Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanda Kolesterol Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Kolesterol Yüksekliği; Kolesterol kan değerlerinde iki farklı değerlerden meydana gelmektedir. Bu değerler HDL değeri yani zararlı olmayan ve LDL değeri ise zararlı olan değerlerdir. LDL değeri yükseldikçe aynı zamanda HDL değeri düşmektedir. Kolesterolde HDL değeri düşmesi veya yükselmesi LDL değerine oranla pek ciddi değilken LDL değerinin yükselmesi ise tam aksine çok ciddi rahatsızlıkların tetikleyicisi olmaktadır. Bundan dolayı, LDL değerine kötü kolesterol sıfatı da verilmektedir. Kanda kolesterol yüksekliği denildiğinde ise direkt olarak LDL değerine bakılmalı ve mümkün olduğunca LDL değerin düşük yani standart değerde tutulması gereklidir. Bunun içinde bazı önlemler alınmalıdır.

Kanda Kolesterol Yüksekliği Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanda kolesterol yüksekliğinde dikkat edilmesi gereken kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL değerinin 100'ün altında tutulması gerekmektedir. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları olanlarda ise bu değer 80'lere kadar düşmektedir. Çünkü kolesterol değerinin yükselmesi ile kanların dolaşımında, kanın katı oluşması ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bunun için kolesterol değerinin yükselmesinin nedenleri ve bu nedenlere bağlı sizin yapmanız gerekenler kısaca;
 • Kandaki kolesterol yüksekliği, yağlı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak yükselmektedir. Özellikle doymuş yağlar ve hayvansal yağlar kolesterol değerini yükseltmektedir. Ayrıca kolesterol rahatsızlıkları olanlar kızartmalardan uzak durmalıdır. Uzak durmanız gereken diğer besinler kısaca; yumurta, margarin, tereyağı, tam yağlı süt, peynir ve özellikle cipslerden uzak durulmalıdır.
 • Kandaki kolesterol yüksekliğine neden olan bir diğer faktör ise sıkıntı ve strese bağlı olarak yükselmektedir. Pozitif olmaya önem veriniz.
 • Kolesterolün yükselmesine direkt neden olan faktör ise sigara kullanımıdır. Kana nüfuz eden nikotin direk damar içerisinde LDL değerini damara yapıştırmakta ani olarak LDL değerini yükseltmektedir.
 • Gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalmak ile aşırı kilo olanlarda kolesterol değeri yükselmektedir. Aşırı kilo ve hareketsizlik aslında HDL değerini düşürmektedir. HDL değerinin düşmesine bağlı olarak da LDL değerleri yükselmektedir. Bundan dolayı, gün içerisinde egzersizler yaparak kolesterol değerinizi korumanız gerekmektedir.
 • Son olarak cinsiyet ayırt etmeksizin ileri yaşlarda 55 ve üzeri yaşlarda kişi çok daha dikkat etmelidir. Diyabetik rahatsızlıklar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanlarda kolesterol yüksekliği de aynı orantıda yükselmesine neden olmaktadır. Belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların tedavilerini gerçekleştirmekle birlikte yeme içmelerine çok dikkat etmelidir ve mümkün olduğu kadar spor veya egzersizler yapmalıdır.

Kanda Kolesterol Yüksekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolesterol Düşüren Meyveler Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Meyveler Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterolü Düşüren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

Kolesterolü Düşüren Bitkiler Türleri ve Özellikleri

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Yüksekliği Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

İyi Huylu Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Güncel

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Besinler Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6