Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü; Kolesterol problemi denilince insanların aklına LDL yani kötü kolesterol yüksekliği gelmektedir. Halbuki tek başına LDL kolesterolü düşürmek yeterli olmamaktadır. Hdl yani iyi kolesterolünde düşük olmaması gerekmektedir. Çünkü LDL kolesterolün oluşturduğu olumsuz etkileri Hdl kolesterol ortadan kaldırmaktadır. Hdl kolesterolün görevi vücuttaki fazla olan kolesterolü karaciğere taşır buradan da fazla olan kolesterolün safra yardımıyla vücuttan atılması sağlanır. Hdl kolesterol vücuttaki fazla kolesterolü toplayıp karaciğere dönerken damarlarda LDL kolesterol nedeniyle damarları tıkayan kolesterol partiküllerini de temizler. Bu nedenle Hdl kolesterol düşüklüğü LDL kolesterol yüksekliği kadar tehlikeli bir durumdur.

Hdl kolesterol neden düşük çıkar

Hdl kolesterol düşüklüğü genellikle genetik bazlıdır. Özellikle insülin direnci olanlarda, ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, aşırı kilolularda özellikle göbek bölgesi yağlı olanlarda, ürik asidi yüksek olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda ve en önemlisi trigliserit değerleri çok yüksek olanlarda Hdl kolesterol düşüklüğü görülür. Ayrıca hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi, yanlış beslenme ve stres gibi durumlarda Hdl kolesterolün düşmesine sebep olabilmektedir.

Hdl kolesterol değerleri nasıl olmalı

Hdl kolesterol kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. Hdl kolesterolün kadınlarda 50-55, erkeklerde ise 45-50 mg'nin altında olmaması gerekmektedir. Kadınlarda bu değer 40 mg'nin erkelerde ise 30 mg'nin altındaki değerlerde vücut risk altında demektir. Bu durumlarda Hdl kolesterolü yükseltmek için gayret göstermek gerekir. Hdl kolesterolü bu değerlerde yükseltmek geleceğe dönük bir inme veya kalp krizinin önüne geçmek manasına gelmektedir.

Hdl kolesterol nasıl yükseltilir
 • Omega-3 kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde üç ile yüzde dokuz oranında arttırmaktadır.
 • Düzenli ve sık egzersiz yapımı Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
 • Fazla kilolar Hdl kolesterol miktarını düşürmektedir. İdeal kiloya ulaşmak Hdl kolesterol miktarını en az yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
 • Sigara Hdl miktarını düşürmektedir. Sigarayı bırakmak Hdl'nizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
 • Niasin (Bir çeşit B vitamini) kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde on beş ile yüzde yirmi beş oranında arttırmaktadır. Niasin kullanılmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 • Staninler LDL kolesterolü düşürdüğü gibi Hdl kolesterolünde az da olsa artmasına yardımcı olur. Staninleri de kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.
 • Fibrik asit ve türevlerinden düzenli olarak faydalanmak Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on beş oranında arttırmaktadır.

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Yorumları

soru

YILDIRAY KAYA

11 Nisan 2024 Perşembe

HDL 29 KOLESTEROL 199 TRIGILISERIT243

Cevap yaz
cevap

Alicengiz

23 Eylül 2018 Pazar

Merhaba yıldıray bey, hdl kolesterol optimum aralığı 30-50 arasıdır.Hdl kolesterolünüz 29 iyidir. Kolesterol aralığı 130-160 arası aralığınız da optimum aralıktan çok az yüksektir. Trigiliserit oranınız 0-200 arasıdır. Trigiliserit değeriniz 243 biraz yüksektir. Bunun için spor yapmak ve akşam birşey tüketmeyip. Sebze ağırlıklı beslenirseniz kolesterolünüz kendiliğinden olması gereken ağırlığa gelecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterolü Düşüren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Kolesterolü Düşüren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Vldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Vldl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kötü Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Güncel

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6