Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı; Her daim kötü huylu olan LDL değerleri göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat Hdl kolesterol değeri damarın kötü huylu olan etkilerinden korunmasını sağlamakta olan en önemli faktördür. Bu sebepten dolayı bayanlarda erkeklere oranla on birim çok daha fazla olması gerekir. Erkekler için elli miligram yedi dl, bayanlar içinde altmış dl üstünde olan Hdl kolesterol değerleri yeterli olmaktadır. Hdl kolesterol değerlerinin çok düşük olması durumunda koroner kalp hastalığı ihtimalide oldukça artar. Kişinin yaşam tarzında yapacağı birtakım farklılıklar aşırı kilolarından kurtulmaları durumunda eğer iyi olan kolesterolleri de yükselmiyor ise bunun tek bir sebebi var genlerde bulunan kusurlardan kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı da Hdl kolesterol değerlerinin çok düşük olması durumunda doktorunuz ile iş birliği yaparak iyi huylu olan kolesterolün yükseltilmesi sağlanılmalıdır.

Hdl Kolesterol Değerlerinin Normal Sınırları Nelerdir?

Erkekler için bu değer elli miligram, yedi dl, bayanlarda altmış miligram dl üstünde olan Hdl kolesterol değerleri oldukça güvenilir olur. Özellikle de yüksek olan trigliserit değeri Hdl kolesterolün düşmesine sebep olur. Eğer trigliserit seviyeleri düşür ise Hdl düzeyinde de artış olmaktadır. Bu sebepten dolayı iyi kolesterolün istenilen seviyede olması içinde ilk önce trigliserit oranlarının düşürülmesi tavsiye edilmektedir. Sürekli şekilde Hdl kolesterolün çok düşük seviyede olması kişilerde damarsal problemlerin yaşanmasına yol açar. Beslenme alışkanlığı, çok hareketli bir hayata rağmen iyi huylu olan kolesterolde düzelme olmadığında bunun kalıtsal olması çok dikkate alınarak Hdl kolesterol Seviyesini yükseltecek olan omega3, niasin veya fibratların kullanılması gündeme gelir. Düşük olan Hdl kolesterol olduğundan dolayı kişilerin sigara bırakması, kilo vermesi ile kanda trigliserit seviyesini düşürmesi oldukça faydalı olmaktadır. Özellikle de egzersiz yapmak be niasin tedavisi sayesinde oldukça olumlu sonuçlar verir. Fakat genetik olan bu problemi olan kişilerin bu başarı maalesef sağlanmayabilir. Bu durumda da hasta olan kişilerin davranış sal ile metabolik zararları belirlenerek bu durumların ortadan kaldırılması gerekir. Her kişinin senelik olarak Hdl kolesterol seviyesini ölçtürmesi ile buna en uygun olan hareketi yapması gerekir.

Hdl Kolesterol Değerleri Nasıl Arttırılmaktadır?
 • Etkin ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmak
 • Balık gibi pmega 3 zengin olan yiyecekler zeytinyağı gibi tekli doymamış olan yağlardan oldukça zengin olan yiyeceklerin çok daha fazla olduğu bir beslenme biçiminin uygulanması durumunda Hdl kolesterol değerleri de artırılır.
 • Aşırı kiloları vermek
 • Alkol az almak
Hdl Kolesterol Değerlerini Düşüren Etkenler
 • Beslenmede yüzde otuz seviyesinde çok fazla yağ almamak ve doymuş yağları çok tüketmek
 • Beta brokerler ile testosteron gibi bazı ilaçların alınması da Hdl kolesterol değerlerini azaltmaktadır.
 • Devamlı kilo almak şişmanlık
 • Çok sigara içmek
 • Çok hareketsiz bir yaşam sürmek ve egzersiz yapmamak
Tüm bu noktalara özen göstererek vücuttaki kolesterol seviyesini kontrol altına alın. Asıl hedef LDL kötü huylu olan kolesterol oranlarının çok düşük olması Hdl kolesterol değerlerini yüksek olmasıdır. Buna en uygun olan şekli uygulayarak sağlıklı bir biçimde yaşamak amaçlanmalıdır.

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı Yorumları

soru

Zeynep

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol 149 hdl kolesterol 73 bu degerler normalmidir

Cevap yaz
cevap

Berat

31 Ağustos 2018 Cuma

Ldl kolestrol kötü huylu kolestroldür. Hdl kolestorl ise iyi huylu kolestroldür. Ldl kolestrol çok yüksek olmamalıdır. Hdl kolestrol ise çok fazla düşük olmamalıdır. hdl kolestrol 73 olması sizin için iyidir. Ldl kolestrole dikkat edin ama sınırın üstünde 130 ve aşağısı olması lazım. Hdl kolestrolden çok fazla korkmanıza gerek yok. İyi.

soru

Mursel cimen

10 Nisan 2024 Çarşamba

Benimde iyi kolostrolim bifaz dusuk cikti bunun icin ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Bolhan

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhabalar mürsel bey, kolesterol kanın içinde bulunan doymuş yağdır. Kandaki doymuş yağ hayvansal gıda tüketimi ile (et, tavuk, süt, yoğurt vs.) doğrudan alakalıdır. Total kolesterolü yüksek kişilerin hayvansal gıda tüketimini azaltması düşük olanların ise hayvansal gıda tüketimini arttırması sağlığı için dengeli olacaktır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Ölçülür Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Nasıl Ölçülür Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Güncel

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6