Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol nedir, Türkiye'de ve diğer dünya ülkelerin de kalp ve damar hastalıkları, ölüm ve kalıcı sakatlıklara yol açan sorunların başında gelmektedir. Türkiye'de sayısal veriler de 6-7 milyon insanda kan kolesterolü sınırında, 2 milyon insanda ise yüksektir. Türkiye'de ve gelişmiş diğer ülkelerde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları 1. Sıra da yer almaktadır. Bu durumdan dolayı dünya Sağlık Örgütü bu hastalığı insanlığın en büyük düşmanı ilan etmiştir. Bu durumdan dolayı bilim adamları, profesörler, sağlık uzmanları kolesterole dikkat edilmesi ve her insanın bir kez de olsa herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek kolesterol testi yaptırmaları gerektiği durumuna dikkat çekmekte sürekli uyarılarda bulunmaktadırlar. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon hastalığı, şişmanlık ve obezite gibi hastalıkların düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir hem de geciktirilebilir.

Kolesterol nedir mum kıvamın da yaşam için gerekli olan bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, bağırsaklar, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere insan vücudunda yaygın olarak bulunmaktadır. İnsan vücudu kolesterolü kullanarak hormonlar, D vitamini ve yağları sindirmeye yarayan safra asitlerini üretir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için de kanda çok az miktarda da olsa kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda kolesterol fazla miktarda ise kan damarlar da birikir bu suretle de kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına sebep olur. Damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; kalsiyum, akyuvarlar, kan pıhtısı gibi maddelerde damar duvarında birikme yapabilmektedirler. Toplumda bu hastalık için damar sertliği hastalığı, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de çok sık kullanılmaktadır. İnsan vücudunda damarlar yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bu damarlar kalp, beyin, böbrek, dalak gibi organlara kan taşımasıyla bu organların görevlerini yapması sağlanır. Kolesterol hangi organın damarında birikirse biriksin o organa ait hastalıklar meydana çıkar. Örneğin; kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol dediğimiz birikim olursa göğüs ağrılarına ve kalp krizi gibi durumlara neden olmaktadır. Böbrek damarlarındaki birikimler ise yüksek tansiyon hastalığına ve böbrek yetmezliği hastalığına sebep olabilmektedir. Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere risk faktörleri adı verilmektedir. Kanda bulunan kolesterol ve LDL-Kolesterolün yüksek olması hasta için risktir ve kolesterol yüksekliği ise bir risk faktörüdür. HDL-Kolesterolün düşük olması da bir risktir. Bu riske sahip hastalarda kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı, böbrek yetmezliği gibi durumların ortaya çıkma olasılığı oldukça fazladır.

Anlayacağımız kadar kolesterol rahatsızlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. İhmali veya umursanmadığı durumlarda insan sağlığı için en büyük sorundur. Sonucu felç ve ölümlere gitmektedir. Yılda bir kez de olsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek kolesterolünüzü ölçtürmeniz bu hastalık ile en büyük mücadeledir. Dünya ve Türkiye'de ölüm sebeplerinin başında olan bu hastalık için yapmamız gereken en önemli adım doktora gitmektir. Çevremizdeki insanları da bu durum için teşvik etmemiz ve uyarmamız bu hastalığa başlatılan savaş için en büyük adım olacaktır. Kolesterol nedir sorusunun en önemli cevabı dikkat edilmezse ölüm dememiz pek de yanlış olmayacaktır. Dikkat edilmediği durumlarda bu ince hastalığın getireceği sağlık sorunları ne kadar da ciddi bir hastalık olduğunun kanıtıdır. Kendinizi seviyorsan kolesterole dikkat edin ve önlemlerinizi alın.

Kolesterol Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Total Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Total Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6