktarının da olması gereken değerde bulunmasıdır. Yani mühim olan Kolesterol/HDL oranıdır ki bu 4'ün altında ise kolesterolünüz normal sayılır. Örneğin 300mgr/dl total kolesterole sahip kişinin HDL kolesterol değeri 76 mgr/dl ise Kolesterol/HDL oranı 300/76= 3.9 olduğundan kolesterol seviyesi normal kabul edilir. Başka bir misal vermek gerekirse, kanda total kolesterol 195 mgr/dl. iken HDL 35 mgr/dl ise oran 195/35=5.5 çıktığından kolesterol seviyesi yüksek sayılır. Erkeklerde HDL seviyesi 40mgr'dan kadınlarda 50 mgr'dan az ise ileri yaşlarda kalp krizi ve felç geçirme ihtimali yüksektir. Ancak kişinin HDL kolesterolü 70 civarı ise veya total kolesterol/HDL kolesterol oranı 4'ten küçükse ve kişinin yüksek tansiyonu, şeker hastalığı, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıkları yoksa kalp krizi yaşama riski daha azdır.

HDL kolesterolün esas görevi kanımızda serbestçe dolaşımını sürdüren ve bize zararlı olan LDL kolesterolü temizlemeye çalışmaktır. Damar çeperlerinden koparıp aldığı kötü yağları karaciğere taşıyarak safra ile vücuttan atılmasını sağlar ancak bu yağların bir kısmı ince bağırsak tarafından geri alınır. HDL kolesterol, damar içi plaklardaki iltihaplanmayı azaltır ve pıhtı oluşmasını engeller. Damar sağlığı yanında erkeklerde cinsel fonksiyonlar üzerinde etkilidir.

LDL Kolesterol

LDL yüksekliği bedene özellikle de kan dolaşım sistemine çok zararlıdır. Çünkü kanda HDL yeteri kadar yokken LDL fazla ise bu durum damar daralmasına, kireçlenmesine, sertleşmesine, felç ve kalp krizine neden olmaktadır. Damar çeperlerinde biriken madde sanılanın aksine yalnız başına kolesterol maddesi olmayıp, bu katılaşmış yapıya eşlik eden akyuvar, kalsiyum, kan pıhtısı ve bazı hücre artıkları gibi maddeler de mevcuttur.

Genetik ve Kolesterol

Genetik mirasla soydan soya geçen HDL kolesterol seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilerek ve LDL miktarı düşürülerek kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlanabilir. HDL'nin 1 mg. Artışı bile kalp krizi riskini %2-3 oranında azaltır. En önemli tedbir sağlıklı yaşam olup, yalnızca beslenme ve yaşam alışkanlıkları değiştirilerek kolesterol kontrol altına alınabilir. Kandaki LDL kolesterol miktarını 60 mgr dahi azaltmayı başarmak kalp krizi ve ani ölüm ihtimalini %50'ye varan oranlarda azaltmaktadır.

Total Kolesterol Yüksekliği Yorumları

soru

Ali

12 Mayıs 2024 Pazar

Kolesterol hdl 35 kolestrol ldl173

Cevap yaz
cevap

Bedel

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhabalar Ali bey, kolesterol kandaki doymuş yağ oranıdır. hdl, ldl ve total olarak üç çeşittir. Hdl 30-50 arası optimum değere sahiptir ve 35 ideal değerdedir. Ldl optimum değeri ise 70-130 arasıdır. Sizin 173 olan değeriniz de biraz yüksektir. Hayvansal gıda tüketiminizi düşürüp biraz yeşillik ağırlıklı beslenirseniz kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

soru

Guner

19 Nisan 2024 Cuma

Benim total kolesterol 218 trigliserit 191 HDL 38 LDL 142 alkalen fosfataz 121 benim ne yapmam gerekli kolesterol hastasimiyim şimdiden tesekurler

Cevap yaz
cevap

Eyüp

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Güner bey, kolesterol değerlerinizin hepsi optimum aralıkta gayet iyidir. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Popüler İçerikler

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Kolesterol İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolesterol İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Güncel

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Vldl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Vldl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Seviyeleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Seviyeleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6