Ceviz Suyu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ceviz Suyu Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Ceviz suyu kolesterol, bazı besinlerin kolesterolün yükselmesinde etkili olduğu, bazılarının ise kolesterolü düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Bu yüzden kolesterol yüksekliği söz konusu olduğunda, ilaç tedavisinin yanında beslenmede de değişimler yapılarak tedavi desteklenmektedir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi bile, kolesterolün belirli miktarda düşmesine yardımcı olur. Üstelik kalıcı olarak kolesterol seviyesi düşür. İlaç tedavisinde kolesterol düzeyi sadece ilaçlar kullanıldığında düşür. İlaç kesildiği zaman kolesterol eski seviyesine geri gelir. Buradan anlaşılacağı üzere beslenme yüksek kolesterolle savaşmakta en önemli silahımızdır. Ceviz suyu kolesterol arasındaki bağda bu anlamda oldukça önemlidir. Kolesterolü düşüren besinler arasında ceviz en bilinenlerden biridir. Ceviz omega 3 bakımından oldukça zengin olduğundan, bitkisel sterollere sahip olmasından dolayı, yüksek kolesterol için tavsiye edilir. Bu yararlı etki Amerikan İlaç ve Besin Kurumu FDA tarafından da onaylanmış. Abartmadan günde 2-3 ceviz tüketilirse, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ancak toplumda yaygın inanışa göre akşamdan 1 bardak suyun içinde bekletilen cevizin ve suyunun içilmesinin de zararı olmaz.

Ceviz suyu kolesterol yüksekliğine iyi gelir mi?

Ceviz kolesterol yüksekliğinde yararlı etkisini göstermiş bir besindir. Bunu ister sade olarak tüketebilir, isterseniz akşamdan beklettiğiniz ceviz suyuyla tüketebilirsiniz. Bunlar kolesterol yüksekliğinde aynı etkileri gösterecektir. Günde 30-40 gram ceviz tüketmenin kalp sağlığına olumlu etkileri olmaktadır. Fakat her bir cevizin 25 kalori içerdiğini dikkate almalısınız. Kalp sağlığı açısından günde 6-8 adet ceviz tüketilmelidir. Böylece günde 200 kalori almış olursunuz. Bu yüzden kolesterol yüksekliği için ceviz tüketmeyi tercih ettiğinizde, günlük beslenme programınızı gözden geçirmeli, egzersizle bunu desteklemelisiniz. 200 kaloriyi yakmanız için, günde 25 dakika tempolu yürüyüş, 1 saat golf oynama gibi aktiviteler yapmanız gerekir. Bunlara dikkat ederseniz ceviz suyu kolesterol yüksekliğinde sizlere de faydalı olabilir.

Ceviz Suyu Kolesterol Yorumları

soru

Çişem

12 Nisan 2024 Cuma

Merhaba benim annem yıllardır tansiyon ve kolesterol hastası yıllardır kolosterol tedavisi görüyor. Bir türlü tedavi edilemedi. Sürekli bir perhiz halinde son zamanlarda cevizin içindeki kabuğu suyun içine akşamdan koyuyor sabah suyunu içiyor. Sormak istediğim soru bu ceviz suyu ne kadar faydalı gerçekten kolosterole iyi geliyor mu şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Çişem Hanım,

Öncelikle annenizin sağlık durumu hakkında endişelerinizi anlıyorum. Ceviz suyu, halk arasında kolesterolü düşürdüğüne inanılan doğal yöntemlerden biridir. Ancak, bu tür alternatif tedavilerin etkinliği bilimsel olarak tam anlamıyla kanıtlanmamış olabilir. Annenizin doktoruna danışarak bu tür doğal yöntemleri kullanmasını tavsiye ederim. Doktorunuz, annenizin genel sağlık durumu ve mevcut tedavileri göz önünde bulundurarak en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Güncel

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Hdl Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Güncel

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterol Düşüren Sebzeler?

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Hdl Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6