Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Çocuklarda Kolesterol, Günümüzde çocukların yaşadıkları ülkelerde hamburger, fast food tarzı bir beslenme düzenine alışkın oldukları izlenmektedir. Küçük yaşta tüketilen fazla miktarda yağın ilerleyen dönemlerde kalp damarlarında plaklar oluşturduğu ve ateroskleroza neden olduğu görülür. Bu nedenle dengeli beslenmeye küçük yaşlardan itibaren başlanması gerekmektedir. Fakat her çocukta kolesterol olacak diye bir şart yoktur çünkü kolesterol sadece yiyeceklerle olmamaktadır aile de genetik olarak varsa çocuktada görülebilmektedir fakat ailede yok ise çocukta da olmamaktadır. Ailede anne veya baba tarafı fark etmeksizin 50 yaş altında kalp krizi geçirerek anjiyo sonucu damar tıkanıklığı görülüyor ise sizde ve çocuğunuzda da kolesterol görülme riski yüksektir. Çocuğunuzun kolesterol düzeyi normalin üzerinde ise hemen paniğe kapılmayın. Çocukluk çağındaki kolesterol yüksekliği yetişkinlik döneminde devam etmeyebilir. Ancak önlemini almak gerekir. Fakat ailede kolesterol tehlikesi var ise çocuklarında bu düzeyi kontrol altında tutmak gerekmektedir. Sadece sizde görülen kolesterol değil çocukta görülen kolesterol sonucu %80 olarak sizde de görülür. Dolayısıyla doğru bir beslenme programı ve hareketli bir yaşam tarzını ailecek uygulamanız gerekmektedir.

Çocuklarda kolesterol 8 yaş üstündekiler için ilaç kullanımı uygun görülmeyip kesinlikle düşünülmemektedir. Çocuğunuzu eğleneceği bir spor ortamına gönderebilirsiniz. Çocuğunuzda gittikçe kolesterol artışını düşürmek için uygulamanız gereken birkaç kural ise biraz da sizin elinizde. Örneğin yumurta yedirin, balık tüketin, ıspanak, pazı, roka, nane gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, turunçgiller, böğürtlen, ahududu, kızılcık, kırmızı lahana, kırmızı biber, kırmızı pancar, brokoli, domates, siyah üzüm gibi besinler A vitamini kaynağı olmaktadır ve yiyebileceği ürünleri kesinlikle yedirmeyi ihmal etmeyin.

Çocuğunuzu kolesterolden koruyabilirsiniz. İçeriğini bilmediğiniz hiçbir şeyi çocuğunuzun tüketmesine izin vermeyin. Doymuş yağ içeriği yüksek olan besinleri tüketmemeye çalışın. Sebzelere ve etlere kızartma gibi yağlı pişirme yöntemlerini evinizde uygulamayın. Çocuğunuzu sık ve düzenli aralıklar ile besleyin. Kek, kurabiye gibi atıştırmalıkları evinizde yapın, hazır alınmamalıdır. Yemeklerinizin yağlarını ölçülü koymaya çalışın. Yemeklerinizde çok fazla tereyağı koymayın. Kolesterol takibine çocuklarda 2 yaşından itibaren başlanmalıdır. Günümüzde çocuklarımızın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri obezite olmaktadır. Maalesef günümüzde bilgisayar başında hareketsiz bir hayat sürmeleri hem kilo almalarına hem de iyi kolesterollerinin düşüp kötü kolesterollerinin yükselmesine neden olur. Çocuğunuza uyguladığınız tüm tedaviler sonucu hala kolesterol düzelmediyse 10 yaşından büyük çocuklar ilaç tedavisi alarak atlatabilirler. Maalesef ki çocuklarımız günümüzde küçük yaştan itibaren kolesterolle tanışıyor. Fakat bu hep çocuğun yaşam tarzından kaynaklanmamaktadır. Örneğin yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve fiziksel hareketsizlik çocuklarda kolesterol yükselmesinin yükselmesinde önemli rol alır. Kişiler günlük yaşantılarında çocuklarına örnek olmalıdırlar. Fazla yağlı yiyecekler tüketmemelidir, spor yapmalıdır, yüzmeye gidilmelidir, yürüyüş yapılmalıdır, özellikle cips tarzı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Bu şekilde çocuğunuzun kolesterol yüksekliğini engellemiş olur ona örnek olursunuz. Ayrıca azar ve sık yemek yedirilerek karaciğerde kolesterol yapımını azaltır ve kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda Kolesterol Yorumları

soru

pakize

15 Mayıs 2024 Çarşamba

çocuğumun kolesterolu çok yüksek daha ayrınrılı bir şekilde neler yapabilirim ayrıca 11 yaşında

Cevap yaz
cevap

Mârut

24 Eylül 2018 Pazartesi

Çocuğunuzu yüksek kolesterolden korumak için beslenme tarzında yapılacak olan değişikliklerle birlikte düzenli bir egzersiz programı uygulatmalısınız. Beslenme düzenini oluştururken: Et yerine balık, tavuk tercih edebilir,

çocugunuza sık sık sebze ağırlıklı diyet yemekler yedirebilir, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanabilir ve şekerli, glisemik endeksi yüksek yiyecekleri tüketmesini engelleyebilirsiniz.

cevap

Eflin

18 Eylül 2018 Salı

Pakize hanım, 11 yaşındaki çocuğunuzun kolesterol yüksekliği için mutlaka doktorunuza muayene olmanız gerekir. Küçük yaşta kolesterol yüksekliğinin sebebi incelenmesi gerekir. Yetişkinlerin uyguladığı diyeti uygulayamazsınız. Geçmiş olsun.

soru

MERVE

30 Nisan 2024 Salı

kızım 5 yaşında genetik olarak LDL kolestrol 216 trigiliserid 336 hdl kolestrol 31 ilaç tedavisi görüyor spor yapıyor başka ne yapabiliriz acaba

Cevap yaz
cevap

Tülek

30 Ağustos 2018 Perşembe

Ldl kolestrol trigiliserid kolestrolü yüksek hdl kolestrolü iyi. Çoçuklarda ki kolestrolün olması aileden gelen genetiklerden kaynaklanıyor. Çoçuk endokrin uzmanına gitmelisiniz. Çoçuğunuza proteini yüksek besinler vermemelisiniz. İlaç tedavileri nasıl büyükler için varsa çoçuklar içinde vardır. Ebeveyinler doktorlar tarafından bilinçlendirilerek bebeğinizin nasıl besleneceğini söylerler. Ebeveyinler de bu hastalıkta bilinçli olmaları çoçukları içindir.

cevap

Yarkın

28 Ağustos 2018 Salı

Çoçuklar da erken yaşta kolestrolin yüksek çıkması genellikle annenin kolestrolü yüksek olmasından kaynaklıdır. İlaç tedavisinin yanında yüksek proteinli yemekler yedirirmemelidir. Sebze tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerini ise yağsız olanı tüketilmelidir. yumurta günlük 1 tane verebilirsiniz. Günde 3 veya 4 tane ceviz kolestrolü düşürür. Aylık doktor kontrolüne gidip kolestrol tahlili yaptırınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Total Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Total Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Kolesterol Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Ldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Ldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6