Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Tedavisi, kolesterol seviyesinin artması ile uygulanacak olan ilk uygulama olarak bilinir. Kolesterol tedavisinin başlamasını gerektiren durumlar ise kişilerde yüksek kolesterol seviyelerinin belirmesi ile başlar. Yüksek kolesterol oluşumları genel olarak genetik olarak kalıtımsal şekilde meydana gelen faktörlerden, yemiş olduğumuz gıdalardan, aşırı derecede şişmanlık oluşumundan, yaşanılmakta olan yaşam tarzından, yaşa bağlı olan faktörlerden, kişide oluşan diyabet rahatsızlığından, yüksek tansiyon oluşumundan, böbrek yetmezliği oluşumu ya da buna benzer türden oluşum göstermekte olan böbrek rahatsızlıklarından ve en önemlisi de aşırı derecede sigara kullanmaktan dolayı kolesterol tedavisi gerekmektedir. Genlere bağlı olarak gelişmekte olan yüksek kolesterol seviyeli kişilere ailevi olarak genlerden geçen nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Kolesterol seviyesinin yüksek olması ile ailenin genç yaşlarda kalp krizleri ve buna benzer türden rahatsızlıklar geçirmesi ile genetik olarak çocuklarına da geçecektir. Yağlı yiyeceklerin fazla olarak tüketilmesinde ve hazır olan yiyeceklerin aşırı tüketiminde kandaki LDL seviyesi artar ve bu da kolesterol yükselmesine sebebiyet verir bundan dolayıdır ki kolesterol tedavisi uygulanmalıdır. Kolesterol tedavisi ile kişilerin sağlığı kontrol altına alınarak yaşam sürelerinin uzatıldığı ve kalp damar hastalıklarına bağlı olarak yaşanılmakta olan kalp krizlerinin azaltılması ile kişilerin kalıcı olan sakatlıklardan, felçlik oluşumlarından korunduğu öngörülmüştür. Kolesterol tedavisi yanında yüksek şeker olumu, sigaranın bırakılması, aşırı derecede şişmanlık oluşumu, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların giderilmesi de amaçlamıştır.

Kolesterol tedavisi iki aşamada gerçekleşmektedir
  • İlaç kullanılarak uygulanan kolesterol tedavisi
  • İlaç kullanılmadan uygulanan kolesterol tedavisi
Kolesterol tedavisi gereken her hasta için farklı tedavi uygulanmaktadır. Çünkü her hasta aynı belirtiyi göstermez ve her hastada belirtilerin de aynı olduğu doğru değildir.

İlaçsız kullanmadan uygulanan kolesterol tedavisi nasıl yapılır?

İlaçsız olarak uygulanan tedaviye hastanın kesinlikle düzgün bir şekilde tedaviyi ihmal etmeden uyması gerekmektedir. Aynı şekilde ilaçlı tedaviye de hastaların uyması gerekmekte fakat ilaçlı olan tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Kolesterol tedavisinde ilaçsız olarak yapılmakta olan tedavi kişinin yaşam şeklinin değiştirilmesi ile uygulanmakta olan tedavidir. Fakat bu tedaviye hasta olan kişilerin kesinlikle dikkatli bir şekilde uyması gerekmekte aksi takdirde ilaçlı tedavinin uygulanmasında da sıkıntılar çıkartacaktır. İlaçsız olarak uygulanmakta olan kolesterol tedavisinde ilk yapılan uygulama beslenme koşullarının değiştirilmesidir yani rahatsızlığı yaşayan kişinin beslenmesinin düzene sokulması ile tedaviye başlanır. Hasta olan kişi aşırı derecede doymuş yağ olan besinlerden uzak durur ve genellikle yeşil sebzeler tüketmeye başlar. Sıvı yağ tüketimi gerekiyorsa eğer bitkisel olan yağların tüketilmesi daha fazla önerilmektedir ve doymamış yağların tüketilmesinde fayda vardır.

İlaç kullanılarak uygulanan kolesterol tedavisi nasıl yapılır?

İlaç tedavisinin kolesterolü dengelemesi amacı ile Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi önerilen bir husustur. İlaç tedavisinde kolesterol seviyesinin düşürülmesi yani yağ metabolizmasındaki bozuklukların düzenlenmesi ilk amaçtır. Kolesterol tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar uzun yıllar boyunca tedavi sürecinde kullanılmasında başarı sağlamış ve bu rahatsızlığın görülmesinde kişilere önemli faydalar sağlamıştır. İlaçlı kolesterol tedavisi için kullanılmakta olan ilaçlardan bazıları ise statinler, safra asidi bağlayıcı asitler, nikotinik asit ve fibratlar kolesterol düşürülmesinde yani kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır.

Kolesterol Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolesterol Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6