Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kötü kolesterol nasıl düşürülür, vücudun yapı taşı olan hücrelerde, hücre zarında olan ve vücuda gerekli maddeler arasındaki kolesterol, kanda proteinlere bağlanarak tüm dokulara ulaştırılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolün %75 oranı karaciğerde üretilmektedir. Kalan kısmı tüketilen besinlerden alınır. Ancak vücuttaki kolesterol fazla olduğunda, damarlarda birikir. Bunlar zamanla plak oluşumlarına neden olur. Kolesterol bu şekilde iyi ve kötü olarak sınıflandırılır. Kötü kolesterol damarlardaki plak oluşumundan sorumludur. İyi kolesterol ise damarlardaki kolesterol birikimlerini karaciğere taşıyarak, plak oluşumuna engel olur. Kötü kolesterolün normal seviyelere düşürülmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde kalp ve damar hastalıklarının görülme riski artar. Kişide kalp krizi ve felç olma olasılığı yükselir. Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan tedavi sürecinde ilaç kullanımı ve yaşam düzeninin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yapılır.

Kötü kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterolün düşürülmesi için, ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz yapma birlikte düşünülmelidir. İlaç tedavisi en son çare olarak düşünülse de diyet ve egzersizle düşürülemeyen kötü kolesterol seviyesinde ilaca başvurulur. Genellikle kalıtsal etkenler var olduğunda, diyet ve egzersiz yetersiz kalabilir. Bu nedenle kötü kolesterolün düşürülmesinde tedavi yolları birbirinden ayrılamaz. Kolesterol tedavisi sırasında en önemli konu sağlıklı yaşam sürmektir. Beslenme düzeninin kurulması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kolesterol seviyesi kontrol altına alınabilir. Bunun için yapılabilecekler;

Beslenmede bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli

Diyet sırasında hem kötü kolesterol seviyesi düşürülmeli hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Öncelikle yaz ve kış döneminde mevsimsel sebze ve meyvenin tüketilmesi gerekir. Bunun dışında kuru baklagiller de tüketilmelidir. Kızartmadan kaçınılmalı, alınan yağ oranına dikkat edilmelidir. Tansiyon sorunu olan hastaların tuzu azaltması, yağlı etlerin, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin, böbrek, ciğer gibi sakatat ürünlerinin, tam yağlı peynir, süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Besinlerin yağ ve kalori oranlarına da dikkat edilmeli ve kilo alınmamaya çalışılmalıdır. Haftada 3-4 defa yumurta tüketilebilir. Yeşillikler, ceviz, lahana, maden suyu, domates, kırmızı sebze ve meyveler, marul gibi yiyecekler diyet listesinde olmalıdır. Ancak tereyağı, salata sosları, mayonez, cips, kuyruk yağı, patates gibi besinler diyet listesinden çıkarılmalıdır.

Sigara içme alışkanlığı terk edilmeli

Sigara içilmesi hem kalp sağlığı açısından zararlıdır hem de kötü kolesterolün yükselmesinde olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda akciğer, beyin gibi organlara zararlı olan sigaranın bırakılması gerekir. Kötü kolesterol tedavisinde bunun önemli bir yeri vardır.

Alkol tüketiminin sınırlandırılması, hatta tüketilmemesi gerekir

Alkol almak demek, alkolün vücutta direkt olarak şekere dönüşmesini sağlamak demektir. Bu nedenle kolesterol tedavisi sırasında bu alışkanlığınıza da sınırlama koymanız gerekir.

Düzenli spor yapma alışkanlığı kazanılmalı

Kolesterolünüzü dengede tutmanız için, spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede iyi kolesterolü yükselttiğiniz için, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesi düşecektir. Bildiğiniz gibi iyi kolesterol damarlarda biriken kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak, safra yollarından atılmasını sağlar. Bir nevi vücudunuzda kötü kolesterolün savaşçısı durumundadır. Haftada 3-4 defa yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapmanız, bisiklete binmeniz, yüzmeniz kötü kolesterolü düşürecektir.

İdeal kilonuza inmeniz gerekir

İdeal kiloda olmak demek kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Verilecek her fazlalık kilo kötü kolesterolü belli seviyede düşürecektir. Bunu diyet yaparak, egzersiz yaparak sağlıklı bir şekilde vermenin yollarını bulmalısınız. Yaşamınız boyunca kolesterol ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız, bu önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü ilaçlar kötü kolesterolü düşürse de bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Üstelik ilaçları bıraktığınız anda kolesterolünüz yine yüksek oranda seyreder.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür Yorumları

soru

Angel

10 Mayıs 2024 Cuma

Kolesterolum yuksek ve yeni tansiyon ilacina basladim kolesterolunu basariyla dusuren varsa yorumlarini rica ediyorum

Cevap yaz
cevap

Solay

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhabalar, kolesterol kanda bulunan doymuş yağ oranıdır. Bu doymuş yap damar çekerlerine yapışarak zaman içerisinde damar tıkanıklığına neden olabilir. Kolesterolden korunmak ve değerinizi düşürmek için hayvansal gıda tüketiminizi azaltmanız, fazla kilolarınızdan kurtulmak için sebze ağırlı diye programı uygulamanız ve bunları spor yaparak desteklerseniz kolesterolünüzü rahat bir şekilde düşünebilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

nihat aktaş

14 Nisan 2024 Pazar

ben 45 yaşındayım bende yataktayken baş dönmesi oluyor ve başım ağırlaşıyor kolesterol mudur bu acaba

Cevap yaz
cevap

İstemihan

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar nihat bey eğer yatakta yatarken bile baş dönmesi oluyorsa mide bulantısı büyük ihtimalle kansızlık oluşmuştur. Doktora gidip kanınızı ölçtürmeniz sizin için faydalı olacaktır. İhmal etmeyin.

soru

cansu

30 Mayıs 2024 Perşembe

25 yasındayım 251 kolestrol var cusing hastalığım var varda var neyapacam

Cevap yaz
cevap

Sevgi Sevide

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar 251 kolesterol biraz yüksektir. Yüksek kolesterolünüzü düşürmek için hayvansal gıda tüketimini azaltmak ve spor ile desteklemeniz yüksek kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Muttalip

21 Nisan 2024 Pazar

52 Yasindayim kolesterol 325 ilas kullanmadan düsürmk istiyorum

Cevap yaz
cevap

Sırat

04 Eylül 2018 Salı

kolesterolün düşürülmesi için ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz yapılmalıdır. öncelikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalı diyet ve egzersiz ile düşürmeye çalışmalısınız. eğer bu yöntemlerle değerler düşmez ise ilaç tedavisine başlamanızı öneririm. beslenmenize dikkat etmeli ve bolca sebze ve meyve tüketmelisiniz. sigara ve alkol alışkanlığı varsa şayet onları bırakmalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Güncel

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Güncel

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6