Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol düşüklüğü, iyi kolesterol Hdl ve kötü kolesterol LDL açısından ele alınmalıdır. Kolesterol kalp ve damar hastalıkları, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Vücutta Hdl iyi kolesterolün düşük olması aynı kötü kolesterol LDL değerinin yüksek olması kadar sakıncalıdır. Yani kötü kolesterol düşük olduğunda iyi sonuçlar alınır, yüksek olduğunda kötü sonuçlar doğar. Bu iyi kolesterol açısından ise tam tersidir. Yani iyi kolesterol düşük olursa kötü sonuçlarla, yüksek olursa iyi sonuçlarla karşılaşırız.

Vücutta Hdl iyi kolesterol ve LDL kötü kolesterol birbirine göre ters mekanizmayla işlev görür. Damar çeperlerine kolesterolü yapıştıran LDL kötü kolesterol kireçlenmeye neden olurken, Hdl iyi kolesterol damar çeperlerine yapışan kolesterolü sökerek karaciğere taşır ve safra yoluyla atılmasını sağlar. Biri vücuda yararlı etkiler yaparken, diğeri hasar verici etkiler yapar. Geçmişten beri kötü kolesterolün azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunların etkisiyle koroner kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde %30 kadar azaltılmıştır. Kötü kolesterolü düşüren ilaç, egzersiz ve diyet mekanizması bu konuda işe yaramaktadır. Ancak Hdl iyi kolesterolün düşüklüğü içinde çalışmalar yapılmalıdır.

Kolesterol sorunlarında diyetin önemli olduğun her zaman dile getirilir. Ancak Hdl iyi kolesterol düşüklüğünde diyetle bunun yükseltilmesi biraz zordur. İyi kolesterolün yükseltilmesi için en önemli unsur egzersiz yapılmasıdır. Sigara içilmesi iyi kolesterolü düşürür. LDL yüksekliğinde kullanılan ilaçlar, Hdl kolesterolünde yükselmesine yardımcı olur. Bunun yanında egzersiz de yapılırsa, Hdl kolesterol yükselir. Sigaranın bırakılması da bu yükselmeye katkı sağlıyor. Kötü kolesterolü yüksek, iyi kolesterol düşüklüğü olan hastalarda bu önlemler, tedavi sayesinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yani bir yandan kötü kolesterol düşürülmeye çalışılmalı, bir yandan da iyi kolesterol düşüklüğü yükseltilmeye çalışılmalıdır. Sadece kötü kolesterolün düşürülmeye çalışılması sağlık açısından çok faydalı olmayabilir. Eğer iyi kolesterol düşüklüğü varsa, hasta hala kalp ve damar hastalıkları bakımından risk taşıyacaktır.

Kolesterol düşüklüğü ne zaman tehlikelidir?

Hastalarda LDL kötü kolesterol seviyesi normal olmasına rağmen, Hdl iyi kolesterol değerleri düşük olan hastalarda bunun nedeni genetik etkenler olabilir. LDL değeri normal, Hdl oranı düşük olan kişilerde bunun sebebi genetiğin dışında, hareketsizlik ve sigara alışkanlığıdır. Toplumda %15-20 oranında böyle sorunlara rastlanmaktadır. Kolesterol düşüklüğü olduğunda yani iyi kolesterol 35 mg / dl altında olursa, aynı kötü kolesterol LDL yüksekliğinde olduğu gibi vücudunuz zarar görmeye başlayacaktır. En uygun değerler kadınlarda 50 mg / dl, erkeklerde de 40 mg / dl üzerindeki iyi kolesterol oranıdır. Kadınlar bu konuda biraz daha şanslıdır. Çünkü östrojen hormonu iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürmektedir. Ancak menopoz dönemiyle birlikte bu durum östrojen hormonunun azalması yüzünden tam tersine dönmektedir. Bir anda kötü kolesterol yükselmeye başlar, iyi kolesterol düşüklüğü yaşanır. Bu yüzden kadınlarda menopoz döneminde kalp hastalıkları daha fazla görülmektedir.

Hdl iyi kolesterolün yükseltilmesini sağlayan etkili ilaçlar bulunmamaktadır. Sadece B vitamini türevi olan bir ilaç kullanılmaktadır. Bunun dışında LDL kötü kolesterolü düşüren ilaçlarda iyi kolesterolü %5-10 düzeyinde yükseltmektedir. Bazı ilaçların iyi kolesterolü %30-35 oranında yükselttiği de bilinmektedir. Ancak ilaçların karaciğer ve kaslar üzerindeki yan etkilerinin dikkate alınarak kullanılmasında yarar bulunmaktadır. En doğrusu kolesterol düşüklüğünde egzersizden yararlanmaktır.

Kolesterol Düşüklüğü Yorumları

soru

yusuf

19 Mayıs 2024 Pazar

benım kotu kotu kolestrol olarak bılınen ldl kolestrol seviyem olması gereken referans aralıgından cok dusuk sevıyede kötü kolestrolum dusuklugude bır rahatsızlıga sabeb olabılırmı

Cevap yaz
cevap

Sezer

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhabalar, kolesterol kandaki doymuş yağ oranını gösteririr. Kötü kolesterolün düşük olması bir bakıma iyi gibi görülsede aslında sağlıklı değildir. Ldl ve hdl nin optimum referans aralığında olması gerekir. Köyü kolesterolün optimum aralığa gelmesi için hayvansal gıda tüketiminin biraz artması sizin için yeterli olacaktır. Kontrolü için Altı ay sonra kan verilmelidir.

cevap

Mevzun

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Kolesterol kandaki doymuş yağ oranları olarak bilinir. Ldl, hdl herbirinin belli referans aralığı vardır. Oranların yüksek çıkması halinde perhiz, daha sonra ilaç tedavisi başlayabilir. Ama düşük olmasında hayvansal gıda tüketiminin(et, tavuk, süt, yumurta vb.)biraz daha arttırılması ldl yi optimum seviyeye taşıyacaktır.

soru

Deniz Çağlayan

07 Nisan 2024 Pazar

HDL kolesterolün 6 ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

HDL kolesterol seviyenizi arttırmak için düzenli egzersiz yapabilir, sağlıklı yağlar tüketebilir (örneğin zeytinyağı, avokado, fındık), sigara ve alkol kullanımını azaltabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzla görüşüp uygun bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Çocuklarda Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Ldl Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Düşüklüğü

İyi Huylu Kolesterol Düşüklüğü

Güncel

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Kolesterol Ldl Yüksekliği

Güncel

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Yüksek Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol Neden Yükselir?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6