Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol düşüren besinler, kolesterol uzun süre yüksek seviyelerde seyrederse kalp damar hastalıkları olasılığını arttırır. Kötü kolesterolü düşürmek için, ideal kiloda olmak, düzenli ve doğru beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bu tür etkenlere dikkat edilerek kolesterol ve neden olabileceği hastalıklardan korunmak mümkün olur. Kötü kolesterolü düşürmek için lifli gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar tüketilebilir. Şayet kolesterol düşürmek için devamlı ilaç kullanılıyorsa ve besin takviyesi yapılmak isteniyorsa doktora danışmakta yarar vardır.

Kolesterolü Düşüren Besinler

Yulaf: Yulaf kahvaltılık olarak tüketilerek kolesterolün düşmesi sağlanabilir. Yulaf kepeği, mısır gevreği ve yulaf ezmesinin kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Ayrıca yulaf ile elma, armut gibi meyvelerde beslenme listesine eklenebilir.

Fındık: Fındık, kalp sağlığını koruyucu özelliğe sahip bir yemiş türüdür. İçeriğinde bolca E vitamini, tekli doymamış yağlar ve lif barındırır. Fındık ile günde 1 avuç kadar ceviz ve badem tüketerek kolesterol dengede tutulabilir.

Balık: Omega 3 yağ asitleri vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kalbin daha fonksiyonel çalışmasına yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyici ve kan inceltici etkisi vardır. Bu özellikleri ile damar tıkanıklığı olasılığını azaltır. Sardalye, ton, somon ve hamsi balığı omega 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı antioksidan bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Ayçiçek ve tereyağı gibi yağ türlerine göre daha az işlendiği için vücut için daha sağlıklıdır. Zeytinyağı kalori bakımından yüksek bir besin maddesi olduğu için tüketimine dikkat edilmeli ve günde 2 çorba kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Siyah ve Yeşil Zeytin: Steroller bakımından zengin olan zeytin kolesterolü düşürücü etki yaratır. Ayrıca antioksidan içeriği ile vücudu kansere karşı korur. Günde 10 tane tuzsuz zeytin tüketilerek kolesterol kontrol altına alınabilir.

Lahana ve Karnabahar: Lahana ve karnabahar içerikleri nedeniyle kanda kolesterolün artmasını önler. Her iki sebze zeytinyağlı yemek olarak hazırlanabileceği gibi buhar yöntemi ile de pişirilerek tüketilebilir. Lahana çorba şeklinde hazırlanarak gün içinde 3 porsiyon olacak şekilde tüketilirse kolesterolü düşürerek kan şekerini dengeler.

Keten Tohumu: Günde yaklaşık 50 gram kadar keten tohumu tüketmek kolesterolün %14 civarında düşmesini sağlar. Keten tohumu yoğurda ilave edilerek günlük tüketilebilir. Ayrıca meyve suları ile de karıştırılarak tüketilebilir.

Sarımsak: Günlük 1 diş sarımsak tüketmek kolesterolün %9-12 oranında düşmesini sağlar. Kolesterol için sarımsak çiğ olarak tüketilmelidir.

Kepekli Pirinç ve Bulgur: Bulgur ve kepekli pirinç tüketmek kanda kolesterol düzeyini yaklaşık %15 düşürür.

Kolesterol Düşüren Besinler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Saraçoğlu Kolesterol Kürü

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6