Kolesterol Trigliserid Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Trigliserid Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol trigliserit, damarlarımızda dolaşan kan yağlarıdır. Vücudumuzun bunlara belirli oranlarda ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak her ikisinin vücutta fazla miktarda olması damar sertliği nedeni olup, kalp krizine, hatta felce kadar gidebilir. Normalde trigliserit seviyesi HDL iyi kolesterol seviyesine bölündüğünde, elde edilen oran ikinin altında olması gerekir. Bu normal değerlerdir. Kolesterol gibi trigliserit kan yağıda kalp krizi sebebi kabul edilir. Karaciğerde yakılmayan her şeker depo edilmek üzere trigliserite çevrilir. Vücutta olması gereken normal trigliserit değeri 150 mg / dl altında olmalıdır. 200 mg / dl ye kadar olanlar hafif yüksek, bunun üzerindekiler yüksek risk sınıfındadır. Bu kişilerde damar tıkanıklığı nedeniyle felç geçirme olasılığı %30 oranında artar. Bu yüzden kolesterol trigliserit değerleri mutlaka normal seviyelerde tutulmalıdır.

Kolesterol vücutta bir yandan karaciğerde üretilirken, bir yandan da besinlerden alınır. Trigliserit ise yine karaciğerde üretilirken bir kısmı besinlerden alınır. Ancak kolesterol genellikle yağlı yemeklerden alınırken, trigliserit karbonhidrat grubu olan patates, şeker, nişasta, pirinç gibi besinlerden alınmaktadır. Ayrıca trigliserit kolesterole göre daha değişken bir kan yağıdır. Kolesterolü düşürmek çok zor olurken, trigliserit kalıtsal olarak yüksek olmadığında birkaç gün yapılacak diyet sayesinde düşürülebilir. Buna bağlı olarak trigliserit seviyesi ölçülürken, mutlaka bir gece önce ağır yemekten, alkol almaktan, tatlı yemekten kaçınmanız gerekir. Bunlar bile trigliserit değerini farklı çıkarabilir.

Kolesterol trigliserit zararlı değildir, fazla miktarda olmaları zararlıdır

Kolesterol trigliserit yağ türevlerinin kanda yüksek olması, beyin ve kalp damar hastalıklarını beraberinde getirir. Normal seviyelerde olduğunda vücutta yararlı işlevleri vardır. Ancak bu yağların zararları kendilerinden kaynaklanmaz. Zararları kanda fazla olmasından kaynaklanır. Bu yüzden kolesterol trigliserit fazlalığını düşürmek gerekir. Bu yağlar tek başına etken olsa da başka etkenlerle oluşan kalp ve damar hastalıklarının bile hızla ilerlemesine neden olur. Yani kolesterol trigliserit yüksekliği zararlıdır.

Kolesterol trigliserit yüksekliği tedavisi nasıl yapılır?

Burada her hastada uygulanabilecek, herkes için geçerli bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Hastalara ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz uygulamaları şeklinde tedavi uygulanabilir. Her iki kan yağı yüksekliğinin farklı normları ve farklı seviyeleri vardır. Bu nedenle tedavi stratejileri de farklı olur. Ancak hepsinin ortak tarafı, iyi bir diyet programı uygulanması, egzersiz yapılmasıdır. Ancak bunlar kan yağlarını belirli bir seviyeye düşürebilir. Tedaviye ilaç eklendiğinde, tedavi desteklenmiş olur. En düşük dozda ilaçla takviye edilmiş, diyet ve egzersiz programı kolesterol trigliserit seviyelerini kısa sürede normal düzeye çekecektir.

Kolesterol Trigliserid Yorumları

soru

fatma Görez

26 Mayıs 2024 Pazar

TRİGLİSERİD değeri 321.24 nasıl düşürebilirim.tşk

Cevap yaz
cevap

Hikmetullah

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Fatma hanım, trigliserid optimum aralığı 150-200 araştırır. oranınız optimum değeri üstündedir. Bunun için sıkı bir site ile beraber spor, egzersiz yapmanız yüksek olan teigliserid değerinizi düşürecektir. Bu süreç içinde yağlı ve hayvansal gıdalardan uzak durmanız tedavi sürecinizi kısaltacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Durcan

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhabalar Fatma hanım, yüksek teigliserid oranınızı düşürmek için fazla kilolardan kurtulma, şekerden uzak durma, lifli yiyecekler tüketmeye özen gösterme, fruktoz içeren besinlerden uzak durma, az yağlı beslenmeye dikkat etmek, düzenli uyku, omega-3 yağı tüketmeyi tercih etmek ve bunları düzenli bir spor ile kombinlerseniz çok rahat bir şekilde triglerisid oranınız düşecektir.

soru

p....

15 Mayıs 2024 Çarşamba

kolesterol baş agir yapitirim

Cevap yaz
cevap

Ali Yiğit

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, perhize dikkat etmeyip tükettiğiniz yiyeceklerden sonra kolesterolünüzün yükselmesi başın arkasında ağrı şeklinde hissedilir. Geçmiş olsun.

soru

adem

19 Nisan 2024 Cuma

Kolesterolum. 228 trigliserid 331 yardımcı olursanıs sevinirim 55 yaşındayım şeker hastasıyım

Cevap yaz
cevap

Özozan

10 Eylül 2018 Pazartesi

merhaba Adem bey, kolesterol kandaki doymuş yağ oranıdır ve sizin kolesterol, trigliserid oranınız yüksektir. Şeker hastası olmanızla beraber gazla kilolarınızı vermeniz, spor yapmanız hayvansal gıda tüketiminizi azaltıp sebze ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Sağlıklıcgünler dilerim.

soru

Nefiş

25 Nisan 2024 Perşembe

Trigliserid 388 yaşım 28 kilom 73 neden bu kadar yüksek olabilir

Cevap yaz
cevap

Peren

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar, triglesid damarda bulunan kan yağıdır ve optimum aralığı 150-200 arasıdır. 338 olan trigserid oranınız üst limitten epey fazla olduğu için hayvansal gıda ve yağları kısıtlayıp dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edilmez ise damar tıkanıklıklarına sebep olabileceği için ciddiye alınmalıdır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Yüksek Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Güncel

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6