Kolesterol Normal Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Normal Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kolesterol Normal Değerleri, Kandaki toplam kolesterolün normal seviyede olup olmadığına bakıldığında Hdl kolesterol, LDL kolesterol ile Trigliserit seviyeleri, bireyin genetik yatkınlığı, yaş ve cinsiyeti birlikte incelenmelidir. Trigliserit yağ doğada bulunduğu hali ile kanda yer alan biçimi olup, kolesterol şeklinde hem vücutta salgılanır hem de dışarıdan alınır. Kalp damar yakınmalarında ikinci sırada etkili kabul edilir. Daha önceki laboratuvar testinde düşük maliyeti ile basit olduğu için hastalık tehlikesini tespit için bütün kolesterole bakılırdı. Fakat günümüz imkânları ile Ldl-k ve Hdl-k değerleri ayrı ayrı olarak basitçe incelenebiliyor. Kişilerde total kolesterole bakılarak erişilemeyen neticeye, bu ayrımla rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Örneğin Ldl-k değerinde her 10 mg/dl'lik yükselme, kalp krizi olasılığını neredeyse %20 civarında artırır. Ancak Hdl-k değerli her 1 mg/dl'lik artış, kalp krizi tehlikesinde yaklaşık olarak %3 düşüşe sebep olmaktadır.

Kolesterol Sınır Değerleri: Erişkinler için kanda ölçülen toplam Kolesterol, Ldl-k, Hdl-k ve Trigliserit sınırları aşağıda olduğu şekliyle belirlenmiştir: Mevcut Kolesterol Normal Değeri 200 mg/dl'den düşük olmalı gerekir. Yüksek ama sınırda kabul edilen değerleri 200-240 mg/dl arasıdır. Fakat önlem alınmasını gerektirebilecek seviyedeki azami değer 240 mg/dl üstüdür.

Ldl Kolesterol Normal Değeri 130 mg/dl'den daha düşük rakamlardır. Yüksek fakat sınırda kabul edilen rakamların değeri ise 130-159 mg/dl arası değerlerdir. 160 mg/dl ile üstünde ölçülen rakamlar ise yüksek LDL miktarı olarak kabul edilmiştir.

Hdl Kolesterol, ülkemizdeki insanların kanında genelde, genetiksel bir sebeple de diyebileceğimiz bir yaygınlık ile düşük çıkar. Normal Değerin 40 mg/dl'den daha yüksek olması gerekmekte ve kanda 60 mg/dl'den fazla olması yüksek seviye şeklinde kabul edilir. Fakat cinsiyete bağlı olarak Hdl-k azlığı için farklı seviyeler bulunur. Bu değerlerin kadınlar için 50 mg/dl, erkekler içinde 40 mg/dl'den düşük olması durumunda kişide Hdl-k düşüklüğü anlamına gelir.

Trigliserit seviyesi normal değeri 150 mg/dl'den daha düşük olmalıdır. Yüksek fakat sınırda kabul edilen değerler 150-199 mg/dl arasıdır. Bu değerin 200-499 mg/dl olması ise yüksek kabul edilir, fakat önlem alınması gereken seviyedeki azami değer 500 mg/dl ve üstüdür.

Çocuklarda Kolesterol Normal Değerleri: Çocukların kolesterol ölçümü gereksiz olarak görülse de 2-19 yaş arası çocuk ile gençlerde de belli sınırlar bulunmaktadır. Şöyle ki;
Çocuklarda mevcut kolesterol ölçüm değerlerinde kabul edilebilir düzey 170 mg/dl ile aşağısı iken, 170-199 mg/dl arası veriler ara değer, 200 mg/dl üzerindeki rakamlar da yüksek değer kabul edilir.

Ldl-k ölçümünde de kabul edilebilir bu seviye 110 mg/dl ve aşağısı iken, 110-129 mg/dl arası veriler ara değerler ile 130 mg/dl üstündeki değerler ise yüksek kabul edilmektedir.

Kolesterol Normal Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hdl Kolesterol Nedir?

Hdl Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

Güncel

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6