İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İyi huylu kolesterol, iyi kolesterol HDL kanımızda bulunan ve bize faydası olup zararı olmayan yağlardan biridir. İyi huylu kolesterol bizi damar sertliğinin oluşumuna karşı korur. Bu kolesterol seviyesi azalırsa kalp krizi geçirme riski artar. HDL miktarı ne kadar yüksek olursa sağlığımız açısından o kadar iyidir. Kandaki HDL miktarının en az kırk olması gerekir. İyi huylu kolesterolü yüksek olan kişilerin ileriki yaşlarda kalp krizi geçirme risklerini en aza indirir. HDL yani iyi kolesterol vücudun kullanmadığı yağları karaciğerden alır ve safraya taşır ve kanda dolaşan kötü kolesterolü temizlemek için çalışır. Damar duvarlarına yapışıp damar tıkanıklığına sebep olacak olan kötü kolesterolü sökerek safra kesesine götürür. Burdan atılması sağlanır. Damarlarda oluşan kötü kolesterol plaklarını yıkarak kanın pıhtılaşmasını önler.

İyi huylu kolesterol, iyi huylu kolesterol vücudumuz için bu kadar faydalı olduğundan mümkün olduğunca arttırmaya çalışmalıyız. İyi huylu kolesterolü arttırmak için düzenli olarak spor yapılmalı, fakat spor sadece haftada bir iki gün ile olmaz her gün düzenli olarak yapılmalı günde en az kırk dakika kadar düzenli ve tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Kesinlikle margarin yağı kullanımından uzak durulmalı yemeklerde saf zeytinyağı tercih edilmelidir. İyi kolesterolü yükselten yiyecekler tüketmeye özen gösterilmeli. Badem, ceviz, fındık her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Fakat aşırısından kaçınılmalıdır.

Günde iki adet ceviz dört beş adet badem ve on taneye kadar fındık tüketilebilir. Mide bağırsak sisteminde emilimi kolay olan ve kötü kolesterole sebep olan patates, beyaz pirinçten uzak durulmalıdır. Bu yiyecekler kan şekerinde ani yükselmeye neden olduğu için iyi kolesterolü düşürür. Sık sık yulaf tüketebilirsiniz. Yulaf düzenli tüketildiğinde iyi kolesterolü arttırır. Yine sarımsakta iyi kolesterolün artmasını ve vücut bağışıklık oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. Alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Kilo vermekte iyi kolesterolü arttırır. Sigara kullanmayın kullanıyorsanız da bir an önce bırakmaya çalışın. İyi kolesterolü çok düşük olan bir kişinin sigara içmesi intihar etmesi kadar ciddi bir durumdur. Su tüketimine özen gösterin ve günde 2-2,5 litre kadar su içmeye özen gösterin.

İyi Huylu Kolesterol Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Güncel

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6