Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler, İnsanlar arasında iyi kolesterol olarak adlandırılan Hdl kolesterolü, birçok şekilde arttırılabilmektedir bu kolesterol yapılan sporlarla, yenilen yiyecekler ile ve kişinin yaşam tarzı ile arttırılıp azaltılabilecek bir kolesteroldür. Hdl kolesterolü yükselten besinler, aslında kişiler tarafından bolca tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Kolesterol sorunu olan kişilerin bu besinleri bolca tüketmesi yüksek olan kötü huylu kolesterolün düşüp yerine iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlayacaktır. Hdl kolesterol yüksekliği kişilerde direk olarak kalp ve damar sorunlarının azaltılmasına etki eden bir durum olduğu için bu kolesterolün yükseltilmesi sizler için oldukça önemlidir. Sadece yediğiniz besinler ile yaptığınız sporlar ile Hdl kolesterolünü kontrol altına alarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. Hdl kolesterolü yaklaşık 4-5 ay içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle Hdl kolesterolünü yükseltmek istiyorsanız yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Örneğin yağlı bir yiyecek olarak peynir yemeyi bırakmalısınız. Bunun yanında özellikle hayvansal yağlar olmak üzere tüm yağlardan uzak durmanız hdl kolesterolünüzü yükseltmeniz de sizlere hızlı bir durum sergiler.

Hdl kolesterolü yükselten besinler tüketen kişilerde bir süre sonra bu kolesterolün hızla yükseldiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Fakat bu durumda kişilerin bu besinleri sürekli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Bu besinlerin yanı sıra düzenli egzersizler ve günlük sporlar ile bu durumun hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Hdl kolesterolünü yükseltmek için balık ve balık ürünleri tüketmeniz sizlere oldukça büyük etkiler yapacaktır. Uzmanlar tarafından ton balığı kişilere oldukça önerilmektedir. Düzenli olarak balık tüketmek sağlığınız açısından özellikle omega 3 kaynağı olarak sizlere büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun yanında yemeniz gereken tek yağ sızma zeytinyağıdır. İnsan sağlığı için en faydalı yağ olarak bilinen zeytinyağı bu kolesterolün yükselmesine birebir etkili olmaktadır.

Bu tür lezzetli yiyecekler ile Hdl kolesterolü oldukça rahat bir şekilde yükseltilebilmektedir. İnsan vücudu için böylesine sağlıklı bir durumun insanlar tarafından kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Hdl kolesterolü yükselten besinler aslında insanların günlük hayatta da çok fazla tükettiği besinlerdendir. Örneğin bol tüketilen yulaf insan sağlığına oldukça etkilidir. Genellikle kahvaltılarda yerini alan yulaf ezmesi ya da mısır gevreği hem sizlere kilo aldırmaz hem de sizlerin kolesterol seviyenizin düzenlenmesini sağlar. Bu nedenle başta yaşı ilerlemiş kişiler olmak üzere herkesin bu yiyeceği bol tüketmesini sağlayın. Bunun yanında sadece kolesterole değil birçok faydası olan fındık bolca tüketilmesi gereken bir besindir. Fındık Hdl kolesterolünü yükselterek aynı zamanda gün boyu sizlere yetebilecek kadar enerjiyi vücudunuza sağlamaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerin herkes tarafından tüketilmesi oldukça sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Yorumları

soru

alaattin şahin

18 Nisan 2024 Perşembe

İyi hdl 32 kôtü kolestreol 73 ne yapmam lazım.

Cevap yaz
cevap

Oyum

11 Eylül 2018 Salı

Kolestrol yüksekliği ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle ldl ve trigiserit kolestrolleri. Hdl kolestrolin ise yüksek olması iyidir. Zaten tek yüksek tutulması gerekn kolestroldür. Sizin ldl kolestorolünüz 73 olması gayet iyi. Ama metabolik bir rahasızlığınız yoksa. Şeker hastalığı, bypass gibi rahatsızlığınız yoksa. Çünkü bu tür metabolik rahatsızlığı olan risk grubunda.

cevap

Parshan

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Hdl, kolesterolün yüksek olması iyidir. Ldl kolesterolün ise yüksek olmaması lazım. sizin bu değerlerde ki kolesterolünüz eğer yaşlıysanız. geçmiş koroner rahatsızlık geçirmediyseniz. Örneğin kalp krizi, Bypass gibi hastalıklar bu değerler normal. Ama bu hastalıklar var ise LDL kolesterol yüksek risk grubundasınız. Dikkat etmezsenin heran yükselebilir. Diyet yaparak bu seviyede tutarsınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Hdl Kolesterol Kaç Olmalı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Kolesterol Baş Ağrısı Yapar mı?

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Yüksek Kolesterol Diyeti Listesi

Güncel

Kolesterol Ldl

Kolesterol Ldl

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6