Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl kolesterol, iki kolesterol tipinden iyi kolesterol olarak değerlendirilen ve kişilere çok fazla zararı olmayan kolesteroldür. Bu kolesterolün adının açılımı High Density Lipoproteindir. Türkçesi ise yoğunluğu yüksek proteinler anlamına gelen bu kolesterol kimi kişilerin kanında çok fazla bulunan bir proteindir. Bu kolesterol LDL olarak adlandırılan kolesterol kadar tehlikeli değildir. Bu kolesterol insan vücudunda birçok görevi yapan ve fazlalığında bile kişilerde büyük problemler oluşturmayan bir kolesteroldür. Hatta bu kolesterol kişilerde arttıkça kişinin kalp ve damar hastalığı gibi sorunlar ile mücadelesi oldukça yüksektir. Bu nedenle insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için kesinlikle bu Hdl kolesterol seviyesini yükseltebildikleri kadar yükseltmeleri gerekmektedir. Bu kolesterol birçok kişide azalma göstererek büyük sorunları meydana getirmektedir. HDL kolesterol testi sonuçlarında çıkan değerler birçok kişide kalp ve damar hastalıkları riskinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu test genellikle kan numuneler alınarak uygun laboratuvar ortamlarında incelenerek yapılmaktadır.

Sağlıklı bir insanda bu kolesterolün seviyesi genellikle atmış miligram miktarında olmalıdır. Bu durumun altına düşen Hdl kolesterol kişinin vücudunda birçok sorunu ve birçok belirtiyi meydana getirerek bu kişilerde rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Bu rahatsızlıklar kişinin en başta cildi olmak üzere iç organlarında bile belirtiler gösterebilmektedir. Hdl kolesterolü tam olarak 6 ay boyunca yapılan işlemlerden sonra artış göstermektedir. Yani kişi bu kolesterolü arttırmak için girişimlerde bulunuş ise bu girişiminin sonucu 6 ay içerisinde belli olacaktır. 6 ay boyunca kolesterol seviyesini düzenlemek isteyen kişi, yapılması gereken şeyleri yapmalı ve yaptığı işlemleri düzenli olarak gerçekleştirmelidir. Çocukların genelinde Hdl kolesterol ile ilgili sorunlar gözlemlenmemektedir. Fakat şişman olan çocuklarda az bir oranda sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Fakat bu sorunlar oldukça önemsizdir. Kısa sürede bu sorunlar çözüme ulaştırılır.

Hdl kolesterol seviyesini arttırmak için
 • Öncelikle bu durumun gerçekleşmesi için kişi bazen yaşam tarzını bile değiştirmesi gerekmektedir. Örneğin spor yapmayan bir kişi bu kolesterolün seviyesini yükseltmek için kesinlikle günlük olarak spor ve egzersiz hareketleri yapmak zorundadır. Spor yaparak vücudunuzda bulunan fazla yağ oranlarını en aza indirebilirsiniz. Böylece Hdl kolesterol seviyeniz oldukça artacaktır. Buda vücudunuza ekstra sağlık olarak yansıyacaktır.
 • Yağlı yiyeceklerin en aza indirilmesi hatta yağlı yiyeceklerin hiç tüketilmemesi bu kolesterol seviyesinin artmasında oldukça etkili olacaktır. Artan kolesterol sayesinde kendinizi çok daha sağlıklı ve dinç hissedebilirsiniz.
 • . Balık ürünlerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Bu ürünler LDL kolesterol seviyenizi arttırarak Hdl kolesterol seviyenizi düşürecektir. Bu da beraberinde birçok sorunu getirerek sizlere zarar verecektir.
 • Yumurta sarısının kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü yumurta sarısı içerisinde büyük oranda yağ bulunmaktadır.
Hdl kolesterolü düşmemesi için
 • Bu kolesterolün düşmemesi için öncelikle sigara ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Daha sonra kesinlikle bol bol hareket etmelidir. Özellikle sürekli oturarak çalışan kişiler boş zamanlarında hareket etmelidir.
 • Çay içiyorsa şeker kullanmamalıdır. Bunun yanında genel şeker kullanımını en aza indirmelidir.
 • Son olarak aşırı kilolardan kaçınmalıdır.
Yapılan bu işlemlerle kişi bu kolesterol seviyesinin düşmesini engellemiş olacaktır. Sayılan bu maddeler kesinlikle düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki yaptığınız aksaklıklar tedavinin sonuçlarının güçlenmesine neden olacaktır.

Hdl Kolesterol Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolesterol Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Kolesterol Düşürmek İçin Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolesterol Düşürmek İçin Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Düşüren Bitkisel Çaylar

Kolesterol Düşüren Bitkisel Çaylar

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Kolesterol Baş Döndürür Mü?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6