Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kötü kolesterol belirtileri, kolesterol vücutta hücre yapısını inşa eden, hormon üretiminde, enerji sağlanmasında etkili olan yağ benzeri bir maddedir. Bunun önemli bir bölümü karaciğer tarafından üretilmekte, bir kısmı da yiyeceklerden vücuda alınır. Ancak vücutta kullanılacak kolesterol miktarı bellidir. Bunun fazlası kanda birikir. Lipoproteinler aracılığıyla damarlara taşınan kolesterol zamanla burada birikir. Bunlar giderek damar yüzeylerinde plakları oluşturur. Plaklar kişiler için hayati tehlike yaratır. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Damarlarda biriken LDL yani kötü kolesteroldür. Kolesterolün yüksek olması tek başına hastalık olarak kabul edilmese de vücuttaki damarları etkilediğinden yaşamsal sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Kötü kolesterol denilen LDL mutlaka 100 mg / dl değerin altına düşürülmelidir. Eğer kalp damar hastalıkları bakımından başka risk faktörlerinin olması halinde, bu oran 70 mg / dl altına düşürülmedir.

Kötü kolesterol belirtileri nelerdir?

Vücutta kötü kolesterolün yükselmesi fazla belirti vermez. Kolesterol hiç belirti vermeden, habersizce ilerleme gösterir. Belirttiğimiz gibi damarlarda birikmeye devam eder. Bu birikme damarlarda tıkanıklığa neden olduğunda, kişide göğüs ağrıları etkisi gösterebilir. Bu aşama kötü kolesterolün iyice yükseldiğini, ilerlediğini gösterir. Nadiren bazı hastalarda ciltte ve gözlerin etrafında sarı lekelere neden olsa da bu çok az görülür. Kötü kolesterol genellikle ileri aşamalarda rahatsızlık veren belirtilere sebep olur. Kötü kolesterolün bu denli tehlikeli olması da kişilerde çok fazla ilerlemeden bir belirti vermemesinden kaynaklanır.

Kişide uzun yıllar kolesterol yüksekliği olsa da sonuçta damarlarla ya da kalple alakalı bir problem ortaya çıkmadığı takdirde kötü kolesterolün normal seviyesinin üzerinde olduğu anlaşılamaz. Bu nedenle bireylerin 20 yaşından itibaren düzenli olarak kolesterol ölçümlerini yaptırması tavsiye edilir. Sonuçlar normal çıktığında bile, en azında 5 yılda bir yeniden kolesterol testi yapılarak kötü kolesterol LDL oranına bakılmalıdır. Bu şekilde rutin kontrollerini ihmal etmeyen kişilerde, kötü kolesterolün neden olduğu olumsuz etkilerde önlenmiş olur. Bu bir çeşit erken tanı konulmasına neden olur. Tavsiyemiz vücudunuzda zaten olan kolesterolün zamanla yükselerek damarlarınıza zarar vermesine izin vermemenizdir. Kötü kolesterolün belirti vermesini beklemeden, siz önleminizi almalısınız.

Kötü Kolesterol Belirtileri Yorumları

soru

serdar yazar

26 Mayıs 2024 Pazar

Ellerin serim, basim sicak oluyor bazenatesim var gibi hissediyorum. Oluyoruz ateşin normal. Ama ben sicaklaniyorum. LDL.165

Cevap yaz
cevap

Levend

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Serdar bey, sağlıklı bireylerde Ldl aralığı 130-160 arasındadır. Sizin 165 olan Ldl oranınız çok yüksek olmadığı için zaman içerisinde biraz yürüyüş, fazla kilonuz var ise kurtulmanız ile ldl aralığınız normale inecektir. Bu ldl değeriniz yüzünden başınızda elinizde serinlik, sıcaklık, ateş gibi şikayetler meydana gelmez. Doktorunuza muayene olmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Güncel

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Güncel

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6