T Kolesterol Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir, Vücudumuz için son derece yararlı bir stereoddir kolesterol. Bitkiler de daha az bulunur ve daha çok hayvansal besinlerde olur. İnsan vücudundaki kolesterolün çok az bir kısmı gıdalardan gelir. Vücudun her hücresinde bulunabilen kolesterol bununla birlikte karaciğer, beyin gibi organlarda da bulunur. Kolesterolün vücutta çok bukunmasının damar sertliğine yol açtığı bilinir.

Kolesterol karaciğerden safra ile atılır ve bir bölümü bâğırsaklara taşınır. Yüksek kolesterolü olan insanların kalp rahatsızlığı, inme gibi sağlık sorunları olabilir. Bu nedenle gerekli sağlık kuruluşlarına giderek birtakım tesler yaptırmanız bu rahatsüzlıkları önlemede iyi bir yoldur. Insan vücudunda iki çesıt kolesterol bulunur. Bunlar iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesteroldür. HDL kolesterolün vücutta az olması riskli bir durumdur.

Kolesterol Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolesterolü ölçmek için genellikle kan tahlili uygulanır. Kan tahlili yaptırmadan önce 12 saat bir şey yenilmemesi gerekir. Kolesterol yüksek çıkarsa birtakım riskler ortaya çıkabilir. Günümüzde kötü kolesterolün düşürülmesi için birtakım tedaviler uygulanır. Bunlar ilaçlı tedavilerdir. İlaçlı tedaviler de ilacın dozajı ne kadar kullanılacağı iyi bilinmelidir. Fakat son zamanlar da kolesterol tedavisinde ilaç kullanımının yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair birçok görüş ortaya atılmıştır. Ancak kolesterol tedavisinde en etkili yol sağlıklı beslenmekten geçer. Eğer sağlıklı beslenir ve spor yaparsanız kolesterolunuz normale dönebilir.

T Kolesterol Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Güncel

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hdl Kolesterol Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6